Сильно випираючий назовні пупок являє собою не тільки естетичну проблему. Дуже часто під цим дефектом ховається досить серйозна патологія, здатна доставляти фізичний дискомфорт і приводити до різних негативних наслідків для здоров'я, аж до загрозливих для життя станів. Щоб вчасно розпізнати таку небезпеку, необхідно знати симптоми, при яких може проявлятися пупкова грижа, причини виникнення даної патології, а також ефективні заходи її профілактики та лікування. Саме про це і піде мова в нашій статті.

Пупкова грижа: симптоми, які повинні насторожити

Пупкова грижа: причини, профілактика і лікуванняНезважаючи на видиму міцність передньої черевної стінки, на ній є кілька вразливих місць, схильних до надмірного розтягнення і інших патологічних процесів. Одним з них є пупкове кільце. Це округлий отвір в середині білої лінії живота, через який плід в утробі матері отримує всі необхідні для його розвитку речовини. У нормі після обрізання пуповини він через деякий час закривається рубцово-сполучною тканиною, але, через її невелику товщину, пупкове кільце залишається анатомічно слабкою зоною живота.

Під впливом певних факторів м'язи в області пупка можуть слабшати і розходитися, в результаті чого і утворюється грижа - патологічне випинання внутрішніх органів через дефекти в черевній стінці. Візуально хвороба проявляється наявністю виступаючого округлого ущільнення, яке зменшується або повністю зникає, коли людина приймає горизонтальне положення.

На початкових стадіях розвитку пупкова грижа, як правило, протікає практично безсимптомно. Вона легко вправляється назад в черевну порожнину і не доставляє людині особливого дискомфорту. Однак з часом, у міру прогресування патології, починають з'являтися перші ознаки пупкової грижі, які і примушують більшість людей звертатися за лікарською допомогою.

Отже, серед характерних симптомів даного захворювання можна виділити:

  • зміна розмірів грижового випинання (просвіт може збільшуватися при фізичних навантаженнях або в момент напруги черевної стінки, наприклад, під час кашлю);
  • больові відчуття в області живота;
  • диспепсичні розлади (печія, відрижка, здуття живота, нудота, порушення дефекацій).

При цьому, варто зазначити, що сама по собі грижа не становить серйозної загрози для життя. Небезпечним є її утиск - здавлювання виступаючого органу в пупковому кільці. Це важкий стан, який супроводжується сильним больовим синдромом, скупченням газів і застоєм калових мас в кишечнику, наростаючими ознаками загальної інтоксикації (нудотою, блювотою, підвищеною температурою). Виражена пупкова грижа вимагає невідкладної медичної допомоги, в іншому випадку існують високі ризики некротизації частини затиснутого органу і розвитку інших ускладнень. Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб, пупкова грижа (МКБ 10, код 42 К) також може спричинити за собою розвиток кишкової непрохідності або гангрени, при яких показано екстрене хірургічне втручання.

Чому з'являється пупкова грижа?

Залежно від походження, дана патологія може бути вродженою чи набутою. У дітей причиною її розвитку, як правило, стає спадкова слабкість сполучних тканин, неправильний розвиток м'язів черевної стінки або неповне зрощення пупкового кільця. Особливо часто вроджена пупкова грижа зустрічається у недоношених немовлят. У більшості випадків цей дефект закривається самостійно до 3-5 років, і особливого лікування не вимагає.

У дорослих ситуація інакша - їм розраховувати на самозцілення не доводиться. Набуті грижі, до утворення яких призводять різні внутрішні і зовнішні чинники, з часом зазвичай тільки збільшуються в розмірі, і повністю усунути їх можна тільки хірургічним шляхом. Особливістю патології є і те, що у жінок вона зустрічається частіше, ніж у чоловіків. Це обумовлено тим, що в період вагітності і пологів на передню черевну стінку надається значний тиск, який призводить до розтягування м'язів і порушення їх цілісності.

Причини пупкової грижі у дорослих також можуть бути наступними:

  • перенапруження м'язів живота при піднятті важких предметів або надмірних фізичних навантаженнях;
  • слабкість м'язів передньої черевної стінки;
  • ожиріння;
  • часті запори і сильне напруженні під час дефекації;
  • хвороби дихальної системи, що супроводжуються затяжним надсадним кашлем;
  • травми черевної стінки;
  • хірургічні втручання на органах черевної порожнини (грижа може сформуватися на місці післяопераційного рубця).

Щоб уникнути розвитку хвороби, рекомендується систематично тренувати і зміцнювати м'язи живота, уникати непосильних навантажень, використовувати спеціальні захисні бандажі в період вагітності або під час підняття важких предметів. Якщо ж вона вже проявилася, необхідно якомога швидше звернутися за консультацією до лікаря, який перевірить, яких розмірів досягла пупкова грижа, болить чи ні, і на підставі цього визначить оптимальний варіант терапії.

Лікування пупкової грижі: до якого лікаря звертатися і що робити?


Діагностикою та терапією пупкових гриж у дітей і дорослих займаються хірурги. При підозрі на цю патологію, в першу чергу, проводиться комплексне обстеження, що включає огляд, УЗД черевної порожнини і, при необхідності, інші дослідження. Після цього лікар-хірург встановлює остаточний діагноз і складає індивідуальний план лікування.

Якщо грижа пупкова утворилася у дитини, до 5 років використовується переважно вичікувальна тактика, яка полягає в динамічному спостереженні за випинанням і виконанні вправ, спрямованих на зміцнення м'язів живота. У разі виявлення патології у дітей старшого віку і у дорослих рекомендується вдаватися до хірургічного усунення дефекту. Сьогодні операції з видалення пупкових гриж виконуються сучасними малотравматичними методами, за рахунок чого на тілі не залишається видимих шрамів, а відновлення займає набагато менше часу, в порівнянні з відкритими втручаннями.

Також, в якості тимчасового або допоміжного заходу, можуть використовуватися консервативні методи терапії. Перш за все, до них відноситься носіння спеціального поясу для підтримки передньої черевної стінки.

Коли і кому варто купити бандаж для пупкової грижі?

Пупкова грижа: причини, профілактика і лікуванняБандаж протигрижовий пупковий являє собою еластичний пояс, що забезпечує стабілізацію передньої стінки і локальну компресію ослаблених тканин. Завдяки цьому він надійно утримує грижу від випинання, нормалізує тонус м'язів і перешкоджає подальшому прогресуванню патології. І, хоча бандажний пояс при пупковій грижі не в силах повністю ліквідувати дефект, в ряді випадків він є воістину незамінною річчю. Зокрема, його рекомендується використовувати:

  • в період підготовки до операції з приводу видалення грижі (бандаж дозволяє запобігти збільшеню випинання, а також знизити навантаження на черевну стінку при заняттях спортом або фізичній праці);
  • після хірургічного втручання (якщо видаленню підлягає запущена пупкова грижа, з метою зменшення больових відчуттів і попередженню рецидиву патології в період реабілітації обов'язково необхідно носити ортопедичний пояс);
  • в якості альтернативи операції (якщо людині з тих чи інших причин протипоказано хірургічне втручання, бандаж використовується для утримання грижового випинання у вправленому стані і профілактиці ускладнень);
  • жінкам в період виношування дитини і після пологів (бандаж для вагітних з пупковою грижею необхідний для поліпшення м'язового тонусу черевної стінки і зниженню ризиків розвитку патології);
  • в профілактичних цілях після травм живота і операцій на органах черевної порожнини.

Інтернет-медмагазин «Ортоп» пропонує купити пояс для пупкової грижі за найвигіднішою ціною з доставкою в будь-який населений пункт України. Зробити це можна будь-яким зручним для Вас способом:

  • заповнивши форму замовлення на сайті;
  • зателефонувавши по телефону;
  • відвідавши один з наших фірмових салонів, розташованих в Києві та інших великих містах країни.

Оплата можлива готівкою, безготівковим розрахунком або банківським переказом (підходящий варіант можете вибрати самостійно). Доставка замовлень здійснюється: по Києву - кур'єрською службою або поштою, по Україні - службою «Нова пошта».

Якщо необхідна допомога у виборі найбільш відповідної моделі бандажа або його розміру, наші фахівці з медичною освітою з радістю нададуть кваліфіковану безкоштовну консультацію і відповіді на всі Ваші питання.

З турботою про Ваше здоров'я, команда «Ортоп».