Цукровий діабет: що можна і що не можна їсти?Цукровий діабет - найнебезпечніше ендокринне захворювання, яке може призвести до маси негативних наслідків, в тому числі і до смерті в результаті діабетичної коми, яка є одним з видів ускладнення високого вмісту цукру в крові. Небезпека цієї важкої недуги полягає ще і в тому, що причини її виникнення досі до кінця не з'ясовані, тому і лікування часом виявляється досить складним. Особливо, якщо хвороба запущена і вже пустила коріння. Постійна увага до рівня глюкози в своєму організмі і своєчасна постановка діагнозу з неухильним виконанням призначень лікаря - ось у чому порятунок. Особливо це важливо тим людям, у яких є спадкова схильність до цієї проблеми, або існують чинники, що сприяють її виникненню. Сучасній людині з цим завданням допомагає впоратися апарат для вимірювання цукру в крові, купити який зараз не складає ніяких труднощів. З його допомогою, сьогодні у кожного з нас, є відмінна можливість робити дослідження в домашніх умовах в будь-який час, не відвідуючи поліклініку і інші лікувальні установи. У багатьох пацієнтів виникає попутне питання про те, де купити тест смужки для глюкометра, без яких зробити аналіз не представляється можливим. До того ж і прилад для вимірювання цукру в крові, і тест смужки повинні підходити один одному, а в ідеалі - бути від одного виробника. Щоб не помилитися з вибором і отримати кваліфіковану безкоштовну консультацію спеціалістів з медичною освітою, звертайтеся в медмагазин "Ортоп", філії якого розташовані в різних районах Києва та інших містах України. Перевагою фірми є прямі договори з провідними зарубіжними і вітчизняними виробниками медтехніки, що дає можливість вже більше 10 років пропонувати людям глюкометри різних марок і тест - смужки до них за доступними цінами. Який би апарат для визначення цукру в крові Ви тут не вибрали, він завжди буде відрізнятися відмінною якістю, мати гарантію і сертифікат в обов'язковому порядку. Оплата приймається в будь-якій формі, на Ваш розсуд. Для зручності клієнтів створено інтернет - магазин "Ортоп", де Ви можете замовити необхідну модель з доставкою додому:

  • по Києву - кур'єром та поштою (в тому числі, "Новою Поштою");
  • по Україні - сервісом "Нова Пошта".

Щоб відповісти на питання, які види продуктів можна вживати при підвищеному вмісті глюкози в крові, необхідно знати, що харчування для різних пацієнтів може відрізнятися один від одного.

Медики традиційно ділять дані захворювання на 2 види:

  • діабет 1 типу - інсулінозалежний, який може атакувати людей будь-якого віку, включаючи дітей. Причому, поява недуги може бути раптовою. Характеризується патологією підшлункової залози, яка практично не виробляє інсулін. Таким пацієнтам доводиться довічно вводити цей гормон шприцом.
  • діабет 2 типу - найпоширеніший, при якому людина не залежить від уколів інсуліну. Часто вражає людей після 40 років, особливо жінок. Відрізняється від першого типу поступовим розвитком, який може розтягнутися на довгі роки. Скорегувавши харчування і розпорядок дня, можна на досить тривалий термін відсунути виникнення хвороби і набагато зменшити наслідки її прояви. Раніше його називали діабет зрілого віку. Однак у зв'язку з тим, що зараз все більше молоді страждає зайвою вагою, неправильно харчується і веде малорухливий спосіб життя, проблема все частіше спостерігається вже у більш молодого покоління. Причина виникнення обумовлена, в даному випадку, нездатністю клітин підшлункової залози виробляти достатню кількість інсуліну, або коли вироблений гормон не сприймається організмом (інсулінорезистентність).

Обидва типи захворювання, на жаль, вважаються довічними.

Цукровий діабет: що можна і що не можна їсти?Звертаємо Вашу увагу ще раз: купити вимірювач цукру в крові і разом з ним тест - смужки на цукор, що йдуть в комплекті - найвірніший спосіб відстежити в будь-який час появу і розвиток такого грізного захворювання, або ж його відсутність. Навіть разового стрибка рівня глюкози - привід для звернення до лікаря-ендокринолога. Адже чим раніше буде виявлена ​​хвороба, тим швидше і ефективніше можна запобігти її ускладненням, призначивши своєчасне лікування і правильну дієту. Особливо глюкометр актуальний тим, у кого спостерігаються перші ознаки хвороби або вже поставлений діагноз, існує спадкова схильність, зайва вага і часті негативні емоції, негативні моменти життя які багато хто з нас, намагається компенсувати смачною їжею. Без сумніву, їжа - це задоволення і немає ніякої причини відмовляти собі в його отриманні, навіть якщо Ви вже спостерігаєтеся у лікаря з приводу цукрового діабету. Адже після виявлення недуги так легко впасти в паніку, переживаючи про необхідність внести кардинальні зміни в харчування і спосіб життя. Питання в іншому - зробити це задоволення корисним, а не шкідливим для нашої найбільшої цінності - нашому здоров'ю. Щоб привести в норму рівень глюкози в крові, поліпшити своє самопочуття і усунути неприємні симптоми, важливо знати, які продукти можна вживати при діабеті (або схильності до нього), а які - не можна. Оскільки, якщо діабетик або людина зі схильністю до хвороби, буде їсти абсолютно все, що захоче - це призведе тільки до погіршення ситуації і погіршення самопочуття.

Так як при цукровому діабеті порушується вуглеводний обмін, то в першу чергу, необхідний контроль за споживанням саме вуглеводів. Однак слід врахувати, що повністю виключати такі продукти не рекомендується, вони повинні надходити в організм у достатній кількості, але обов'язково - рівномірно. Це правило дійсно як для пацієнтів з першим типом діабету, так і з другим. Для цього будь-яка людина, що страждає підвищеним вмістом глюкози в крові, повинна розуміти відсоток вмісту вуглеводів в тих чи інших продуктах, а також те, чи є ці вуглеводи швидкими (простими, легкозасвоюваними) або повільними (складними, комплексними). Саме на цих знаннях існує дієта для хворих на діабет - на підставі глікемічного індексу всіх продуктів.

Цей індекс відображає те, з якою швидкістю цукор з них всмоктується в нашу кров. У продуктів з високим ГІ (глікемічним індексом) швидкість всмоктування велика (цукор, варення, цукерки, тістечка і т.д.), а в продукції з низьким індексом вона нижча (деякі види круп, фруктів, овочів і т.д.) . Всім нам слід пам'ятати: чим повільніше швидкість всмоктування, тим простіше буде нашій підшлунковій залозі впоратися з навантаженням. Наприклад, при вживанні як білого хліба, так і чорного, що представляють собою вуглеводи, підвищується рівень цукру в крові. Але між ними все ж існує різниця і полягає вона в швидкості: у білого хліба вона більше, ніж у чорного. Тому медики рекомендують не відмовлятися повністю від хлібобулочних виробів, а просто замінити пшеничне борошно на житнє, цільнозернове і білково - висівковий. Зараз лікарі не рекомендують жорстку відмову від улюблених страв, оскільки різкий перепад в звичках викликає негативну реакцію пацієнта, що в свою чергу, може відбитися на рівні глюкози в його крові в бік її збільшення. Але обов'язковим вважається плавний перехід до здорового харчування шляхом заміни шкідливих продуктів - на корисні.

Цукровий діабет: що можна і що не можна їсти?А ось що фахівці рекомендують виключити з раціону повністю:

  • Алкогольні та слабоалкогольні напої.
  • Рафінований цукор і продукти що його містять (цукерки, печиво, тістечка, морозиво, торти, листкове і здобне тісто, інші кондитерські вироби), соки і компоти у виробничій упаковці, варення, сиропи, солодкі газовані напої.
  • Консерви, соління, маринади.
  • Копченості, сосиски, ковбаси.
  • Майонез, кетчуп та інші гострі і солоні соуси (особливо, випущені промисловістю).
  • Чіпси.
  • Жирна, гостра і смажена їжа.
  • Міцні бульйони, молочні супи з манкою, рисом і локшиною.
  • Молочні продукти з додаванням цукру, включаючи йогурти і сирки.
  • Жирні сорти м'яса.
  • Солодкі фрукти (виноград, інжир, фініки) і соки з підвищеним вмістом цукру, родзинки.
  • Крім цього, обмежують споживання меду (до 1 чайної ложки вранці), крохмалистих овочів (картопля), буряка, моркви, кукурудзи, макаронних виробів, рису і манної крупи.

Продукти, рекомендовані до вживання:

  • Овочі, що містять менше 5% вуглеводів в сирому, вареному, тушкованому і запеченому вигляді, соки і салати з них (капуста, гарбуз, кабачки, томати, огірки, баклажани), різні види салату, листова зелень, овочева ікра.
  • Свіжі несолодкі ягоди і фрукти (кисло - солодких сортів), свіжовичавлені соки і смузі з них, без додання підсолоджувачів.
  • Трав'яні відвари і настої, чаї, морси. Дозволяється помірне споживання кави з молоком (не більше 2-х чашок в день) без цукру, відвар шипшини.
  • Якісна рослинна нерафінована олія (не більш 2-х столових ложок щодня).
  • Яйця, зварені некруто - 2-3 рази в тиждень по 1 штуці.
  • Нежирні молочні продукти без цукру.
  • Морепродукти.

Обмежено допускаються також гриби і грибні бульйони (не сильно міцні), нежирні сорти м'яса і птиці, солянки, супи (в тому числі, з фрикадельками), нежирна риба, вимочений оселедець, заливна риба, напівжирний сир і страви з нього, несолоний і нежирний сир, білкові омлети, топлене і несолоне вершкове масло, нежирний холодець з яловичини та птиці.

Необхідно враховувати, що харчування для пацієнтів з 1 типом захворювання буде дещо відрізнятися від того, що призначено діабетикам 2 типу, хоч практично всім хворим призначається дієтичний стіл № 9.

Величезну роль відіграє збалансоване співвідношення поживних речовин в раціоні: білків повинно бути близько 16%, жирів - 24% (причому, жири тваринного походження зменшують на 50%) і правильних вуглеводів - 60%. Калорійність продуктів, які споживаються в добу, розраховується індивідуально, з урахуванням енерговитрат кожної хворої людини, її професії, ваги, віку і статі.

Їсти слід невеликими порціями, 4-5 разів на день, в один і той же час.

Рафіновані вуглеводи медики радять виключити з раціону повністю, замінивши їх на цукрозамінники. Однак, на думку багатьох вчених, не всі замінники цукру нешкідливі. Останні дослідження показали, що аспартам (Е 951) і сахарин (Е 954) здатні завдати шкоди здоров'ю людини. Цикламат (Е 952) заборонений в США з 1969 року, а тауматин (Е 957) визнаний шкідливим із - за того, що він веде до порушення гормонального балансу людини. Якщо врахувати, що цукровий діабет і так пов'язаний з порушенням вироблення гормону інсуліну, то варто добре подумати і зважити всі ризики вживання не зовсім перевірених речовин. Тому, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю, найкращим рішенням будуть, без сумніву, натуральні підсолоджувачі (стевія, наприклад).

Цукровий діабет: що можна і що не можна їсти?Спостереження в області причин підвищення глюкози в крові показали, що величезну роль у виникненні цукрового діабету грають:

  1. Спадковість. Якщо у батьків або інших родичів поставлений невтішний діагноз, то виникнення діабету у нащадків зростає в рази.
  2. Стреси. І неважливо, чи буде це його разовий прояв у вигляді сильного потрясіння (втрата близької людини, наприклад) або постійне і уповільнене, коли життя проходить в тривалому, постійному напруженні (ненависна робота, токсичні відносини і т.д.). В обох випадках здоров'я людини виявляється під серйозним ударом. Сьогодні фахівці говорять про те, що під загальним поняттям стрес якраз мається на увазі дистрес, який і надає на нас з Вами руйнівну дію. У той час, коли помірний стрес, на думку вчених, корисний для здоров'я, оскільки він стимулює людину і веде до прогресу його життєдіяльності.
  3. Неправильне харчування і нездоровий спосіб життя. Якщо людина їсть шкідливу, надмірно калорійну, жирну, багату швидкими вуглеводами їжу і при цьому мало рухається, то ожиріння їй, рано чи пізно, забезпечено. А зайва вага - один з основних чинників появи діабету (особливо, 2 типу). Саме тому найважливішим моментом в запобіганні виникненні патології є правильне харчування і здоровий спосіб життя, в цілому.
  4. Наявність деяких хвороб (гломерулонефрит, вовчак, гепатит, деякі види аутоімунних недуг і т.д.).
  5. У жінок можливість захворіти підвищується в період вагітності і менопаузи, коли змінюється загальний гормональний фон організму. Після пологів, як правило, рівень глюкози в крові нормалізується.

Одночасне поєднання декількох з перерахованих факторів посилюють ризик виникнення цукрового діабету.

Команда компанії "Ортоп" бажає Вам міцного здоров'я.

Бережіть себе.