Лампа бактерицидна, вона ж опромінювач бактерицидний - це газорозрядна ртутна лампа, укладена в колбу зі скла. Включений пристрій випускає хвилі ультрафіолетового світла з довжиною хвилі 205-315 нм, згубні для шкідливих мікроорганізмів.

У приміщенні з включеною лампою відбувається знезараження поверхонь і повітря, в якому можуть знаходитися патогенні мікроби.

Антибактеріальна активність випромінювання поєднується зі слабкою здатністю до проникнення всередину. Дія УФ-світла проявляється тільки на поверхнях шкіри і слизових оболонок, не зачіпаючи глибокі шари.

Види бактерицидних ламп

Бактерицидні лампи поділяються за матеріалом, з якого зроблена колба:

  • Кварцове скло;
  • Ультрафіолетове (увіолеве) скло.

Бактерицидна лампа: що це і навіщо вона потрібна?При проходженні УФ-променів через скло з кварцу виробляється озон, що володіє характерним запахом. У великих кількостях (вище 0,1 мг / м3) цей газ не тільки викликає загибель патогенних мікроорганізмів, але і негативно діє на людей:

  • Викликає головний біль;
  • Подразнює дихальні шляхи;
  • Провокує різь в очах;
  • Викликає нудоту і блювоту.

З цієї причини бактерицидні опромінювачі даного типу, які іноді називають кварцовими лампами, не можна включати, якщо в приміщенні перебувають люди або тварини. Після закінчення роботи пристрою рекомендується провітрити кімнату, щоб позбутися від надлишку озону в повітрі.

Лампа з колбою з ультрафіолетового (увіолевого) скла не виділяє озон. Виробники і дистриб'ютори позначають такі опромінювачі як «безозонові». Оскільки шкідливого газу не утворюється, то апарат може працювати не тільки в порожньому приміщенні. Провітрювання після виключення не обов'язково.

Лампа ультрафіолетова медична випускається в трьох варіантах:

  • Закритого типу;
  • Відкритого типу;
  • Універсальна.

У пристроях закритого типу випромінюючий елемент розташовується в корпусі з отворами для циркуляції повітря або підключення відповідних насадок. Ультрафіолет, що виробляється всередині, знезаражує повітря, що знаходиться в зоні дії опромінювача. Вихід обробленого повітря в приміщення проходить самопливом або за допомогою компресора (при використанні рециркулятора).

У медичних установах бактерицидний опромінювач закритого типу з насадками використовується для лікувальних процедур. Наприклад, для опромінення або прогріву ділянок шкіри і слизових оболонок.

Відкриті лампи розташовуються на кронштейнах з підставками без кожуха. Іноді конструкцію доповнюють поворотні колеса, що забезпечують легке пересування апарату всередині приміщень. Світловий потік поширюється в усі сторони без обмежень, знезаражуючи навколишні поверхні і повітря.

Включення пристрою відкритого типу проводиться тільки в порожніх приміщеннях, з яких вилучені люди, тварини і кімнатні рослини. Після закінчення роботи лампи необхідно провітрювання для видалення озону.

Бактерицидна лампа для дому відноситься до пристроїв універсального типу. Випромінюючий елемент прихований в компактному корпусі невеликих розмірів. У комплекті можуть йти насадки-тубуси для створення вузького світлового потоку, що застосовуються для обробки шкіри і слизових оболонок.

При необхідності, передня панель кожуха знімається, щоб відкрити дорогу УФ-випромінюванню, яке знезаразить повітря і поверхні в кімнаті. Конструкція може комплектуватися штативом або підставками.

Залежно від розмірів, опромінювач бактерицидний побутовий ставиться на підлогу або кріпиться до стінки. Аналогічними характеристиками володіють і медичні опромінювачі, що випускаються в двох варіантах:

  • Підлогові;
  • Настінні.

Виробники комплектують апарати необхідними кронштейнами, тому установка пристроїв не викликає складнощів.

Вимоги техніки безпеки призвели до розробки ламп з цоколем з небитких матеріалів. При цьому вони виробляють необхідну кількість ультрафіолету і можуть використовуватися без обмежень.

Як вибрати бактерицидну лампу

Лампа бактерицидна, купити яку необхідно не тільки медичним установам, а й підприємствам громадського харчування, магазинам, школам і дитячим садкам, характеризується потужністю випромінюючих елементів. Саме цей критерій буде головним при виборі пристрою:Бактерицидна лампа: що це і навіщо вона потрібна?

  • 15 Вт, досить для обробки повітря і поверхонь в приміщенні об'ємом 45-50 кубометрів. Площа такої кімнати від 15 до 20 м2, висота стель коливається від 2,5 до 3,0 метрів. Якщо обробка більшої квадратури не потрібна, то купувати більш потужну лампу не потрібно;
  • 30 Вт вистачає для обсягу в 65-90 м3, який знаходиться в приміщеннях з площею 25-35 м2 при висоті стель 2,5-3,0 метра;
  • 36 Вт дозволяють знезаражувати приміщення з об'ємом повітря 100-125 м3. У розрахунок закладена площа 40-50 м2 і висота стелі 2,5-3,0 метра.

Зазначені дані прописані для окремих випромінюючих елементів. Деякі моделі, зазвичай відкритого типу, які використовуються для обробки приміщень великої квадратури, можуть включати кілька ламп - в цьому випадку їх потужність буде підсумовуватися.
Іншим критерієм вибору виступає спосіб кріплення. Настінні варіанти зазвичай встановлюються в місцях, де потрібна стаціонарний опромінювач:

  • Операційні;
  • Маніпуляційні кабінети;
  • Кухні і комори підприємств громадського харчування.

Сучасні апарати комплектуються деталями і матеріалами, які дозволяють виводити вимикач за межі приміщення, щоб мінімізувати контакт персоналу з випромінюванням.

Переносні бактерицидні лампи на штативах або підставках можуть використовуватися в будь-яких локаціях, де виникає потреба періодичного знезараження приміщення (наприклад, в установах, що ведуть прийом великої кількості людей). В умовах пандемій дані заходи - життєва необхідність, тому в роботі закладів робляться планові короткі перерви, під час яких включаються бактерицидні опромінювачі.

Показання і протипоказання до використання бактерицидних опромінювачів

Головне призначення бактерицидних ламп - знезараження поверхонь і повітря в приміщеннях:Бактерицидна лампа: що це і навіщо вона потрібна?

  • Лікувально-профілактичних установ;
  • Місць постійного і тимчасового проживання людей;
  • Підприємств громадського харчування;
  • Місць зберігання продуктів харчування (холодильники, комори).

Ультрафіолетове випромінювання також використовується в лікуванні таких захворювань:

  • Рахіту;
  • Артритів і артрозів;
  • Стоматитів і гінгівітів;
  • Інфекціях верхніх дихальних шляхів;
  • Деяких шкірних захворювань, ран і швів, що довго не загоюється.

Для обробки ділянок шкіри і слизових застосовуються спеціальні насадки. В окремих випадках допускається короткочасне перебування пацієнта поруч з випромінювачем. При цьому очі захищаються темними окулярами з поляризованими стеклами, а шкіра - одягом та спеціальними засобами.

Оскільки УФ-випромінювання здатне спровокувати онкологічні захворювання, то при підозрі на наявність новоутворень подібні процедури не призначаються.

Де купити

Магазин медичної техніки «Ортоп» пропонує бактерицидні лампи, купити які можна з доставкою по Києву і території України.

На сайті представлені моделі для медичних установ і домашнього використання. Окремі екземпляри з каталогу можуть встановлюватися в закладах громадського харчування, магазинах, приміщеннях, де щодня відбувається скупчення людей, що набуває особливої ​​актуальності в умовах пандемії.

У продажу є як укомплектовані пристрої (випромінювач і рециркулятор), так і окремі запасні лампи:

  • Кварцові;
  • Ультрафіолетові безозонові (увіолеві);
  • Безозонові, що не б'ються.

Перед покупкою надається безкоштовна консультація менеджерів з медичною освітою. Форма оплати - будь-яка, зручна для покупця. При необхідності формуються рахунки для розрахунку через банківську установу або сервіси онлайн-платежів.