Дефібрилятор - медичний прилад, який застосовується для швидкої електроімпульсної терапії грубих порушень серцевого ритму. Запуск серця дефібрилятором відбувається за рахунок короткого високовольтного імпульсу, відповідного своїй частоті синусового ритму. При цьому відбувається повне скорочення міокарда, яке здатне відновити роботу серцевого м'яза.

Пристрій доцільно використовувати при проведенні серцево-легеневої реанімації (СЛР) і операціях, які можуть супроводжуватися кардіоплегією. Прямими показаннями до дефібриляції є:

  • Фібриляція шлуночків;
  • Аритмія.

При асистолії (прямій лінії на ЕКГ, що говорить про відсутність біоелектричної активності серця) застосування дефібрилятора не має сенсу.

Перші дані про вплив електричних імпульсів на серцевий м'яз були отримані ще на початку ХХ століття. В результаті подальших розробок і вдосконалень було отримано монофазний дефібрилятор, який міг застосовуватися в рівній мірі як на відкрите, так і на закрите серце і мав менш травматичний вплив.

Конструкція

Стандартний автоматичний дефібрилятор включає наступні елементи:Дефібрилятор: його види, принцип роботи та правила використання

  • Джерело живлення (акумулятор);
  • Зарядний пристрій;
  • Блок живлення;
  • Одноразові (пластинки) або багаторазові (прасування) електроди;
  • Інтегрований дисплей (варіативно);
  • Вбудований динамік для звукових підказок (варіативно).

На моніторі пристрою відображаються дані кардіограми, показники артеріального тиску і пульсу.

Значна частка приладів, випущених в останні роки, за замовчуванням оснащується вбудованими дисплеями, що робить їх придатними для виконання в ролі монітора пацієнта.

Види дефібриляторів

Прилади поділяються на категорії за кількома ознаками.

По виду імпульсу:

  • Монофазні;
  • Біфазні.

Монофазний апарат, який почав широко застосовуватися в кардіології з середини ХХ століття, зараз практично витіснений з використання і може бути придбаний лише на вторинному ринку медобладнання. Біфазний дефібрилятор доповнений мікро контролером, що змінює полярність електродів в середині імпульсу.

Факт зміни полярності значно підвищує шанс провести відновлення ритму серця дефібрилятором з першої спроби. Крім того, удосконалення знижує рівень енергії, необхідний для успішного імпульсу і, отже, запобігає пошкодженню тканин.

За типом управління виділяють:

  • Ручний (професійний);
  • Повністю автоматичний;
  • Комбінований.

Професійний дефібрилятор з ручним керуванням - складний в використанні прилад, який може використовуватися виключно медичними працівниками:

  • Реаніматологами;
  • Фельдшерами швидкої допомоги.

Апарат комплектується багаторазовими електродами, виконаними у вигляді прасування, які знижують собівартість проведення одиничної процедури.

Габарити пристрою роблять його транспортування практично неможливим, зате дозволяють безперешкодно вбудувати в конструкцію великий екран і котушковий принтер. Основна сфера застосування таких агрегатів - лікарняні установи.

Дефібрилятор: його види, принцип роботи та правила використанняАвтоматичний портативний дефібрилятор (автоматичний зовнішній дефібрилятор - АВД) спроектований в розрахунку на те, що оператор, який буде з ним працювати, не обов'язково буде медиком. На корпусі і додаткових елементах розміщуються наочні інструкції з зображеннями схеми розкладки електродів, а після підключення подаються голосові підказки.

До застосування пристрою, після закінчення відповідних курсів, допускаються:

  • Рятувальники;
  • Інструктори і спортивні тренери;
  • Провідники в поїздах;
  • Стюардеси;
  • Персонал аеропортів, вокзалів і станцій метро;
  • Працівники готелів і закладів громадського харчування.

З кожним роком зростає кількість автоматичних дефібриляторів, які встановлюють в людних місцях. Для цього облаштовуються опечатані шафки без замків, іноді вони автоматично посилають сигнал виклику швидкої допомоги. У комплекті міститься апарат і одноразові електроди на липучках.

Дефібрилятор портативний, що працює після включення в автоматичному режимі, самостійно визначає наявність серцевої аритмії і виводить на вбудований екран сигнал оператору про подачу розряду. Для підвищення надійності команди дублюються через динамік, повторюючись на декількох мовах.

Комбінований дефібрилятор - поєднання достоїнств приладів відразу двох типів. Конструкція дозволяє перемикати його з ручного режиму в автоматичний і навпаки. Містить дисплей і вбудований принтер, але при цьому володіє помірною вагою і габаритами, що дозволяє використовувати його як в лікарняному закладі, так і за його межами.

Залежно від місця постійного застосування виділяють:

  • Зовнішні;
  • Імплантовані.

До зовнішніх дефібриляторів відносять будь-які апарати, використання яких відбувається під контролем медичного працівника або спеціально навченого персоналу. Імплантовані - мініатюрні пристрої, які встановлюються тільки під час операції (часто під час імплантації кардіостимулятора). Подібний апарат знаходиться всередині і постійно контактує з серцевим м'язом.

Правила користування дефібрилятором

Перед тим, як подавати розряд, необхідно переконатися, що у потерпілого є пульс і дихання, оскільки в іншому випадку застосування дефібрилятора буде неефективно.

Перша дія при серцево-легеневій реанімації (СЛР) - стандартний непрямий масаж серця з частотою 100 натискань в хвилину. На кожні 15-20 натискань повинно проводитися 2-3 вдування повітря в легені, бажано за допомогою спеціального перехідника або мішка Амбу.

Коли у пацієнта вдалося прощупати пульс і визначити дихання, можна приступати до роботи з дефібрилятором. Навколо місця, де буде проводитися реанімація, не повинно бути вологи.

Перед початком СЛР потерпілому оголюють груди. У чоловіків необхідно збрити волосся з грудей (зазвичай до автоматичних дефібриляторів додаються одноразові бритвені верстати). У жінок знімається бюстгальтер і прикраси, що носяться на шиї.

Дефібрилятор: його види, принцип роботи та правила використанняЕлектроди розташовуються на грудях таким чином, як зазначено в інструкції до АВД або:

  • Перший праворуч в нижній третині грудини під ключицею;
  • Другий - по лівій середньо пахвовій лінії на рівні соска.

У пацієнтів з встановленим кардіостимулятором електроди ставлять не менш, ніж за 12 см від місця розташування кардіостимулятора.

Підвищити токопроводімость шкіри і знизити ймовірність опіків допомагає спеціальний медичний гель, що наноситься на електроди. Якщо під рукою його не виявилося, то на груди накладають марлеві серветки, змочені фізіологічним розчином, намагаючись притиснути їх якомога щільніше.

Після підготовки до проведення імпульсу виникає питання - коли включений дефібрилятор, скільки вольт подавати на початку і при наступних заходах, якщо вони будуть доцільні? Пристрій типу АВД самостійно зчитує показники серцевого ритму та видає розряд відповідної сили.

Ручний дефібрилятор, сила струму в якому виставляється оператором, повинен спочатку видати первинний розряд в 4000 В. При наступних спробах запустити серце показники збільшуються до 5000-7000 В.

Під час подачі розряду не можна торкатися тіла потерпілого і металевих частин ліжка або операційного столу, щоб не постраждав сам реаніматор. Штучна вентиляція легень у цей момент не проводиться, а всі, хто не бере участі в дефібриляції безпосередньо - відходять на деяку відстань.

Де купити

Медичний магазин «Ортоп» пропонує купити дефібрилятор з доставкою по Києву та Україні. У каталозі представлені:

  • Моделі з налаштуванням для медичних установ;
  • Автоматичні прилади (АВД), для розміщення в місцях скупчення людей або обладнання швидкої допомоги і служб порятунку.

Перед покупкою надається консультація менеджерів з медичною освітою.