Електрокардіографія - спосіб діагностики стану серцевого м'яза шляхом реєстрації електричних імпульсів, що виникають у стані скорочення та спокою. Фіксацію сигналів виконує електрокардіограф, принцип роботи якого заснований на сприйнятті різниці потенціалів, що виникають між електродами, розташованими на шкірі.

Графічне відображення отриманих даних яке виводиться на паперовій стрічці або файл із зображенням в пам'яті комп'ютера називається електрокардіограмою (ЕКГ).Електрокардіографи: їх види, призначення та принцип роботи

Кардіографія - це дослідження, яке проводиться в двох станах:

  • у спокої;
  • під навантаженням.

Зняття електрокардіограми в стані спокою проводиться пацієнту, який лежить нерухомо, під час консультації або перед операцією. Використовується 6, 12, 15 або 18 електродів у вигляді присосок та прищіпок. Ця процедура, що займає всього близько п'яти хвилин, дозволяє визначити загальний стан серця.

Кардіографія з навантаженням виконується, коли хворий знаходиться на біговій доріжці або еліптичному тренажері (ергометрі) і прикладає фізичні зусилля по наростаючій. Показаннями до такого дослідження служать болі в грудях або прискорене серцебиття.

При цьому використовується менша кількість електродів, що кріпляться до грудної клітки на липучках. Одночасно відбувається вимір частоти пульсу і показників артеріального тиску. Середній час сеансу від 10 до 30 хвилин.

Будова електрокардіографа

Найпростіший електрокардіограф, що знаходиться в машині швидкої допомоги і дорогий апарат, встановлений у відділенні реанімації, мають загальну схему будови, що включає:

  • Електрографічний пристрій;
  • Набір дитячих, дорослих або неонатальних електродів (на прищіпках, липучках або гумових грушах);
  • Кабель, що з'єднує електроди з записуючим елементом;
  • Блок живлення;
  • Підсилювач сигналів;
  • Котушку з паперовою стрічкою і самописець (варіативно);
  • Вбудований ЖК-монітор (варіативно);
  • Роз'єми для підключення зовнішнього монітора або комп'ютера (варіативно).

Компактний переносний кардіограф укладений в невеликий корпус з діелектричного пластика. Габаритний ж стаціонарний апарат вимагає спеціально обладнаного місця для установки.

Функції електрокардіографа

Електрокардіограф - це прилад, за допомогою якого лікар може отримати наступну інформацію:Електрокардіографи: їх види, призначення та принцип роботи

  • Частота серцевих скорочень і їх регулярність, а також наявність позачергових скорочень (екстрасистоли) і випадінь з ритму (аритмії);
  • Обсяг серцевого м'яза і його зміни;
  • Пошкодження міокарда внаслідок інфаркту або ішемічної хвороби (гостре або хронічне);
  • Блокування корональних артерій;
  • Збої в процесі провідності;
  • Фізичний стан серця (гіпертрофований лівий шлуночок);
  • Тромбоемболія легеневої артерії;
  • Порушення в процесі обміну електролітів.

Регулярне обстеження за допомогою електрокардіографа показано при скринінгу ішемічної хвороби серця (ІХС).

Види електрокардіографів

Відповідно до класифікації за габаритами і джерелу живлення, прилади поділяються на:

  • Стаціонарні;
  • Портативні.

Електрокардіограф, призначення якого в тому, щоб визначати стан хворих, що знаходяться в палаті інтенсивної терапії, буде саме стаціонарним, зі складним пристроєм і великими габаритами.

Такі апарати працюють від електромережі і для їх підключення необхідна спеціально підготовлений майданчик для установки. Пристрій приєднується до моніторів пацієнтів і комп'ютерів, які мають відповідне програмне забезпечення.

Портативний кардіограф з живленням від батарейок і компактними розмірами може використовуватися поза лікувальних установ. Такими приладами оснащуються машини швидкої допомоги.

Щоб полегшити процес застосування приладу і розуміння отриманих результатів, бажано купувати кардіограф з розшифровкою. Отриманий результат дослідження видається на екран у вигляді піктограм, що відповідають стану здоров'я пацієнта.

Кардіографи також класифікуються за кількістю одночасно знімаючих каналів. Канал - відображення диференціальної напруги між двома електродами або диференціальною напругою між одним електродом і середньою напругою декількох електродів.

Електроди, розташовані в різних частинах тіла, дають картину електричної активності серця в різних проекціях, під кількома кутами. Ці напруги і відображаються як канали в процесі запису ЕКГ. Зазвичай використовується 4 електрода, встановлені на кінцівки (з прищіпками) і від 1 до 6 на грудну клітку (з присосками або липучками).

Відображення числа каналів, що перевищує число електродів, досягається комбінаціями вимірюваних напруг. Сучасні апарати ЕКГ здатні синхронно проводити реєстрацію від 1 до 12 відведень біоелектричних потенціалів.

За кількістю каналів, що записуються одночасно, виділяють:

  • Одноканальні;
  • Багатоканальні.

Всього при знятті кардіограми визначається 12 каналів. Кількість каналів - коефіцієнт продуктивності приладу. Одноканальний пристрій проводить запис послідовно, по одному потоку, трьохканальний - по трьох відразу. Шести і дванадцяти канальні володіють найбільшою продуктивністю, знімаючи дані з 6 або всіх 12 каналів одночасно.

Мобільний кардіограф з одним каналом - простий пристрій, часто встановлюється в машині швидкої допомоги. Компактний прилад з малою вагою і мінімальним набором функцій працює як від мережі, так і від батарейок. Відповідно, його вартість найнижча, в своєму класі.

Електрокардіографи: їх види, призначення та принцип роботиАпарати з трьома каналами влаштовані складніше і коштують дорожче. При їх використанні забезпечується трьохканальне виведення діагностичних даних. Роздруківка результатів проводиться за допомогою вбудованого або підключеного термопринтера в автоматичному або ручному режимі.

У пам'яті подібних пристроїв зберігається інформація про стан здоров'я пацієнта і його додаткові дані (ПІБ, вік, свідчення пульсу і тиску). Випущені в останні десять років прилади дозволяють перенести ЕКГ в комп'ютер. Розрахунок показників проводиться автоматично, без участі медичного працівника. Врятовано функція деяких трьохканальних кардіографів - вбудований дефібрилятор.

Найпопулярніші електрокардіографи, які найчастіше купують медичні установи - шестиканального, оскільки в них оптимально поєднуються набір функцій і вартість.

Електрокардіограф 6 канальний в базовій комплектації оснащений:

  • Запасом пам'яті для зберігання від 500 до 1000 кардіограм;
  • Жорстким диском з об'ємом від 10 ГБ;
  • Акумулятором, потужності якого вистачає на зняття 100-150 кардіограм без підзарядки;
  • Принтером з високою швидкістю друку.

Вбудований дисплей, крім графіка ЕКГ, інформує вас про стан приладу і його готовності до роботи, включаючи:

  • Обсяг вільної пам'яті;
  • Рівень заряду батареї;
  • Сигнал про несправності або від'єднанні електродів;
  • Сигнал про закінчення запасу паперу.

Кардіографи з дванадцятьма каналами здійснюють реєстрацію та зміни серцевих імпульсів по 12 відведенням одночасно. Використання потужних дорогих приладів виправдана в реабілітаційній медицині, а також у відділеннях кардіології, інтенсивної терапії та хірургії.

12 канальний електрокардіограф - пристрій з максимальним діагностичним потенціалом, який дозволяє проводити складні дослідження роботи серцевого м'яза. Одночасно знімаються показники пульсу, артеріального тиску і деякі специфічні параметри. Якщо відхилення серцевого ритму від норми незначні й малопомітні, то їх виявить саме такий апарат ЕКГ.

Об'єм внутрішньої пам'яті дозволяє робити записи по годині і більше. Управління через комп'ютер дозволяє створювати карту пацієнта і вносити в неї актуальні дані, при відхиленні від яких спрацьовує звуковий сигнал.

Де купити

Магазин медтехніки «Ортоп» пропонує купити електрокардіограф з доставкою по Києву та Україні. У каталозі представлені портативні і стаціонарні моделі з різною кількістю каналів. Перед покупкою надається безкоштовна консультація менеджерів з медичною освітою.

Якщо апарати, які є в наявності, не зовсім підходять вашому медичному закладу, є можливість доставки необхідної моделі за попереднім замовленням.