Догляд за лежачим хворим важким тягарем лягає на плечі його сім'ї. Не у всіх є можливість цілодобово перебувати у ліжку безпорадного родича або найняти доглядальницю. Тому буває складно вберегти тіло хворого від пролежнів, які з'являються від недостатньої уваги до його шкіри. Щоб їх уникнути, пацієнта треба часто мити, перевертати, змінювати йому білизну, що пов'язане з відомими труднощами. Рани і виразки, що виникають в місцях, схильних до тривалого тиску, дуже важко піддаються лікуванню і практично ніколи не заживають мимовільно. Однак є вихід: в магазині медтехніки можна купити протипролежневий матрац, який попередить або значно зменшить страждання лежачої людини і полегшить працю родичів які за ним доглядають.

Що собою являють медичні матраци від пролежнів: загальні поняття

Незважаючи на різноманітний дизайн виробів, всі протипролежневі матраци діють за однаковим принципом. Він полягає в рівномірному розподілі тиску на тіло і усунення підвищеного навантаження на м'які тканини і шкіру в найбільш уразливих місцях. Ці пристосування досить ефективні для профілактики пролежнів. Завдяки тому, що матрац для лежачих хворих робить тиск у всіх точках тіла однаковим, ліквідується сам фактор виникнення пошкоджень.

Протипролежневий матрац: коли він потрібен і як його вибрати?Залежно від поставлених цілей і конкретної ситуації вибрати матрац проти пролежнів можна одного з двох типів: статичного або динамічного. Статичний пристрій розподіляє масу людського тіла за рахунок анатомічно правильної імітації всіх його природних вигинів. Навантаження на м'які тканини, небезпечних щодо утворення пролежнів зон (спина, сідниці, ікри ніг, лікті і т. п.), зменшується і їх здавлювання не відбувається. Цей вид матраців запобігає утворенню пролежнів.

Механізм дії динамічного виробу заснований на безперервній зміні тиску в різних частинах матраца. В складові елементи пристосування за допомогою компресора по черзі нагнітається повітря. Коли в одних ділянках тиск підвищується, і вони стають щільнішими, в інших - знижується, і вони робляться пухкими. У кожному відділі пристрою тиск циклічно змінюється, чим забезпечується дбайливу масажну дію на тіло хворого. Все це покращує циркуляцію крові і м'яко розминає проблемні місця.

У продажу зустрічається і така модель як антипролежневий матрац змішаного типу. У ньому скомбіновано і статичні, і динамічні елементи. Пристрій забезпечує високий терапевтичний ефект і рівень комфорту, але до нього потрібен пневматичний насос, що працює від електромережі.

Статичні пристрої

Вироби, виконані в статичному варіанті, більше підходять для профілактики. Тобто, матрац від пролежнів такого типу рекомендується тим хворим, у яких ран на тілі поки немає, але існують передумови для їх появи. Однак деякі моделі з ускладненою конструкцією можуть стати корисними для лікування початкових стадій ушкоджень, виражених локальними почервонінням на шкірі. Статичний матрац для лежачих хворих від пролежнів придбати можна людям, які зберегли часткову рухливість. Тобто, коли людина здатна самостійно повертатися або міняти положення тіла.

Статичні медичні матраци від пролежнів не потребують джерело живлення у вигляді компресора і нерухомі по всій своїй площі. Такі вироби дуже комфортні і мають гранично просту конструкцію. Вони повторюють контури людського тіла, забезпечуючи лежачому хворому зручність і затишок.

Протипролежневий матрац без компресора має пористу структуру. Поверхня такого типу ефективно зменшує навантаження на схильні до здавлення частини тіла. Профілактика утворення виразок здійснюється внаслідок рівномірного розподілу навантаження.

Моделі статичного типу нагадують звичайні ортопедичні матраци, але вони набагато жорсткіше останніх. Виготовляється матрац протипролежневий пористий із застосуванням піни або гелю. Гелевий виріб не містить всередині повітря. Це дозволяє максимально рівномірно розподіляти навантаження по всій поверхні статичного пристрою.

Динамічні матраци

Медичні вироби динамічного типу рекомендуються лежачим хворим, які повністю позбавлені можливості рухатися самостійно. Компресор, яким оснащені ці матраци, циклічно змінює тиск на різні зони тіла, які контактують з ліжком, і забезпечує ефект легкого масажу. Динамічні матраци визначають оптимальний рівень навантаження на всі зони тіла людини і створюють йому максимальний комфорт. Ортопедичні пристрої такого типу бувають комірковими/ ячеїстими і секційними (балонними, трубчастими).

Протипролежневий матрац: коли він потрібен і як його вибрати?Є динамічні моделі, обладнані функцією статики. Тобто, наповнення осередків та секцій повітрям можна відключити. Це буває необхідно для точного проведення медичної маніпуляції, наприклад, для виконання ін'єкції. За бажанням хворого, динамічний масаж можна чергувати зі станом спокою.

Точки тиску на шкіру змінюються кожні 6-12 хвилин (в залежності від того, як змодельований протипролежневі матрац з компресором). Активний кровообіг зберігається постійно у всіх ділянках тіла. Завдяки цьому не виникають умови для появи пролежнів, а рани які вже виникли - заживають. При використанні цих виробів відпадає необхідність частого перевертання пацієнта вручну.

Однак динамічний протипролежневий матрац не позбавлений недоліків: компресор потребує джерело струму і при роботі створює певний шум, який може заважати хворому спати. Є моделі, компресор яких функціонує практично беззвучно. Вони, як правило, відрізняються більш високою вартістю.

Коміркові (ячеїсті) матраци від пролежнів

Моделі пористого типу зовні схожі на бджолині стільники. Пристрої складаються з великої кількості фрагментів, які за допомогою компресора поперемінно наповнюються повітрям. Такі вироби використовуються для лікування пролежнів 1-ї і 2-ї стадій, а також для їх профілактики.

Матрац протипролежневий пористий з компресором виготовляється з ПВХ і нейлону. Він може повноцінно працювати при масі пацієнта до 135 кг. Пристосування ідеально підходить для догляду за лежачим хворим в домашніх умовах.

Секційні вироби

Протипролежневі матраци секційного типу призначені для найважчих хворих - з пролежнями 3-ї і 4-ї стадій. Втім, їх можна використовувати при будь-якому ступені захворювання і навіть для його профілактики. Конструкція виробів складається з декількох балонів, які по черзі наповнюються повітрям. Тиск змінюється від секції до секції кожні кілька хвилин. При необхідності окремі балони можна відключати. Цим досягається найкращий лікувальний ефект.

Секційний артипролежневий матрац частіше застосовується в медичних установах, ніж в домашніх умовах. Їх можна використовувати навіть після хірургічних втручань. Часто ці вироби виготовляються з щільних прогумованих матеріалів, що дозволяє збільшити допустиму вагу пацієнта до 170 кг.

Кому і коли показаний протипролежневі матрац

Матрац від пролежнів показаний всім хворим, які опинилися на тривалий час прикутими до ліжка або інвалідного крісла і не можуть змінювати положення тіла самостійно. Або роблять це з великими труднощами.

Ось неповний перелік бід, які підвищують ризик розвитку пролежнів:

  • травми хребта і спинного мозку;
  • інсульт та інші серйозні неврологічні захворювання;
  • параліч всього тіла або його частини;
  • розлади кровообігу в результаті цукрового діабету або атеросклерозу судин;
  • порушення роботи тазових органів і пов'язана з цим постійна вологість шкіри в цій області;
  • похилий вік.

Як вибрати потрібний тип матраца

Розмірковуючи про те, як вибрати для своєї близької людини протипролежневий матрац, який краще, потрібно детально ознайомитися з різновидами виробів і основами їх роботи. Потім слід звернути увагу на наступні нюанси:Протипролежневий матрац: коли він потрібен і як його вибрати?

  • «Вантажопідйомність» матраца. Якщо максимальна маса тіла, яку здатен витримати виріб, нижче реальної ваги тіла пацієнта, то матрац розплющить і він не зможе надавати лікувальну дію. Тому краще вибирати пристрій з деяким запасом ваги, якби «на виріст».
  • Стадія захворювання. Матрац для інвалідів з тяжкими ушкодженнями варто брати секційний. Для профілактики пролежнів і лікування патологій легкої та середньої стадії рекомендуються вироби пористого типу.
  • Розміри пристрою. Вони повинні бути трохи менше габаритів ложа. Якщо краї будуть звисати, то порушиться переміщення повітря в осередках і секціях, і матрац від пролежнів може вийти з ладу.
  • Рівень шуму, створюваного компресором. Так як компресор працює безперервно, цей критерій може стати вирішальним при виборі виробу. Шум компрессора в 5-10 децибел можна порівняти з гулом, який чути під час роботи системного блоку комп'ютера. Цей рівень цілком комфортний і не заважає сну. Але для людей, які важко і довго засинають, оптимальним вибором буде безшумна модель.

Найкраще купувати протипролежневі матраци заздалегідь, поки ран на тілі людини, що лежить ще немає. У цьому випадку досить буде статичного пристрою. У медмагазині «Ортоп» такі матраци характеризуються високою якістю і демократичними цінами. Попередити появу пролежнів набагато легше і дешевше, ніж їх лікувати.

Де купити матрац від пролежнів

Купити протипролежневий матрац будь-якого виду Ви можете в нашому магазині медтехніки «Ортоп». Замовляйте обраний товар прямо на сайті через інструмент «Кошик». Нашим клієнтам ми пропонуємо найякісніші та ефективні продукти від кращих світових виробників. До всіх товарів є гарантії і сертифікати. Придбати протипролежневі вироби в салоні «Ортоп» можна за доступними цінами і в короткі терміни.

Замовити товар можна прямо на сайті. Для зручності покупців передбачено кілька способів оплати на вибір: банківський переказ, оплата кур'єру, оплата готівкою в магазині, безготівковий розрахунок, оплата картою.

Магазин медтехніки "Ortop" забезпечує клієнтам доставку замовлення в Києві кур'єром або поштою. Також можлива доставка в інші регіони України. Якщо у Вас виникли будь-які питання або труднощі з вибором протипролежневого матрацу, то фахівці компанії готові надати Вам безкоштовну кваліфіковану консультацію.