Коли людина опиняється прикутою до інвалідного крісла або тим більше до ліжка, це стає важким випробуванням не тільки для неї самої, але і для її близьких. Лежачим хворим завжди потрібен особливий догляд, але в силу браку часу, відповідних навичок і фізичних сил родичі, навіть при всьому бажанні, далеко не завжди можуть впоратися з подібним завданням.

Частково полегшити цю долю допоможе протипролежневий матрац, розроблений спеціально для людей, що опинилися надовго прикутими до ліжка. Це особливий виріб медичного призначення, який може застосовуватися як в стаціонарі, так і в домашніх умовах з метою профілактики ушкоджень м'яких тканин при тривалому постільному режимі, а також для лікування різних стадій розвитку пролежнів. Завдяки добре продуманій конструкції такий матрац забезпечує плавну зміну тиску на найбільш уразливі частини тіла, стимулюючи тим самим кровообіг і запобігаючи утворенню ран.

Протипролежневі матраци: якими вони бувають?

Секційні, комірчасті і статичні протипролежневі матраци: який вибрати для покупки?Залежно від принципу роботи, медичні матраци від пролежнів бувають двох типів: статичні і динамічні. До першої категорії відносяться вироби, які багато в чому схожі на звичайні ортопедичні моделі для сну. Вони виготовляються з досить щільних матеріалів (гелю, пінополіуретану, в'язкопружної піни, пр.), Легко підлаштовуються під форму тіла. Багато подібних виробів додатково оснащуються захисним водонепроникним чохлом. Серед ключових переваг статичних антипролежневих матраців можна виділити простоту їх використання, хороший терапевтичний ефект і доступну ціну. Такі пристосування відмінно підходять для профілактики некротичних змін тканин у лежачих пацієнтів, а моделі з більш складною комірковою конструкцією можна використовувати і для лікування пролежнів 1-2 ступеня.

При появі на тілі виражених пошкоджень шкірного покриву більш ефективним буде динамічний матрац протипролежневий. Головною його відмінністю є наявність компресора, який по черзі нагнітає в камери пристосування повітря і тим самим надає масажну дію на шкіру і м'які тканини, а також сприяє рівномірному розподілу тиску по всій поверхні тіла. Такий матрац практично завжди знаходиться в русі (цикли змінюються кожні 6-12 хвилин), за рахунок чого вдається досягати таких результатів:

  • поліпшення мікроциркуляції і нормалізації кровопостачання тканин;
  • нейтралізації напруги в м'язах;
  • зняття тиску з болючих ділянок тіла;
  • запобігання розвитку пролежнів і прискорення загоєння ран, які вже утворилися;
  • зменшення больових відчуттів і дискомфорту від тривалого перебування в лежачому положенні.

Динамічний протипролежневий матрац з компресором також забезпечує безперервну циркуляцію повітря під тілом хворого, дозволяючи шкірі дихати і захищаючи її від попрілостей. З огляду на всі ці достоїнства, його можна назвати найбільш оптимальним варіантом для повністю знерухомлених пацієнтів, які не можуть змінювати положення тіла самостійно. Недоліків у подібних виробів практично немає, проте важливо враховувати, що вони вимагають постійного підключення до електромережі, а компресор в процесі роботи видає певний шум (як правило, він абсолютно не заважає сну, тому плюси в даному випадку значно переважують мінуси).

Відрізняються матраци від пролежнів і типом конструкції:

  • Секційні (трубчасті) моделі складаються з горизонтально розташованих балонів, в які по черзі нагнітається повітря для створення інтенсивної масажної дії. У деяких виробах також передбачена функція статики, що дозволяє при необхідності забезпечувати стан повного спокою. Найчастіше вони використовуються для лікування важких некротичних змін тканин, в тому числі, в умовах стаціонару. Купити матрац від пролежнів такого плану можна і для домашнього догляду за хворим на будь-якій стадії прогресування патології: він допоможе значно полегшити загальний стан і запобігти утворенню нових ран.
  • Комірчасті матраци мають іншу конструкцію. Зовні їх поверхня нагадує бджолині стільники: вони складаються з великої кількості повітряних ромбоподібних камер, розділених між собою перегородками. Така конструкція використовується як в динамічних, так і в статичних моделях. Матрац протипролежневий пористий з компресором забезпечує більш виражений терапевтичний ефект - за рахунок почергового надування і здування осередків він м'яко масажує тіло, покращує місцевий кровообіг і сприяє більш швидкому загоєнню уражених тканин.

В яких ситуаціях може знадобитися матрац від пролежнів?

Секційні, комірчасті і статичні протипролежневі матраци: який вибрати для покупки?Основним показанням до застосування подібних пристроїв є часткова або повна втрата рухливості в результаті різних захворювань і травм, а також необхідність тривалого дотримання постільного режиму. Перш за все, антипролежневий матрац рекомендується купити людям, які перенесли:

  • інсульт;
  • інфаркт;
  • важкі травми опорно-рухового апарату;
  • пошкодження спинного мозку;
  • складні оперативні втручання;
  • опіки.

Крім того, матрац проти пролежнів показаний до застосування в літньому віці, коли людині стає важко самостійно пересуватися, при важких соматичних захворюваннях і порушеннях кровообігу у хворих на атеросклероз і діабет. Звичайно, він не є абсолютною панацеєю для лежачих пацієнтів, але така конструкція однозначно забезпечує більший комфорт і надійно захищає від негативних наслідків довгого постільного режиму.

Як правильно вибрати матрац для лежачих хворих?

Як і будь-які інші засоби реабілітації, накладки на ліжко від пролежнів в кожному випадку повинні підбиратися суворо індивідуально, з урахуванням характеру патології, загального стану здоров'я людини і ряду інших чинників. В першу чергу рекомендується звертати увагу на такі параметри, як:

  • Вид матраца і його конструкція. Як уже згадувалося вище, статичні моделі більше підходять для профілактики пролежнів. Найкраще їх використовувати для пацієнтів, які можуть самостійно змінювати положення свого тіла або їх є кому періодично перевертати. У разі повної знерухомленності більш підходящим варіантом буде динамічний секційний або пористий матрац для лежачих хворих від пролежнів. Саме такі моделі найчастіше застосовуються при лікуванні пошкоджень шкіри і м'яких тканин. Також вони можуть застосовуватися в профілактичних цілях. Що стосується конструкції, то тут вибір багато в чому залежить від стадії прогресування патології. Так, для пацієнтів, у яких спостерігаються початкові прояви порушення цілісності шкірних покривів, цілком підійде матрац протипролежневий пористий з компресором, а для лікування глибоких і ускладнених ран рекомендується застосовувати моделі секційного типу.
  • Максимально допустиме навантаження. Оскільки кожен виріб розрахований на певну вагу (в різних моделях цей показник варіюється від 110 до 200 і більше кілограм), при його покупці обов'язково варто враховувати масу тіла людини. Найкраще, щоб в цьому плані був певний запас. Наприклад, якщо хворий важить 115 кг, оптимальним вибором для нього буде модель вантажопідйомністю від 130 кг і вище.
  • Розмір виробу. Абсолютно неприпустимо, щоб матрац для лежачих хворих був більше габаритів ліжка і звисав з нього (це загрожує не тільки порушенням його роботи і зниженням ефективності, але і ймовірністю швидкого виходу з ладу). В ідеалі він повинен бути того ж розміру, що і ложе, або трохи менше.
  • Додаткові функції. Деякі моделі для більшої зручності пацієнтів оснащуються лазерною перфорацією, що забезпечує поліпшену циркуляцію повітря, антивібраційною системою, можливістю регулювання тиску і іншими опціями. Наприклад, якщо у людини дуже чуйний сон і сторонні звуки заважають йому повноцінно відпочивати, варто віддати перевагу динамічній моделі з функцією поглинання шумів, або ж, якщо його стан здоров'я дозволяє це зробити, вибрати протипролежневий матрац без компресора.

Також хочемо звернути Вашу увагу на те, що ні в якому разі не варто чекати того моменту, коли у хворого вже будуть явно видно зміни в стані шкірних покривів. Протипролежневий матрац купити краще відразу ж після того, як людина опинилася прикутою до ліжка. Це дозволить не тільки забезпечити йому максимально можливий комфорт, але і звести до мінімуму ризики розвитку цієї вкрай небезпечної патології.

В асортименті інтернет-медмагазину «Ортоп» представлені високоякісні матраци всіх видів (секційні та комірчасті, з компресором і без), завдяки чому Ви, безумовно, зможете підібрати оптимальний варіант для будь-якого випадку. Всі товари мають необхідні сертифікати якості та гарантійні талони, тому Ви можете бути на 100% впевнені в їх безпеці, надійності і ефективності.

Зі свого боку, ми гарантуємо доступні ціни, високий рівень сервісу і оперативну доставку замовлень по всій території України. Ви завжди можете звернутися до нас за порадою і допомогою у виборі. Наші фахівці з медичною освітою охоче підкажуть, якими перевагами володіє той чи інший протипролежневий матрац, який краще буде справлятися з необхідним завданням і так далі.

Команда «Ортоп» бажає Вам міцного здоров'я! Бережіть себе і своїх близьких.