Кінезіотейпування- це унікальна лікувальна і реабілітаційна методика, яка прийшла до нас з Японії. Її розробником був лікар-рефлексотерапевт і хіропрактик Кензо Касі - саме він в 70-х роках минулого століття першим запропонував використовувати спеціальні еластичні стрічки для стабілізації суглобів, зменшення запалень і пов'язаних з ними больових відчуттів, зняття набряків і прискорення відновлення після травм. У 1979 році лікар запатентував свій винахід, і з тих пір кінезіотерапія почала активно застосовуватися в спорті, а потім і в медичній практиці.

Що таке тейпування?

Суть даної методики полягає в накладенні на травмовані ділянки тіла особливих пластирів - тейпів. Залежно від локалізації і характеру ушкодження, робитися це може різними способами: лінійним (I-образним), Х-образним, H-образним і ін. Крім того, техніки приклеювання тейпів відрізняються типом використовуваних пластирів, напрямком і силою їх натягу. Наприклад, тейпування плеча при вивиху або розтягненні, як правило, проводиться за допомогою Y- і I-образних пластирів, а при остеохондрозі шийного відділу смужки зазвичай накладаються навхрест. Який же це дає ефект?

● Перш за все, знеболюючий. Багато спортсменів і люди, які страждають захворюваннями опорно-рухового апарату, практикують кінезіотейпінг з метою полегшення болю. Пластир підтягує і злегка піднімає шкіру, за рахунок чого тиск на больові рецептори знижується, і людина починає відчувати себе набагато краще.

● По-друге, протизапальний і протинабряковий. Тейпування сприяє поліпшенню циркуляції крові, лімфи і міжклітинної рідини, завдяки чому, в місці аплікації стрічки, швидше розсмоктуються набряки і зменшується запалення.

● По-третє, має регенеруючу дію. Накладення еластичних стрічок на проблемні зони допомагає прискорити виведення продуктів обміну і стимулювати відновлення уражених тканин. Також це сприяє більш швидкому загоєнню травмованих областей.

В основі методу лежить кінезіологія - наука про рухи тіла людини і їх вплив на інші процеси в організмі. Саме в процесі рухової активності тейпи працюють найбільш активно: вони допомагають рівномірно розподіляти навантаження, полегшити згинання-розгинання суглобів, нормалізувати м'язовий тонус. У поєднанні з рухами тіла еластичний кінеза пластир розтягує шкіру і м'яко масажує, що, в свою чергу, сприяє прискоренню лімфотоку і поліпшенню стану організму, в цілому.

Далі хотілося б звернути увагу на те, що ж являють собою тейпи. Це клейкі стрічки, виготовлені з високоякісної бавовни, які по еластичності і товщині наближені до людської шкіри. Покриваються такі пластирі гіпоалергенним клейовим шаром на акриловій основі, активуються за допомогою тепла (шляхом його розтирання в руках). Стрічки для тейпування добре пропускають повітря і вологу, тому їх використання абсолютно не викликає дискомфорту і не заважає приймати водні процедури. Після душа кінеза тейп досить просто промокнути сухим рушником: він швидко висохне і продовжить виконувати свої функції. Носити його, не знімаючи, можна до 5 днів.

На відміну від жорстких спортивних тейпів і бинтів, кінезіологічні пластирі м'яко фіксують суглоби і інші частини тіла. За рахунок цього, їх функціональна рухливість абсолютно не порушується, а в деяких випадках навіть збільшується.

У яких випадках і для чого може проводитися кінезітерапія?

Спочатку дана методика використовувалася переважно в спортивній медицині. Вперше кінеза тейпи були представлені світу на Олімпійських іграх 1988 року в Сеулі, а вже під час лондонської Олімпіади-2012 різнокольорові пластирі можна було побачити на сотнях учасників. У спорті вони застосовуються з різними цілями. Наприклад, тейпування гомілковостопного суглоба і коліна допомагає захищати суглоби від перевантажень, а наклеювання еластичної клейкої стрічки на м'язи сприяє нормалізації їх тонусу і стимуляції кровообігу.

Оцінивши позитивний ефект застосування тейпів, з часом цю методику також взяли на озброєння травматологи, ортопеди, неврологи та інші фахівці. Кінезіотейпування- показання:

● спортивні травми (розтягнення, удари, вивихи, переломи, пр.);

● викривлення хребта (лордоз, сколіоз, кіфоз);

● остеохондроз;

● нестабільність шийного відділу хребта (тейпування шиї є одним з найбільш ефективних методів лікування даної патології);

● міжхребцева грижа;

● протрузія міжхребцевого диска;

● міофасціальний больовий синдром;

● спондилез;

● артрит;

● гонартроз (тейпування коліна сприяє позбавленню від болю і поліпшення рухливості суглоба);

● коксартроз;

● міозит;

● ДЦП;

● міжреберна невралгія;

● гіпо- та гіпертонус м'язів;

● лімфостаз;

● варикозне розширення вен;

● підошовний фасциїт і багато інших.

Використання тейпів також показано після операцій на суглобах, перенесених спінальних і черепно-мозкових травм, інсультів. Ефективні вони і при мігрені, менструальних болях і навіть в період вагітності - наклеювання пластирів на різні зони (живіт, ноги, поперек і ін.), В таких випадках, сприяє зменшенню набряків, зняттю больових відчуттів в спині, запобігає появі розтяжок на шкірі.

Застосовують ці еластичні стрічки і в косметології. Тейпування обличчя допомагає розгладити зморшки, зменшити вираженість носогубних складок, прибрати набряклість, підняти вилиці і брови. Це відмінний спосіб зберегти молодість і красу, який доступний практично всім. Лімфодренажне тейпування показує хороші результати при надмірній вазі і целюліті - процедура сприяє прискоренню лімфотоку, виведенню зайвої рідини, розсмоктуванню жирових відкладень, поверненню пружності шкіри.

Разом з тим, є деякі захворювання, при яких лікарі не рекомендують проводити кінезіотейпування (протипоказання до цієї процедури, на щастя, нечисленні). Утриматися від використання тейпів слід при:

● наявності відкритих ран і трофічних виразок;

● індивідуальній непереносимості акрилу або інших складових пластирів;

● екземі;

● важких формах серцевої і ниркової недостатності;

● онкологічних захворюваннях;

● тромбозі глибоких вен.

Відзначимо також, що проводити тейпування спини або будь-якої іншої частини тіла повинен виключно досвідчений в цій справі фахівець. Тільки за такої умови пластирі принесуть максимальну користь здоров'ю. Якщо накласти їх неправильно, це може лише посилити проблему, а тому процедуру краще не робити самостійно.

Кваліфіковану допомогу Ви зможете отримати в мережі ортопедичних салонів «Ортоп». Наші фахівці з медичною освітою завжди готові надати безкоштовну консультацію з усіх питань - для цього достатньо просто зателефонувати або відвідати один з наших фірмових магазинів, розташованих в Києві або інших містах України. Оплата здійснюється будь-яким способом, на Ваш вибір. Можлива доставка на будинок:

- по Києву - кур'єром або поштою (в тому числі, "Новою Поштою");

- в інші регіони країни - сервісом "Нова Пошта".

Довіряйте своє здоров'я тільки професіоналам і будьте здорові!