Плоскостопість - що це таке і як його вилікувати?Людська стопа є воістину унікальною конструкцією, основу якої складають 26 кісток, з'єднаних між собою великою кількістю суглобів і міцних зв'язок. Головною ж її особливістю є будова. У нормі ступня має 2 чітко виражених зводи: поздовжній і поперечний (перший розташований по внутрішньому краю, другий - між основами пальців). Вони обидва беруть участь в пересуванні і допомагають нам впевнено стояти на ногах, зберігати рівновагу, легко відштовхуватися від поверхні при ходьбі, бігу або стрибках. Але і це не все. Завдяки склепінням наші стопи пружинять при ходьбі і амортизують кожен рух, що дозволяє мінімізувати ударне навантаження на суглоби ніг і хребет. І оскільки від стану стоп залежить здоров'я всього опорно-рухового апарату, дуже важливо своєчасно розпізнавати їх патології та вживати всіх необхідних заходів щодо їх усунення.

Що таке плоскостопість і звідки воно береться?

Плоскостопість є одним з найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату: за словами медиків, в тій чи іншій мірі воно є у всіх маленьких дітей і приблизно у 60-70% дорослих пацієнтів. Для даної патології характерна зміна форми стопи, а саме - сплощення її склепіння (поздовжнього, поперечного або обох). Виходячи з цього, плоскостопість ділять на наступні види:

 • Поздовжня. Стопа розпластується в поздовжньому напрямку, в результаті чого вона починає стикатися з підлогою не тільки зовнішнім краєм (як це відбувається в нормальному стані), а майже всією поверхнею. Через це можуть проявлятися такі симптоми, як больові відчуття і набряклість ніг, швидка стомлюваність нижніх кінцівок, порушення плавності ходи. Позбутися від цих ознак можна, купивши ортопедичні устілки при поздовжній плоскостопості.
 • Поперечна. В даному випадку, деформується передній відділ стопи. Він ущільнюється і розширюється, в результаті чого поперечна плоскостопість досить часто супроводжується розбіжністю плеснових кісток: між ними збільшується відстань, нерідко спостерігається відхилення великого пальця стопи назовні ( «кісточка» на нозі - hallux valgus). Все це викликає болі в стопах, відчуття втоми при ходьбі, поява натоптишів в області плесна.
 • Поздовжньо- поперечна (комбінована). Виникає через уплощення обох склепінь стопи. Через це передня частина ступні помітно розширюється, підошва ноги починає стикатися з підлогою практично всією поверхнею. Виправити таку деформацію допомагають ортопедичні устілки при комбінованій плоскостопості.

За походженням плоскостопість буває вродженою (зустрічається приблизно в 3% випадків) і набутою. До основних причин розвитку даного захворювання медики відносять:Плоскостопість - що це таке і як його вилікувати?

 • слабкість м'язово-зв'язкового апарату стоп;
 • перенесений в ранньому віці рахіт;
 • травматичні ушкодження кісток, зв'язок і м'язів стопи;
 • перенесені в минулому неврологічні захворювання, які супроводжувалися паралічами і парезами м'язів нижніх кінцівок;
 • спадкову схильність;
 • порушення обміну речовин в організмі.

Також є й інші чинники, що сприяють виникненню плоскостопості. Серед них:

 • надмірна вага;
 • робота, пов'язана з тривалим перебуванням на ногах;
 • малорухливий спосіб життя і сидяча робота;
 • період вагітності у жінок;
 • носіння незручного взуття (тісного або на високих підборах).

Незалежно від того, з якої саме причини виникла плоскостопість, без своєчасного і грамотного лікування хвороба неодмінно буде прогресувати, провокуючи тим самим не тільки погіршення самопочуття, а й ряд інших проблем зі здоров'ям. Через уплощення склепінь стопи збільшуються ризики розвитку п'яткової шпори, деформації пальців ніг, артрозу суглобів, сколіозу, остеохондрозу. Разом з тим, на початкових стадіях, дане захворювання досить добре піддається лікуванню, і подібних ускладнень більшості пацієнтів вдається уникнути.

Як самостійно визначити, чи є плоскостопість?

Якщо Ви помітили, що ноги часто болять і набрякають до кінця дня, ходьба швидко викликає втому, а взуття, яке раніше було впору, раптом стало тісним, - це явні сигнали до того, що слід звернутися за консультацією до лікаря-ортопеда і пройти комплексне обстеження. Зробити тест на плоскостопість не складно і в домашніх умовах. Для цього буде потрібно лише чистий білий аркуш і будь-який засіб, здатний добре відбитися на ньому (це може бути жирний крем, рослинне масло або фарби). Порядок дій такий:

 • Спочатку слід покласти аркуш паперу на рівну гладку поверхню.
 • Далі по підошві стопи необхідно акуратно розмазати фарбу, крем або масло.
 • Після цього залишається наступити на лист таким чином, щоб стопа чітко відбилась.

Наступний етап - вивчення отриманого відбитка. Для цього доведеться озброїтися лінійкою і провести по зображенню дві рівні лінії: одну - між двома найбільшими опуклими крапками внутрішньої сторони стопи (вони знаходяться біля основи великого пальця і ​​на рівні п'яти), другу - перпендикулярно, приблизно посередині підошви (в найвужчому її місці) . У нормі відбиток повинен займати не більше 1/3 цієї лінії. Якщо ж слід вузької частини стопи сягає середини прямої і більш, найімовірніше, є поздовжня плоскостопість, і для уточнення діагнозу все-таки доведеться записатися на прийом до профільного лікаря.

Деформації стопи в поперечному напрямку визначаються трохи іншим способом. Для цього необхідно уважно розглянути відбиток підошви і звернути увагу на дугу, орієнтовану поперек стопи. У нормальному стані кут переходу подушки підстави пальців у зовнішнього зводу ступні повинен бути гострим. Якщо ж спостерігається відхилення від цієї норми (кут прямий або тупий), це свідчить про виникнення поперечної плоскостопості.

За отриманими відбитками можна також визначити ступінь деформації стопи. Чим менше перешийок між пальцями і п'ятою, і чим більше кут відхилення великого пальця, тим серйозніше проблема. Якщо на папері відбилась майже вся стопа без виїмок від поздовжнього і поперечного зводу, за лікарською допомогою потрібно звернутися якомога швидше.

За якими ще ознаками можна розпізнати сплощення склепінь стопи:

 • взуття починає швидше зношуватися з внутрішньої сторони і розтоптується в ширину;
 • носіння модельного взуття викликає сильний дискомфорт;
 • хода змінюється, стає більш важкою, хиткою або незграбною.

Як позбутися від плоскостопості?

На сьогоднішній день існує багато дієвих методів корекції плоскої стопи. До них відносяться заняття спеціальною гімнастикою, масажі ніг, фізіотерапевтичні процедури, різні ортопедичні пристосування. Особливо ефективними є устілки для плоскостопості. Вони не тільки сприяють підтримці склепінь стопи в анатомічно правильному положенні, але і допомагають зменшувати больові відчуття, запобігати появі набряків, покращують кровообіг в нижніх кінцівках. Крім того, такі вкладки у взуття сприяють рівномірному розподілу навантаження при стоянні, ходьбі, заняттях спортом і т.д. Завдяки цьому менше страждають суглоби ніг і хребет, хода стає більш легкою і плавною.

Які устілки потрібні при плоскостопості, залежить, в першу чергу, від типу деформації стопи:Плоскостопість - що це таке і як його вилікувати?

 • При уплощені поздовжнього зводу рекомендується використовувати моделі з високим супінатором. Це необхідно для підтримки стопи в правильному положенні і зняття надмірного навантаження з суглобів ніг і хребта.
 • Ортопедичні устілки при поперечній плоскостопості мають іншу конструкцію. Як правило, вони оснащуються метатарзальною подушечкою, що забезпечує підтримку поперечного зводу стопи, поглибленням в області п'яти і хлястиком в передній частині, що запобігає відхиленню пальців.
 • Устілки для комбінованої плоскостопості поєднують в собі всі перераховані вище елементи. Для підтримки поздовжнього і поперечного зводу вони оснащуються супінатором і метатарзальною подушечкою, а для зниження тиску на опорно-руховий апарат - п'ятковим амортизатором.

Ортопедичні устілки від плоскостопості також підбираються, виходячи зі ступеня деформації стопи:

 • У профілактичних цілях використовуються переважно м'які вкладиші на силіконовій основі або з гелі.
 • Для лікування початкових стадій хвороби більше підходять напівтверді устілки при плоскостопості. Вони можуть бути виготовлені зі спеціального гелю або силікону, натуральної шкіри, латексу, та ін.
 • При сильно вираженій деформації стоп показано використання вкладишів з жорстким каркасом з пробки, поліуретану.

Чи допомагають ортопедичні устілки при плоскостопості, буде зрозуміло вже через кілька тижнів. За умови регулярного носіння таких вкладишів в взуття, незабаром Ви зможете помітити, що дискомфорт при тривалому стоянні або ходьбі зменшився, ноги перестали боліти і набрякати, загальне самопочуття значно поліпшилося.

В асортименті медмагазина «Ортоп» Ви знайдете якісні вкладки у взуття для корекції всіх форм і стадій плоскостопості. При цьому окремо хотілося б відзначити продукцію бренду Footcare. Ортопедичні вироби компанії представлені на вітчизняному ринку вже більше 10 років, і за цей час вони завоювали величезну популярність серед покупців. Пояснюється це дуже просто:

 • Ортопедичні устілки при плоскостопості Footcare виробляються з урахуванням всіх анатомічних особливостей стопи, тому вони дуже зручні в носінні.
 • Завдяки особливій рельєфній конструкції ці вкладиші допомагають ефективно коригувати різні види плоскостопості. Багато моделей виділяються універсальністю використання. Як приклад можна привести устілки при поздовжньо-поперечній плоскостопості, які забезпечують надійну підтримку обох склепінь стопи.
 • Виготовляються устілки Footcare з інноваційного гіпоаллергенного гелю «ComfortGel», силікону і натуральної шкіри, що забезпечує високий рівень амортизації, хорошу циркуляцію повітря і поглинання надлишкової вологи. Додатковою перевагою є наявність спеціального антибактеріального шару - він запобігає розмноженню бактерій і появі неприємного запаху.
 • Придбати устілки від плоскостопості Footcare можна абсолютно недорого. З точки зору співвідношення ціни і якості це, безперечно, один з кращих варіантів для всіх, хто піклується про здоров'я своїх ніг.

В асортиментній лінійці бренду представлені й інші ефективні вироби для профілактики і лікування плоскої стопи. Це, зокрема, анатомічне взуття для дорослих та дітей, устілки для бігу при плоскостопості, шкіряні напівустілки-супінатори, вставки для підтримки поперечного зводу стопи і ін. Крім того, у нас Ви можете замовити виготовлення устілок за індивідуальними мірками. Такі вироби дозволять отримати довгоочікуваний результат в мінімальні терміни, оскільки вони будуть зроблені з урахуванням всіх особливостей саме Вашої стопи, і таким чином корегують її форму набагато успішніше.

Купити устілки від плоскостопості в медмагазині «Ортоп» можна одним з таких способів:

 • заповнивши форму замовлення на сайті;
 • зателефонувавши по одному з вказаних телефонів;
 • відвідавши наші ортопедичні салони, розташовані в Києві та інших містах України.

Також наші фахівці завжди готові надати безкоштовну консультацію з усіх питань. Вони детально розкажуть, чим відрізняються різні устілки від плоскостопості, як вибрати найбільш підходящий варіант конкретно у Вашому випадку. Бережіть себе і будьте здорові!