Цукровий діабет - ендокринне захворювання, пов'язане з порушенням засвоєння глюкози і прогресуюче внаслідок відносної або абсолютної недостатності гормону інсуліну, через що розвивається стійке збільшення вмісту глюкози в крові (гіперглікемія). Це відбувається в результаті недостатнього вироблення (секреції) інсуліну або ж у зв'язку зі зменшенням чутливості клітин організму до даного гормону. Для хвороби характерний хронічний перебіг, а також порушення всіх видів обміну речовин: жирового, вуглеводного, білкового, водно - сольового і мінерального.

Згідно з даними статистики, кількість людей, які страждають на цю важку недугу, стрімко збільшується в усьому світі. Причинами можуть бути як поява і впровадження нових технологій, що дозволяють знизити фізичну активність людини до мінімуму, так і зміна її харчування в набагато гіршу сторону, яке не підходить до живого організму, а особливо - для підшлункової залози. Адже така велика кількість цукру і шкідливих вуглеводів людство ніколи не вживало раніше. Додамо, ще до цього постійний стрес, у якому живуть сучасні люди, і картина безлічі передумов розвитку діабету - у наявності.

Цукровий діабет: як стежити за рівнем глюкози в крові?Найбільша небезпека цукрового діабету криється в його наслідках. Невчасно поставлений правильний діагноз і несвоєчасне лікування часто призводять до появи пізніх ускладнень: ураження судин, багатьох органів і тканин людини, що, в кінцевому підсумку, цілком може привести її до часткової або повної інвалідності, а то і до діабетичної коми, результатом якої нерідко буває летальний результат. Щоб знизити ризик важких і небезпечних ускладнень, включаючи діабетичну кому, життєво необхідний постійний контроль за недугою і його профілактика. У зв'язку з цим, лікарі рекомендують проводити діагностику рівня глюкози в крові не рідше одного разу на рік всьому дорослому населенню, без винятку. Дітки, які мають схильність до гіперглікемії, також повинні проходити регулярне обстеження. Для цього створено спеціальний прилад для вимірювання цукру в крові - глюкометр, значення якого важко переоцінити, коли мова заходить про необхідність постійного спостереження для людей, які страждають на діабет.

Купити глюкометр в наші дні просто і це полегшує завдання. Сьогодні кожен з нас може в аптеці або магазині медичних товарів придбати такий пристрій, щоб, не відвідуючи поліклініку, і не вистоюючи довгі вимотуючі черги, заощадивши сили і нерви, самостійно зробити собі або близькій людині аналіз, не виходячи з дому. Початківцям необхідно знати, що одного апарату для визначення концентрації цукру в крові недостатньо, до нього потрібно буде ще купити тест смужки на глюкометр. Якщо Ви тільки освоюєте методику проведення даних досліджень в домашніх умовах, Вам, швидше за все, цікаво і корисно буде дізнатися, що з себе представляють тест смужки на цукор.

Тест смужки до глюкометра - заздалегідь підготовлені підкладки, зроблені з медичного високоякісного пластику шириною 4-5 мм. і довжиною від 50 до 70мм., на які нанесено заздалегідь підготовлений лабораторний реактив. В основі методу визначення кількості глюкози в крові тест-смужками лежить ферментативна реакція окислення глюкози, а діапазон виміру становить від 1 до 55 ммоль / л. Щоб правильно ними користуватися, необхідно уважно вивчити інструкцію, вкладену виробником в упаковку і неухильно її дотримуватися під час експлуатації.

Слід враховувати: якщо робити обстеження в лабораторіях лікувальних установ за сироваткою крові або плазмі, то результати будуть, як правило, дещо відрізнятися від тих, що отримані при дослідженні цільної крові за допомогою вищезазначених тест-смужок.

Величезним плюсом є те, що для користування індикаторними смужками для тестування абсолютно не потрібно володіти спеціальними знаннями і навичками в галузі медицини.

Всесвітня Організація Охорони здоров'я виділяє два типи цукрового діабету:

  1. залежний від інсуліну;
  2. незалежний від інсуліну - найпоширеніший (близько 85% всіх випадків). У свою чергу, його поділяють на:
  • діабет у осіб, маса тіла яких знаходиться в межах норми;
  • діабет у пацієнтів, що мають ожиріння будь-якої стадії.

Незалежно від того, яким типом даного захворювання Ви страждаєте, вкрай важливо регулярно стежити за рівнем глюкози в крові Вашого організму.

Фактори ризику виникнення цукрового діабету, такі:

  1. Спадкова схильність.

Цукровий діабет: як стежити за рівнем глюкози в крові?Помічено, що в кілька разів частіше діабет зустрічається у родичів, що мають подібну проблему. Наприклад, якщо гіперглікемія спостерігається у обох батьків, ризик захворіти діабетом для їх діток може доходити до 100%. А ось якщо хворий один з батьків, то ймовірність вже знижується до 50%. У тому випадку, якщо діагноз поставлений у брата чи сестри, то ризик захворіти становитиме близько 25%. Однак, слід зазначити, що розвиток цукрового діабету 1 типу має деяку особливість: навіть при наявності спадкової схильності, захворювання у нащадків може і не виникнути (ймовірність становить всього 4%.). Широко відомі випадки, коли з двох близнюків, батько яких страждав на цукровий діабет, захворів тільки один з них, а другий - залишався здоровим протягом усього життя.

  1. Ожиріння.

Переїдання і виникла внаслідок цього підвищена маса тіла - один з основних чинників появи діабету 2-го типу. І чим більше вага, тим вище ризик захворіти. Наприклад, якщо маса тіла людини, в порівнянні з нормою, вище на 50%, то можливість розвитку діабету збільшується до 60% і більше. Тому людям із зайвою масою тіла необхідно проводити дослідження крові на рівень глюкози частіше, ніж іншим. Особливо небезпечна абдомінальна форма ожиріння (коли жирові відкладення накопичуються переважно в області живота) - це ні в якому разі не можна ігнорувати і відкладати візит до лікаря.

  1. Стрес.

Люди, які перебувають в стані постійних негативних емоцій, які пережили втрати (розлучення, розставання, смерть близької людини, звільнення з роботи і так далі), що знаходяться в іншому, для себе, оточенні, що займаються нелюбимою справою, мають набагато більше ризику захворіти на цукровий діабет , ніж їх позитивно налаштовані друзі, співробітники і члени сім'ї. Причому, неважливо який стрес присутній в житті людини, хронічний і уповільнений, або разовий, з величезним емоційним потрясінням - все це сприяє виникненню гормонального дисбалансу в роботі підшлункової залози.

  1. Малорухливий спосіб життя.

Мало того, що нестача руху сприяє накопиченню маси тіла, він ще і негативно позначається на стані нервової системи будь-якого з нас. Адже відомо, що заняття фізкультурою і спортом, активний спосіб життя підвищують настрій, піднімають імунітет і збільшують стійкість до стресів - тобто, зміцнюють здоров'я, в цілому. Тому, коли Ви ведете правильний спосіб життя, то навіть при наявності факторів, що привертають до розвитку цукрового діабету, захворювання може будь-коли виникнути. Особливо, якщо Ви перехворієте визначеною вірусною інфекцією (краснуха, вітрянка, гепатит, свинка, ретровирусами і ін.).

  1. Наявність деяких хвороб.

Ряд аутоімунних захворюваннь, таких як гломерулонефрит, вовчанка, гепатит, аутоімунний тиреоїдит і т.д. також можуть збільшуватися на цукровий діабет, оскільки в даному випадку відбувається напад імунної системи на органи і тканини власного організму. В результаті клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін, руйнуються клітинами імунної системи, відкриваючи пряму дорогу до діабету. Важливу роль у виникненні гіперглікемії грають також гормональні патології в організмі і ендокринні порушення, пов'язані з клімаксом, абортом або вагітністю.

Всім нам слід пам'ятати, що при поєднанні декількох чинників, ризик розвитку діабету значно збільшується (майже в 30 разів).

Цукровий діабет: як стежити за рівнем глюкози в крові?Але профілактика, своєчасне виявлення захворювання в початковій стадії і застосування невідкладних заходів (звернення до лікаря і правильне лікування) сприяє попередженню як появи і розвитку цукрового діабету, так і пов'язаних з ним важких ускладнень.

Саме прилад для визначення цукру в крові стане Вам незамінним помічником у такій важливій справі. Розрізняють декілька видів подібних пристроїв:

  1. Фотометричні - пристрої першого покоління і вже досить застарілі. У свою чергу, вони поділяються на:

а) класичні;

б) на касетах.

  1. Електрохімічні апарати більш вдосконалені і володіють мінімальною похибкою. Тут існує 2 способи дослідження:

а) амперометрія, яка застосовується виключно в лікарнях і поліклініках;

б) кулонометрія, більше прийнятна для використання в домашніх умовах і особливо - для дітей, чутливих і літніх людей.

Як фотометричний, так і електрохімічний вимірювач цукру вимагає наявністі тест смужки на глюкометр, яка в обов'язковому порядку повинна підходити до приладу. Іншими словами, апарат для вимірювання цукру в крові і тест - смужки до нього повинні, в ідеалі, бути від одного виробника.

  1. Неінвазивний прилад, який має ще кілька назв - "глюкометр без крові" і "глюкометр без проколу" відрізняється від попередніх моделей тим, що для проведення аналізу на концентрацію цукру, кров не потрібна і тому Вам немає ніякої потреби постійно терпіти біль від проколювання шкіри. До них можна віднести спектрометричні романівські апарати. Але ці пристрої мають досить високу вартість поряд з не дуже високою точністю (близько 80-90%). Вчені всього світу не стоять на місці, вже створені і впроваджені у виробництво сенсорні глюкометри. До них можна віднести такі моделі: кліпса, браслет і навіть деякі модифікації "розумних" годинників.

Щоб купити прилад для вимірювання цукру в крові радимо звернутися в медмагазин "Ортоп", який працює на благо співвітчизників вже більше 10 років, і де можна знайти різноманітні моделі вітчизняних і зарубіжних виробників найвищого класу. Всі глюкометри в каталозі об'єднує відмінна якість, наявність гарантій та дозволів. А співробітники, які мають медичну освіту, ввічливо, вичерпно дадуть відповідь на всі Ваші питання і дадуть кваліфіковану консультацію, щоб уникнути помилки у виборі. До Ваших послуг - мережа салонів, розташованих в Києві і інших містах України, а також інтернет - магазин, створений для зручності людей. Оплата приймається будь-яким способом - як готівковим, так і безготівковим, на Ваш розсуд. Щоб заощадити Ваш час і сили, організована адресна доставка:

  • по Києву - кур'єром та послугами пошти (в тому числі, «Нової Пошти»);
  • в інші регіони України - сервісом "Нова Пошта".

Тут же ви можете придбати всі аксесуари до глюкометрів: ланцетні пристрої, тест - смужки, ланцети.

Необхідно пам'ятати, що навіть одиничного стрибка цукру в крові, все одно необхідно термінове звернення до ендокринолога. Наш організм має дуже великий запас міцності, і глюкоза в крові починає підвищуватися тільки в разі загибелі більше 95% клітин підшлункової залози (так звані клітини острівців Лангерганса). При негайному зверненні до лікаря цілком можливо повністю запобігти розвитку цукрового діабету або ж помітно їх віддалити.

Якщо Ви почали помічати у себе хоча б найменші ознаки прояву гіперглікемії, необхідно насторожитися і проявити до себе підвищену увагу. Такими тривожними дзвіночками можуть бути:Цукровий діабет: як стежити за рівнем глюкози в крові?

  • сухість у роті і незрозуміла спрага;
  • свербіж шкіри (особливо в області статевих органів у жінок);
  • часті сечовипускання, в тому числі - в нічний час;
  • загальна слабкість, постійна сонливість;
  • погане загоєння ран;
  • різкі коливання ваги: ​​при діабеті 1 типу - його втрата, а 2 типу - навпаки, стрімкий набір.

Лікування цукрового діабету, в основному, зводиться до наступних заходів:

  1. Дотримання спеціальної дієти.
  2. Інсулінотерапія - для пацієнтів із захворюванням по 1 типу, інсулінозалежний.
  3. Прийом медикаментів, що знижують рівень глюкози в організмі - строго за вказівкою лікаря.
  4. Регулярні дослідження крові на концентрацію цукру в крові.
  5. Максимальне усунення стресових ситуацій зі свого життя.

Що ж робити при різкому стрибку глюкози в крові в бік збільшення? Інсулінозалежні люди і медики знають: необхідно терміново зробити укол інсуліну, відновити втрачену рідину, провести корекцію мінерального та електролітного обміну, максимально усунути провокуючі фактори.

А як бути, якщо рівень цукру, навпаки, сильно впав і наступила гіпоглікемія (низький вміст глюкози в крові, менше 3.3 ммоль / л)? В цьому випадку потрібно швиденько з'їсти кілька легко засвоюваних вуглеводів, або зробити укол глюкози.

До цих заходів вдаються, щоб уникнути грізного ускладнення цукрового діабету - діабетичної коми, і вони можуть буквально врятувати Вам життя, якщо будуть своєчасні. У разі погіршення стану, необхідно терміново викликати швидку допомогу

Будьте завжди здорові і бережіть себе.