Навряд чи сьогодні знайдеться людина, яка не знайома з процедурою інгаляції. Згадаймо хоча б, як в дитинстві батьки примушували нас дихати парою, схилившись над каструлею з гарячою картоплею або трав'яним відваром. Про ефективність цього народного методу не будемо судити, але подібні лікувальні сеанси сприймалися багатьма не інакше, як катування: дихати важко, піт і слизові виділення з носа ллються струмком, шкіра обличчя буквально горить.

Від яких хвороб допоможе вилікуватися інгалятор (небулайзер)?Набагато більш комфортним у використанні є інгалятор. Це спеціальний прилад, призначений для проведення інгаляційної терапії, а саме - для перетворення лікарських засобів в аерозоль і їх подальшого вдихання через ніс або рот. Найдоступнішим є паровий інгалятор.

Він складається з ємності для гарячої води з лікарськими засобами і встановлюваної зверху інгаляційної маски. До плюсів такого приладу можна віднести його компактність, простоту використання і багатофункціональність: з його допомогою роблять інгаляції ефірними маслами, настоями трав, мінеральними або морськими водами, також його можна використовувати для проведення косметологічних процедур (наприклад, розпарювання шкіри обличчя).

Є у парового інгалятора і мінуси. По-перше, він впливає тільки на верхні дихальні шляхи, що робить його марним при лікуванні бронхолегеневих захворювань нижніх ділянок. По-друге, вдихання гарячої пари для багатьох людей все ж є некомфортним. І, по-третє, використовувати такий прилад для інгаляцій можна далеко не з усіма ліками, а тільки з тими, які не втрачають своїх властивостей при нагріванні.

Більш досконалим різновидом інгаляторів є небулайзер. Це прилад, що перетворює лікарські засоби в аерозольну хмару, яка здатне досягати навіть найвіддаленіших відділів дихальної системи. За рахунок цього, з його допомогою, можна лікувати набагато більшу кількість захворювань, ніж з паровим інгалятором. Серед достоїнств небулайзерів також варто відзначити:

  • простоту і безпеку використання;
  • можливість проведення інгаляційних процедур в будь-якому віці, навіть при лікуванні респіраторних захворювань у немовлят (для цього багато моделей небулайзерів комплектуються окремими масками для дорослих і дітей);
  • відсутність ризиків опіку слизових оболонок;
  • цілком доступну вартість.

Залежно від принципу роботи, розрізняють три типи небулайзерів:

  • Компресорні. Такі інгалятори перетворюють ліки в дрібнодисперсний аерозоль потужним струменем повітря, що генерується компресором. Розмір одержуваних часток при цьому, в більшості моделей, можна регулювати за допомогою перемикача на розпилювальній камері, що дозволяє ефективно впливати на різні відділи дихальної системи. Так, молекули величиною 8-10 мкм осідають переважно в ротоглотці, 5-8 мкм - досягають носоглотки і гортані, а мікрочастинки діаметром 3-5 мкм здатні доходити до трахеї і бронхів. Інгалятор компресорний можна застосовувати з широким спектром ліків (за винятком трав'яних відварів і препаратів на олійній основі), а додатковими перевагами є висока продуктивність, відносно невисока ціна і точно контрольована ступінь розпилення. Серед недоліків можна відзначити лише досить гучну роботу і неможливість користування пристроєм без підключення до електромережі, але, в цілому, для проведення інгаляційної терапії в домашніх умовах такий небулайзер є одним з найкращих варіантів.
  • Ультразвукові. Принцип роботи таких пристроїв зрозумілий з їх назви: лікарські препарати розщеплюються в них на дрібні частинки за допомогою ультразвуку. У порівнянні з компресорними моделями, вони мають більш компактні розміри і працюють практично безшумно. Але є і один істотний мінус: ультразвуковий небулайзер не можна використовувати для проведення інгаляцій з антибіотиками, гормональними препаратами, муколітиками і деякими іншими ліками (під впливом ультразвуку їх молекули руйнуються, що практично зводить нанівець ефективність процедури). Також в подібних пристроях не передбачена можливість регулювання розміру розпилюючих частинок.
  • Електронно-сітчасті (вони ж мембранні або меш-небулайзери). Цей різновид інгаляторів відрізняється автономним режимом роботи, самими компактними розмірами, безшумністю, можливістю використання під будь-яким нахилом і, в той же час, найбільш високою ціною. За допомогою вібруючої сітки-мембрани вони розщеплюють лікарські засоби на дрібнодисперсні частинки діаметром не більше 5 мкм, за рахунок чого такі прилади особливо ефективні в лікуванні захворювань віддалених відділів дихальної системи.

Як бачите, кожен з видів інгаляторів має свої плюси і мінуси, а тому перед покупкою такого пристрою важливо чітко визначити цілі, для яких він буде використовуватися. Якщо він Вам потрібен для лікування маленької дитини, рекомендуємо звернути увагу на дитячі небулайзери компресорного типу, виконані у вигляді іграшок. Вони допомагають перетворити процедуру інгаляції в захоплюючу гру, в процесі якої вся увага малюка буде зосереджена не на шумі, який видається апаратом, а на його яскравому дизайні. Якщо ж Ви шукаєте хороший інгалятор для всієї родини, в якості варіантів можна розглядати як компресорні, так і ультразвукові або мембранні моделі - тут все залежить від Ваших потреб і бюджету.

Які захворювання можна лікувати за допомогою цих пристроїв?

Від яких хвороб допоможе вилікуватися інгалятор (небулайзер)?Інгаляційна терапія по праву вважається найдієвішим методом лікування захворювань органів дихання. Завдяки тому, що ліки в даному випадку доставляються відразу в проблемну область, вони краще всмоктуються слизовими оболонками і виконують свою задачу швидше, ніж таблетки або сиропи, а за рахунок можливості використання менших доз препаратів і відсутність системного впливу на організм, побічні ефекти зводяться до мінімуму .

Інгалятор для дітей і дорослих рекомендується використовувати при таких захворюваннях:

  • Бронхіальна астма. Інгаляційна терапія дозволяє не тільки успішно лікувати астматичні напади, а й запобігати їх повторному виникненню. Людям, що страждають на бронхіальну астму, слід звертати увагу на небулайзери, здатні створювати аерозоль з частинками діаметром до 3 мкм - саме такі молекули можуть досягати бронхів і осідати в них, забезпечуючи досягнення хорошого терапевтичного ефекту.
  • Бронхіт (гострий і хронічний). За допомогою небулайзера можна проводити як бронхорозширюючі, так і відхаркувальні і антисептичні інгаляції. Вони допомагають зняти бронхоспазм, поліпшити відходження мокроти і зменшити запальний процес.
  • ГРВІ (бронхіоліт, трахеїт, ларинготрахеїт, фарингіт і інші патології). Купити інгалятор, неодмінно, варто всім, хто часто страждає гострими респіраторними захворюваннями. Він допомагає зволожувати слизові оболонки, полегшує дихання і значно прискорює одужання.
  • Хронічний риніт, синусит, тонзиліт в стадії загострення. Небулайзерна терапія в таких випадках дозволяє зменшувати запалення і набряклість слизових, швидше купірувати хворобливі симптоми і, в тому числі, покращує загальне самопочуття.
  • Пневмонія. Інгаляції при запаленні легень є ефективним допоміжним методом лікування даного захворювання. І хоча їх не рекомендується проводити під час гострого періоду пневмонії, після закінчення критичної фази з їх допомогою можна полегшити виведення мокротиння, очистити нижні дихальні шляхи від слизу, поліпшити вентиляційну функцію легень і знизити ризики ускладнень.
  • Бронхоектатична хвороба. Щоб зменшити інтенсивність запалення, знизити темпи скупчення слизу і полегшити її відходження, пацієнтам з бронхоектазами можуть призначатися інгаляції кортикостероїдів, бронхолітиків, муколітиков, водно-сольових розчинів.
  • Туберкульоз легень і бронхів. Залежно від тяжкості патологічного процесу, інгаляції при даному захворюванні можуть бути як корисні, так і строго протипоказані. Як правило, інгаляційна терапія при туберкульозі проводиться з використанням сильнодіючих лікарських препаратів, а тому призначатися вона повинна виключно лікарем.
  • Муковісцидоз. Для полегшення стану і профілактики загострень хворим в обов'язковому порядку призначається інгаляційна терапія антибіотиками, муколітиків і іншими препаратами. Найкраще з цим завданням справляється небулайзер компресорний: він перетворює ліки в найдрібніші частинки, які досягають навіть далеких відділів дихальної системи, і при цьому абсолютно не пошкоджує молекули препаратів.
  • Грибкові ураження дихальних шляхів. Лікування ларінгомікоза, фарінгомікоза та інших захворювань, викликаних патогенними грибами, також може проводитися за допомогою інгаляторів. Вони використовуються для придушення активності грибкової інфекції, зменшення запалення і набряку слизових оболонок, полегшення симптоматики.
    Крім того, небулайзерна терапія може проводитися з метою профілактики ускладнень з боку дихальної системи в післяопераційному періоді, а також в рамках комплексного лікування ВІЛ-інфекції (при наявності респіраторних розладів).

Коли інгаляції протипоказані?

Незважаючи на очевидну користь процедури, в деяких ситуаціях небулайзерну терапію проводити категорично забороняється. Протипоказаннями для використання подібних пристроїв є:Від яких хвороб допоможе вилікуватися інгалятор (небулайзер)?

  • Носові і легеневі кровотечі.
  • Підвищення температури тіла вище 38⁰С.
  • Індивідуальна непереносимість призначених лікарських препаратів.
  • Пневмоторакс.
  • Гостра пневмонія.
  • Плеврит.
  • Бульозна емфізема легенів.
  • Важка серцево-легенева недостатність.
  • Стійка гіпертонія.
  • Нещодавно перенесений інфаркт або інсульт.
  • Порушення мозкового кровообігу.

Також з обережністю слід використовувати інгалятор для дітей - у них протипоказання до застосування цього методу терапії дещо ширше, ніж у дорослих.

Як правильно користуватися небулайзером?

Перед початком проведення інгаляційної терапії слід уважно вивчити інструкцію до конкретного пристрою, і тільки після цього приступати безпосередньо до процедури.

  1. В першу чергу необхідно зібрати всі частини приладу згідно інструкції.
  2. Потім потрібно приготувати лікарський розчин і залити його в призначений для цього резервуар.
  3. Далі слід закрити ємність, під'єднати до неї з одного боку потрібну насадку (маску або мундштук), а з іншого – шланг, що йде в комплекті.
  4. Після цього компресорний або ультразвуковий інгалятор повністю готовий до використання - залишається тільки підключити прилад до мережі (якщо він працює від електрики), натиснути на кнопку включення і, якщо така функція є, відрегулювати розмір розпилюються частинок.

Після завершення процедури необхідно вимкнути прилад, від'єднати комплектуючі, промити їх у теплій воді і висушити на чистому рушнику або за допомогою фена.

Купити небулайзер для домашнього використання за найвигіднішою ціною Ви зможете в інтернет-медмагазині «Ортоп». Наші фахівці з медичною освітою завжди з радістю нададуть Вам безкоштовну консультацію з усіх питань, а також допоможуть зробити правильний вибір. Для цього достатньо просто зв'язатися з нами за телефоном, залишити заявку на сайті або відвідати один з фірмових салонів «Ортоп» в Києві або інших містах України.

Бажаємо міцного здоров'я Вам і Вашим близьким!