Вправи для шиї і шийного відділу хребтаШийний відділ хребта має високу рухливість і одночасно слабкий м'язовий корсет, тому він схильний до безлічі захворювань, серед яких найчастіше зустрічаються:

  • Кривошия;
  • Лордоз;
  • Остеохондроз;
  • Протрузія;
  • Зміщення хребців.

Від них страждають не тільки м'язи, кістки і судини, але і розташований в безпосередній близькості головний мозок, якому недостає кисню і поживних речовини.

Зазначені стани вимагають своєчасного лікування з масажем, комплексами ЛФК, носінням спеціального шийного бандажа (комір Шанца), який:

  • Знімає частину навантаження з хребців;
  • Запобігає перенапруженню м'язів;
  • Допомагає зберегти досягнутий позитивний результат;
  • Покращує поставу, не даючи опускати підборіддя вниз;
  • Прискорює відновлення при травмах.

Носити комір дозволяється не більше 6 годин на день, щоб м'язи шиї не атрофувалися.

Вправи від кривошиї

Кривошия - захворювання, при якому голова постійно знаходиться в нахиленому положенні з одночасним поворотом в протилежну сторону. Причиною служать зміни м'яких тканин, скелета і нервових волокон. Коли поставлений діагноз кривошия, вправи для її усунення можуть проводитися із застосуванням спортивного інвентарю (фітбол) або без нього.

Перед тим як почати вправи для кривошиї необхідно зрозуміти, до якого типу захворювання відноситься конкретний випадок:

  • Вроджена кривошия новонароджених;
  • Придбана - через травми або супутні захворювання у дорослих.

Гімнастику при кривошиї у новонароджених рекомендується починати проводити з 2-3 тижневого віку, і проводиться вона в зв'язці з зарядкою для всього тіла. Для цього необхідний пеленальний столик або інша жорстка поверхня, тому що при вправах на м'якій поверхні - зростає гіпертонус задніх м'язів шиї. Проводьте комплекс, коли малюк лежить на спині:

  • Погладжуйте всі частини тіла Вашої дитини знизу-вгору з невеликим натиском, ручки і ніжки - від пальців до тіла;
  • Не завдаючи дискомфорту дитині, покрутіть його суглоби за годинниковою стрілкою і назад, по 3-5 разів;
  • Нахиляйте зведені разом ніжки Вашої дитини вправо-вліво, змінюючи кут нахилу по наростаючій, оскільки малюк буде рефлекторно утримувати голову прямо і навантаження по м'язах шиї розподілиться рівномірно;
  • Притисніть дитячі коліна до грудей і поперемінно повертайте дитину на правий і лівий бік, потім повторіть рухи, але вже з прямими ногами.

Заключні вправи при кривошиї для новонароджених проводяться на фітболі:

  • Викладіть Вашого малюка на фітбол в положенні на животик;
  • Міцно тримаючи дитину за ніжки, опускайте його так, щоб голова знаходилася нижче сідниць.

Вправи для шиї і шийного відділу хребтаВ результаті такої зарядки з шийних м'язів знімається напруга. Тривалість тренувань - 15-20 днів, потім роблять перерву на місяць, після якого заняття, при необхідності, продовжують.

Придбана в дорослому віці кривошия усувається за допомогою комплексу, що виконується за участю асистента:

  • Помічник одну руку кладе на голову пацієнта, іншу-на плече, потім обережно відводить голову в сторону, протилежну викривленню, до появи напруги, але не болю;
  • Після відведення асистент повинен обережно постукати по проблемної м'язі кінчиками пальців для розслаблення.

Завершальний етап, що допомагає розтягнути затиснутий м'яз - упор лежачи на боці, з підтримкою голови рукою, поставленої на лікоть. Нахил робиться в сторону викривлення.

Підтримка досягнутих результатів вимагає носіння м'якого або середньо жорсткого шийного коміра (бандажа). Під час нічного відпочинку хорошим доповненням до лікування стане ортопедична подушка.

Вправи при лордозі

Шийний лордоз - вигин шийного відділу хребта в напрямку вперед. При різних станах (травми, захворювання) фізіологічно обумовлений вигин посилюється (гіперлордоз) або випрямляється (гіполордоз). В результаті лордозу розвивається:

  • Дистрофія хребетних дисків;
  • Остеохондроз;
  • Протрузії.

Гімнастика при лордозі шийного відділу - ефективний захід, що допомагає згладити наслідки обох варіантів прояви захворювання. Додаткову підтримку тут надасть комір Шанца з потрібним ступенем жорсткості (носять за призначенням лікаря). Завершує список немедикаментозних методів лікування зручна ортопедична подушка, що підтримує хребет під час сну або спеціальний валик під шию.

Коли виявлено лордоз, вправи можна виконувати практично відразу після встановлення діагнозу. Однак слід пам'ятати, що існують заборонені вправи при лордозі, які можуть погіршити несприятливу ситуацію:

  • Віджимання від підлоги або стіни;
  • Підтягування.

У цих випадках зайва напруга шийних м'язів здатна викликати зміщення дисків.

Прості, але ефективні вправи для виправлення лордозу мають відмінності при різних його проявах. При Гіперлордозі (зайвому вигині) рекомендовані:

Розкриття грудної клітини і розворот плечей

Встаньте прямо і заведіть руки за спину. Потім відведіть плечі назад так далеко, як тільки зможете, зафіксувавши положення на 20-30 секунд. Поверніться у вихідне положення і повторіть цикл 3-5 разів.

Нахили

Заведіть руки за спину, захопіть лівою рукою правий лікоть. Схиліть голову до правого плеча, намагаючись дивитися вгору. Поверніться у вихідне положення, зробіть для іншої руки. Повторіть 3-5 разів.

Повороти під стіною

Стати обличчям до стіни, підніміть руки на рівень плечей і зіпріться ними на поверхню. Не відриваючи рук переступати так, щоб розгорнути корпус вліво. Поверніться у вихідне положення і виконайте поворот в інший бік. Зробіть по 3 підходи. Можна використовувати обертальний гімнастичний диск.

Вправи від лордозу, що супроводжується згладжуванням вигинів (гіполордоз), спрямовані на зміцнення не тільки шийних, але і верхніх м'язів-розгиначів спини:

На стільці

Прийміть положення сидячи, тримайте спину прямо. Поставте ступні на ширину стегон, переплетіть пальці на потилиці. Підніміть голову вгору, витягніть шию і тисніть на сплетені руки потилицею. Тримайте положення 20 секунд, потім розслабтеся. Повторіть вправу з поворотом голови вправо і вліво.

На гімнастичному м'ячі

Ляжте на спину, покладіть під шию спортивний м'яч розміром з баскетбольний або футбольний, перекочуйте його від шиї до спини і назад.

На ортопедичному валику

Прийміть положення лежачи на спині, під шию помістіть валик. Постарайтеся максимально розслабитися протягом 15 хвилин.

Гіполордоз - стан, при якому показано використання валика також під час їзди в машині і нічного відпочинку.

Гімнастика при шийному остеохондрозі

Шийний остеохондроз - захворювання, при якому порушується живлення хрящової тканини міжхребцевих дисків і суглобів шиї. Недостатня подача необхідних речовин веде до руйнування тканин і появи болів не тільки в області шиї, а й у всій верхній половині тулуба.

Вправи від остеохондрозу в шийній області, якими доповнюється регулярне носіння призначеного лікарем бандажа для шиї, здатні сповільнити прогресування захворювання. Комір Шанца не дозволяє хребцям зміститися, допомагаючи зберегти ефект після проведеної гімнастики і масажу. Він приймає на себе вагу голови і розподіляє її в рівній мірі на ключицю і основу шиї.

ЛФК при остеохондрозі приводить в норму локальний кровообіг, що поліпшує стан структури міжхребцевих дисків і їх рухливість.

Вправи для шиї і шийного відділу хребтаОскільки шийний відділ хребта - не відокремлена ділянка організму, то вправи при остеохондрозі повинні включати:

  • Розтяжку для збільшення гнучкості шиї;
  • Навантаження для зміцнення шийних м'язів;
  • Комплекс для розробки плечового поясу.

Коли лікар діагностував остеохондроз, вправи повинні починатися з розтяжки, яку виконують в положенні стоячи:

  1. Змістіть голову вперед, але не нахиляйте її. Для ускладнення трохи натиснете рукою на підборіддя і розтягуйте м'язи з легким опором.
  2. Нахиліть голову назад якомога далі, щоб побачити стелю.
  3. Нагніть голову і шию вперед і доторкніться до грудей підборіддям. Зчепить долоні і покладіть їх на потилицю, злегка натисніть і відчуйте натяг м'язів. Повторіть вправу, плавно нахиляючи шию вправо і вліво.

Гімнастика при остеохондрозі, що зміцнює м'язи шиї, робиться з використанням рук або спортивного м'яча (фітболу):

  1. Ляжте на підлогу обличчям вниз. Помістіть лоб на фітбол і спробуйте нахилити голову і шию вперед, долаючи опір. Замінити фітбол можуть виставлені перед собою руки.
  2. Прийміть положення лежачи на спині, покладіть під голову фітбол. З зусиллям нахиляйте шию назад, до появи почуття напруги. При відсутності фітболу зчепіть руки на потилиці і стримуйте рух з їх допомогою.
  3. У положенні стоячи намагайтеся нахилити голову вбік, стримуючи рух рукою на тій же стороні тіла.

Вправи при шийному остеохондрозі, при яких також опрацьовується плечовий пояс, включають:

  • Підняття плечей вгору-вниз;
  • Кругові рухи плечима при опущених уздовж тіла руках;
  • Кругові рухи руками перед собою, зігнутими в ліктях.

Ортопедична подушка забезпечить Вам повноцінний сон в фізіологічно правильному положенні і закріпить перемогу над остеохондрозом.

Вправи при протрузії

Протрузія хребців - це випинання міжхребцевих дисків, що виникає при дегенеративних змінах в хребті. Протрузія яку не лікувати здатна згодом викликати грижу, коли порушується цілісність фіброзного кільця хребця і диск буквально «провалюється».

Перша допомога при протрузіях шийного відділу - тимчасове знерухомлення за допомогою жорсткого бандажа і медикаментозна терапія для зняття больового синдрому.

Після того, як гостра стадія минула і настала ремісія може починатися зарядка при протрузії в шиї. Елементи комплексу виконуються неспішно і максимально обережно. Головна умова успіху - регулярність.

Метроном

Переведіть голову поперемінно до кожного плеча, фіксуючи її в заданому положенні 30 секунд.

Пружина

Виконується майже так само. Тільки голова нахиляється вперед і назад.

Чапля

Сядьте прямо, заведіть руки за спину і зчепіть їх в замок. Відведіть руки назад, одночасно підніміть підборіддя вгору і зафіксуйте так на 30 секунд.

Комплекс ЛФК при протрузії передбачає опрацювання не тільки м'язів шиї, але і верхнього плечового поясу в положенні сидячи:

  • Опустіть руки на коліна і обертайте плечима вперед і назад протягом 30 секунд;
  • Розведіть руки в сторони, потім підніміть і зробіть хлопок над головою, повторіть 5-10 разів;
  • Обертайте витягнутими вперед прямими руками приблизно 30 секунд, потім відпочиньте і виконайте те ж саме, але вже назад.

Вправи при зміщенні шийних хребців

Зсув шийних хребців - стан, при якому хребці повністю або частково зсуваються, порушуючи правильне анатомічне положення. Патології передує ситуація, коли хребець іноді залишає своє місце, але потім самостійно туди повертається.

Вправи для шиї і шийного відділу хребтаСимптом нестабільності хребців часто зустрічається в дитинстві і служить причиною запаморочень і непритомності. Коли поставлений діагноз: зміщення хребців, вправи починають робити тільки після того, як завершиться курс носіння фіксуючого жорсткого коміра.

Головне завдання подібної зарядки - створення максимально міцного м'язового корсета, здатного утримувати хребці на місці. Незамінним помічником буде фітбол, що дозволяє опрацювати м'язи ефективно і дбайливо:

  • Опустіться грудьми на гімнастичний м'яч, піднімайте і опускайте шию, потім повторіть вправу лежачи на спині;
  • В положенні на спині вдавлюють потилицю в поверхню середньо накачаного м'яча, а лежачи на животі тисніть фітбол чолом;
  • Перекочуйте м'яч потилицею і верхньою частиною спини, упираючись ногами в підлогу.

При появі неприємних відчуттів заняття слід припинити.

Де купити

Якщо у Вас або Ваших близьких спостерігаються проблеми з шиєю, то для їх усунення інтернет-магазин «Ортоп» пропонує Вам:

Перед покупкою Ви можете отримати безкоштовну кваліфіковану консультацію наших спеціалістів з медичною освітою. Оплата обраних товарів - будь-яким, зручним для покупця, способом. Доставка по Києву - кур'єром або поштовими службами, по Україні - оператором «Нова Пошта».

Бажаємо Вам здоров'я і будемо раді допомогти.