Дисплазія кульшового суглоба - як допомогти малюкові?Дисплазія кульшового суглоба у дітей є однією з найпоширеніших патологій опорно-рухового апарату, особливо серед дівчаток - у них вона виявляється в 5 разів частіше, ніж у хлопчиків. В цілому ж, за статистикою, ті чи інші відхилення у розвитку ТБС виявляються приблизно у 25% немовлят. Що ж являє собою це захворювання і наскільки воно небезпечне?

Під терміном «дисплазія тазостегнових суглобів» мають на увазі вроджене недорозвинення суглобових елементів, що супроводжується їх нестабільністю або зміщенням відносно один одного. Залежно від характеру порушень, прийнято виділяти наступні ступені даного дефекту:

  1. Предвивих або так звана фізіологічна незрілість - прикордонний стан між здоровим і хворим суглобом, часто спостерігається у немовлят, що народилися раніше терміну. Незважаючи на незавершене формування суглобових елементів, голівка стегнової кістки, при цьому, займає правильне положення в вертлюжній западині, що дозволяє проводити лікування максимально щадними методами.
  2. Підвивих. В даному випадку, крім незрілості компонентів суглоба, відзначається також зміна форми кульшової западини і відсутність стабільності головки стегнової кістки.
  3. Вивих. Найбільш важка форма дисплазії ТБС, що характеризується серйозними порушеннями анатомічної будови суглоба і повним виходом головки стегнової кістки за межі вертлюжної западини.

Серед основних причин розвитку цієї недуги медики виділяють спадкову схильність (причому, переважно по материнській лінії), гормональні порушення та гінекологічні захворювання у жінки в період вагітності, тазове передлежання плода, малу кількість навколоплідних вод, передчасні пологи і інші провокуючі фактори, які можуть призвести до порушення процесу формування тазостегнового суглоба малюка.

У більшості випадків дисплазія у дитини помітна відразу ж після народження або виявляються в перші місяці його життя на планових оглядах лікарем-ортопедом. На наявність патології, як правило, вказують такі симптоми:

  • Асиметрія сідничних, пахових і надколінних складок;
  • Труднощі при розведенні ніжок дитини в сторони (при цьому може спостерігатися не тільки фізіологічне обмеження їх рухливості, а й хвороблива реакція самого немовляти, якому ця дія приносить найсильніший дискомфорт);
  • Виникнення «клацання» в момент розведення ніжок, зігнутих в колінах;
  • Невелика різниця в довжині нижніх кінцівок, помітна при постановці малюка на рівну тверду поверхню або в положенні лежачи з витягнутими ніжками.

Але, навіть якщо видимих ​​порушень у дитини немає, ретельний огляд та консультація у кваліфікованих фахівців не будуть зайвими. З огляду на те, наскільки поширена дисплазія у дітей і те, що вона загрожує серйозними наслідками для здоров'я дитини (аж до хронічних болів в суглобі, порушень його функцій та інвалідності в подальшому), краще перестрахуватися і своєчасно пройти діагностику. А в разі виявлення будь-яких відхилень - негайно приступити до лікування патології. На сьогоднішній день для цих цілей розроблено велику кількість спеціальних пристосувань, які допомагають виправити ситуацію в досить короткий проміжок часу і, що важливо, з мінімальним дискомфортом для крихти. Найкраще з цим завданням справляються ортези на тазостегновий суглоб для дітей.

Видове різноманіття ортопедичних товарів для лікування дисплазії і показання до їх застосування

Дисплазія кульшового суглоба - як допомогти малюкові?Залежно від характеру і ступеня патології, дисплазія тазостегнових суглобів у дітей може лікуватися різними способами, але головною умовою є постійна фіксація стегна в анатомічно правильному розведеному положенні. Для цього можуть використовуватися такі вироби, як:

  • Подушка Фрейка. Ортопедичне пристосування, що застосовується для лікування легких ступенів дисплазії у новонароджених, а також предвивіху і вивиху ТБС. Подушка (вона ж перина або шина Фрейка) являє собою щільний валик з системою фіксаторів і ремінців, який укладається між стегон і, таким чином, фіксує ніжки в розведеному положенні. Це дозволяє створити оптимальні умови для правильного формування суглобів і досить швидко позбутися від дефекту, так як дисплазія у новонароджених добре піддається корекції і, в більшості випадків, позитивного результату вдається добитися за кілька місяців регулярного використання такого бандажа.
  • Стремена Павлика. Високоефективне пристосування для корекції патологій розвитку ТБС, яке складається з системи застібаючихся навколо ніжок і тіла ремінців, що забезпечують фіксацію кінцівок в розведеному зігнутому стані. Стремена Павлика можуть використовуватися при будь-яких ступенях дисплазії (предвивіх, підвивих і вроджений вивих стегна), що робить їх воістину універсальним виробом для лікування цієї патології як у новонароджених, так і у більш дорослих діток (до 1,5 років).
  • Апарат Гневковського. Успішно використовується при лікуванні вродженого вивиху стегна і різних стадій дисплазії. Апарат Гневковського складається з пов'язок, манжет і металевого пояса, обсяг яких можна регулювати за допомогою застібок, в залежності від індивідуальних особливостей дитини, а також спеціальних шарнірних замків, які допомагають змінювати ступінь відведення та розведення ніжок. Більш сучасними і зручними модифікацією даного пристосування є відводяща-розводяща шина, що дозволяє вправляти тазостегновий суглоб в максимально щадному режимі.
  • Шина Віленського. Спеціальна металева конструкція, призначена для правильного розведення нижніх кінцівок при лікуванні різних ступенів дисплазії. Зовні вона являє собою розпірку з манжетами по краях, в центрі якої знаходиться телескопічний механізм. Завдяки такій будові шина Віленського дозволяє легко регулювати кут розведення ніжок дитини і, разом з тим, забезпечувати стабілізацію суглобових елементів.
  • Шина Кошля або її аналог - розсувні профштани. Цей виріб складається з двох півкілець для стегон, з'єднаних між собою розсувний шиною, і кріплень у вигляді поясу і лямок. Завдяки великій зоні регулювання виріб допомагає поступово збільшувати ступінь відведення стегна, забезпечуючи тим самим надійну фіксацію суглоба без обмеження його рухливості і мінімум дискомфорту для малюка.

Звертаємо Вашу увагу на те, що оптимальний засіб лікування захворювання в кожному випадку повинно підбиратися індивідуально, а тому перед покупкою того чи іншого ортопедичного пристосування обов'язково необхідно проконсультуватися з кваліфікованим лікарем-ортопедом.

Як визначити розмір ортеза на тазостегновий суглоб?

Щоб використання вирібу принесло максимум користі і було комфортним для малюка, дуже важливо правильно вибрати його розмір. Для цього необхідно орієнтуватися на такі показники, як:

  • Вік дитини. За цим параметром, зокрема, прийнято вибирати стремена Павлика і апарат Гневковського: 0 розмір призначений для новонароджених і малюків до 3 місяців, 1 розмір - для дітей 3-6 місяців і т.д. Також від віку буде залежати те, яку краще купити шину Віленського: моделі, що забезпечують розведення кінцівок на 20-30 см підходять для немовлят, а вироби з розлученням 25-35 см і більше краще використовувати в віці від 1 року.
  • Зріст і окружність грудної клітини. Деякі виробники дитячих бандажів для стегнових суглобів рекомендують орієнтуватися саме на ці показники.
  • Відстань між підколінними ямками. Якщо Ви вибираєте штанці Фрейка, необхідно виміряти довжину між колінами при їх відведенні на максимальну ширину в зігнутому стані, і звіритися з розмірною сіткою виробника.

При необхідності, на додаток до рекомендацій Вашого лікаря, кваліфіковані фахівці медмагазину «Ортоп» допоможуть Вам у виборі оптимального розміру вироби, в залежності від індивідуальних особливостей дитини, а також нададуть безкоштовну консультацію з усіх питань.

Як правильно одягати і носити тазостегнові ортези?

Дисплазія кульшового суглоба - як допомогти малюкові?Якщо Ви хочете, щоб дисплазія ТБС назавжди залишилася в минулому, необхідно дотримуватися певних правил використання бандажів і ортезів на стегно:

  • Надягати виріб найкраще на підгузник або бавовняну білизну, щоб запобігти натиранню ніжної шкіри.
  • У перші тижні застосування бандажа слід поступово збільшувати тривалість його носіння, щоб дитина змогла адаптуватися. Те ж стосується і кута розведення ніжок. Починати відведення стегна краще з 30-40 градусів, з кожним днем ​​потроху збільшуючи цей показник.
  • У міру зростання дитини ортез при необхідності слід міняти на виріб більшого розміру.
  • Для досягнення найкращого результату носити пристосування бажано не менше 12 годин на добу (точна тривалість визначається лікарем). Як правило, знімати шину дозволяється тільки на період проведення гігієнічних процедур, лікувальної гімнастики або масажу, а весь інший час дитина повинна знаходитися в ортезі.

Інтернет-медмагазин «Ортоп», в свою чергу, пропонує Вам купити якісні ортопедичні товари для лікування дисплазії кульшових суглобів за найвигіднішою ціною з доставкою в будь-який населений пункт України. Придбати необхідне пристосування можна одним з таких способів:

  • Заповнивши форму замовлення на сайті;
  • Зателефонувавши по одному з вказаних телефонів;
  • Відвідавши фірмовий салон «Ортоп» в Києві або інших великих містах України.

Для зручності покупців ми пропонуємо різні варіанти оплати (готівковий і безготівковий розрахунок, накладений платіж), а доставка товарів, за Вашим бажанням, може бути здійснена: по Києву - кур'єрською службою або поштою, в інші населені пункти - сервісом «Нова пошта».

Бажаємо Вам і Вашим діткам міцного здоров'я!