Анатомія плечового суглоба

Природа подарувала людині можливість здійснювати рухи рукою у всіх трьох площинах: відведення і приведення, згинання та розгинання, обертання навколо осі кінцівки. Це стає можливим завдяки складній анатомії плеча. Така висока рухливість забезпечується спільною роботою аж трьох суглобів: власне плечового, акроміально-ключичного та грудинно-ключичного.

Бандаж для плеча: показання та особливості застосуванняЯк і будь-яка інша частина опорно-рухового апарату, плечовий суглоб схильний до ризику травми або захворювань. В арсеналі травматологів та ортопедів існує різні методи вирішення проблем в плечі: медикаментозна підтримка, масаж, мануальна терапія, лікувальна фізкультура і хірургічні операції. Проте, найбільш важливим аспектом в лікуванні будь-якого суглоба є його знерухомлення і розвантаження. Раніше для цих цілей використовувалися пов'язки Дезо і Вільпен, але сучасна ортопедія додатково створила бандаж плечовий, який більш зручний у багатьох випадках. Існує величезна кількість видів даних виробів, і всі їх можна розділити на кілька типів:

  1. М'якої фіксації:
  • косинковий корсет для плеча. Являє собою м'який бандаж на передпліччя, що підтримує руку в зігнутому положенні під кутом в 90°. Це найпростіший вид фіксаторів, чиє завдання - знизити напругу в плечі і зберегти позицію руки. Зазвичай косинкові ортези використовують після зняття гіпсу, а також при лікуванні легких травм;
  • м'який підтримуючий бандаж по типу "Дезо" надівається безпосередньо на сам суглоб і за допомогою ременів закріплює руку до тулуба. Використовується в ситуаціях, що вимагають часткового знерухомлення кінцівки.
  1. Напівжорсткої фіксації:
  • ортез плечовий еластичний - зменшує амплітуду рухів в руці, що дозволяє запобігти появі травми або не допустити посилення вже наявної. Також дані вироби показані людям із запальними та дегенеративно-дистрофічними захворюваннями суглоба для зменшення навантаження на хвору кінцівку. Крім цього, пристосування забезпечує термокомпрессію м'яких тканин плеча, посилюючи приплив крові до нього;
  • фіксатор плеча напівжорсткий іммобілізуючий відрізняється наявністю твердих шин в конструкції. Він являє собою ортез на передпліччя зі спеціальними підкладками, розташованими між рукою і тулубом. Такий пристрій дозволяє зберегти певний кут всіх суглобів плеча, що вкрай важливо при пошкодженні акроміально-ключичного та грудинно-ключичного зчленувань.
  1. Бандаж плеча жорсткої фіксації представлений моделями з металевим каркасом і відводящими подушками для повного знерухомлення кінцівки в строго певному положенні. Зазвичай ці вироби призначаються людям, які перенесли операцію на суглобі або мають складні переломи або вивихи.
  2. Ключичний бандаж, або кільця Дельбе - спеціальний плечовий корсет, який фіксує плечі в розведеному положенні. Завдяки цьому досягається фізіологічне положення ключиць, що вкрай важливо для лікування переломів і вивихів цих кісткових структур. Крім того, за рахунок своєї конструкції кільця Дельбе можуть служити коректорами постави при слабких м'язах спини в верхньому відділі хребта.

Травми і захворювання плеча

Дискомфорт, больові відчуття, обмеження рухів в плечовому суглобі є одними з найпоширеніших скарг при зверненні до травматологів та ортопедів. За різними даними, від 7 до 26% населення розвинених країн мають ті чи інші проблеми в цій галузі. Найбільш поширеною причиною неприємних відчуттів в плечі є травми різного характеру:Бандаж для плеча: показання та особливості застосування

  1. Вивихи. Зазвичай подібні травми отримують спортсмени, які здійснюють різкі потужні рухи руками: тенісисти, волейболісти, баскетболісти, лижники і так далі. Але, цілком можливо отримати його і в побуті - наприклад, впавши на витягнуту руку. При цьому спостерігається гострий різкий біль в плечі, набряк над ним, обмеження рухливості в руці. При вивиху плечового суглоба можна навіть побачити зміну його форми. Діагностика проводиться лікарем і полягає в огляді, опитуванні та іноді, при необхідності, в проведенні рентгенограми. Вправлення вивихів також повинен займатися тільки кваліфікований медик. Слід розуміти, що при даній травмі відбуваються надриви зв'язок і суглобових капсул. Для того, щоб дати можливість цим тканинам зростися і прийти в норму, лікарі настійно рекомендують носіння ортезів на плечовий суглоб терміном від трьох тижнів і довше.

Окремо необхідно згадати вивих ключиці в акроміально-ключичному суглобі. При повному розриві зв'язок, що утримують кістки, потрібна операція по фіксації зчленування. Однак, при частковому пошкодженні тканин, званому підвивихи, лікування ведеться консервативно і полягає в забезпеченні абсолютного спокою на 3-4 тижні.

  1. Розтягнення м'язів, сухожиль і зв'язок плечового суглоба - пошкодження, при яких спостерігаються розриви тканин різної тяжкості. Клінічна картина буде варіюватися від помірного рівню болю і невеликого набряку до нестерпного болю і неможливості рухів кінцівкою. Причиною травм такого роду стає або різкий сильний вплив на руку, або надмірне навантаження протягом тривалого часу. У більшості випадків (30-50%) з подібними проблемами стикаються спортсмени силових і контактних видів спорту: армрестлери, пауерліфтери, бодібілдери, борці.
  2. Переломи кісток плечового поясу представлені двома варіантами: без зміщення і зі зміщенням. У першому випадку найчастіше операція не потрібна - достатньо щільно зафіксувати пошкоджену кінцівку в певному положенні і забезпечити їй повний спокій. При переломах зі зміщенням кісткових уламків такого лікування буде недостатньо. Якщо не відновити анатомічну цілісність кісток, можливий розвиток стану, відомого як "хибний суглоб" - патологічного зрощення, що супроводжується рухливістю. Простіше кажучи, кістка в області перелому не заростає, а стає м'якою та гнучкою і, відповідно, функції свої не виконує.

Окремо варто відзначити внутрісуглобні переломи головки плечової кістки і суглобової западини лопатки. Ця травма є 100% показанням до операції, так як в противному випадку буде розвиватися артроз з яскраво вираженими порушеннями рухової функції кінцівки. В післяопераційному періоді показано обов'язкове носіння бандажів різного ступеня фіксації протягом тривалого часу.

Крім травматичних ушкоджень плечового пояса больовий синдром викликають різні захворювання кістково-м'язових структур, при яких також показано носіння бандажів на плече:

  1. Артрит - загальна назва запальних захворювань м'яких тканин суглоба. Найбільш часті його прояви: різка болючість, набряклість і порушення руху в суглобі. При гнійному артриті можлива лихоманка, нездужання, найсильніший смикаючий біль в ураженій кінцівці, з яким не справляються знеболюючі препарати.
  2. Артроз - дегенеративне захворювання хрящової тканини, внаслідок якого відбувається її витончення, звуження суглобової щілини і розростання остеофітів - кісткових відростків. Виявляється артроз болем і обмеженням рухів в плечі. На пізніх стадіях захворювання відбувається атрофія м'язів кінцівки і порушення функції руки, що може привести навіть до інвалідності.
  3. Бурсит - запалення навколосуглобових сумок. Це захворювання проявляється колючим різким болем в плечі, що віддає в руку, особливо при спробі підняти її. Крім цього хворі відзначають болючість при натисканні на суглоб і зниження м'язової сили.

Лікування будь-яких патологій плечового поясу включає в себе іммобілізацію кінцівки. Ортез на плечовий суглоб дозволяє не тільки знерухомити руку, але і зняти навантаження з пошкоджених тканин, а відвідний бандаж - ще й вибрати найбільш підходящий для кожної конкретної ситуації кут. Доктор порекомендує правильний плечовий супорт, враховуючи конкретні свідчення і ступінь пошкодження суглоба.

Як надіти бандаж на плечовий суглоб?

Плечовий супорт типу Дезо: поміщаємо хвору руку в фіксатор передпліччя ( "конверт"), заводимо його лямки за спину і перехрещуємо їх ззаду для рівномірного розподілу навантаження на плечі, потім фіксуємо їх до конверту. Рука при цьому повинна бути зігнута в лікті під кутом в 90 градусів, якщо лікарем не вказано інше. Прикріплюємо горизонтальну стрічку супорта до конверту, обводимо навколо тулуба і щільно фіксуємо до бандажу.

Пов'язка на плечовий суглоб одягається на руку, лямки її перекидаються через голову і закріплюються в протилежній пахвовій западині. Потім їх необхідно відрегулювати таким чином, щоб досягти потрібного рівня фіксації без перетягування м'яких тканин.

Лямки кілець Дельбе надягають на плечі аналогічно з лямками рюкзака, потім регулюється їх натяг для досягнення потрібного розведення плечей.

Де купити корсет для плеча

Якщо Вам необхідно купити бандаж плечовий, звертайтеся в інтернет-магазин медтехніки "Ортоп". Ми пропонуємо величезний вибір якісних медичних виробів за найдемократичнішими цінами. Звернувшись до нас, Ви отримаєте безкоштовну кваліфіковану консультацію і допомогу у виборі потрібного саме для Вас виробу. Для зручності покупців ми відкрили мережу салонів в Києві, Дніпрі, Полтаві та Львові, куди можна прийти, наживо побачити і приміряти товар, який Вас зацікавив. Крім цього ортез плечовий купити можна, заповнивши форму замовлення на нашому сайті або зателефонувавши нам з 9:00 до 18:00. Приємних покупок!