Вправи для зниження цукру в кровіФізичні вправи при цукровому діабеті допомагають запустити на повну потужність фізіологічні процеси в людському організмі, домігшись:

  • Поглинання глюкози працюючими м'язами і зниження її концентрації в крові;
  • Підвищення енергетичних витрат і зменшення кількості жиру в організмі;
  • Нормалізації обміну речовин і кров'яного тиску.

Під час навантажень м'язи споживають глюкозу в 20 разів більше, ніж в стані спокою. Процес не зупиняється відразу - фізичні вправи для зниження цукру в крові можуть давати ефект і через 2-3 або навіть 6 годин після завершення тренування, який здатен викликати відстрочену гіпоглікемію. Якщо у Вас діабет, і Ви займаєтеся спортом регулярно, то Вам необхідний глюкометр для постійного контролю рівня цукру. Також необхідно мати смужки для глюкометра в достатній кількості і стежити за їх терміном придатності, щоб бути впевненими в правильному результаті вимірів.

Вправи при діабеті не можна починати робити при показниках нижче 5.0 ммоль / л і понад 14.0 ммоль / л. При нестачі глюкози з'їжте 15 грам швидких вуглеводів і через 15 хвилин перевірте рівень цукру. Надмірний показник вимагає введення додаткової кількості інсуліну, після якого слід дочекатися нормалізації значення. Приступати до вправ можна не раніше, ніж через годину після прийому їжі і уколу інсуліну.

Перед тренуванням покладіть ближче Ваш прилад для вимірювання цукру і підготуйте тест смужки для глюкометра в достатній кількості. Вимірювання знадобиться проводити не тільки на початку заняття, а й через 30 хвилин тренування, і через 2 години після закінчення. Особливо актуально це правило при гімнастики поза домом. Якщо Ви перебуваєте далеко від місця проживання, то глюкометр купити можна в найближчій аптеці.

Вправи для діабетиків підкоряються загальній закономірності:

  • Інтенсивні навантаження при коротких тренуваннях вимагають додаткових швидких вуглеводів;
  • Чим довше тренування, тим вище ймовірність відстроченої гіпоглікемії, тому потрібні повільні вуглеводи за 1-1,5 години перед заняттям.

У день, коли були тривалі заняття, необхідний нічний контроль цукру, особливо якщо активність припала на вечірній час. Відстрочена гіпоглікемія можлива навіть через 6-10 годин.

Фізичні вправи при діабеті: які краще

При діагнозі «діабет» рекомендовані фізичні заняття з рівномірним навантаженням:

  • Скандинавська ходьба;
  • Біг підтюпцем;
  • Нахили;
  • Йога;
  • Плавання;
  • Згинання-розгинання ніг.

При підборі комплексу чергуйте повільні і активні вправи. Не забувайте контролювати рівень глюкози, для чого Вам буде життєво необхідний вимірювач цукру в крові з достатньою кількістю смужок до нього.

Під час тренування при цукровому діабеті дотримуйтесь правил безпеки:

  • Не намагайтеся відразу «ставити рекорди», почніть з 5-10 хвилинної навантаження і поступово доведіть до 30-60 хвилин;
  • Пийте воду до і під час тренування;
  • Не робіть вправ, якщо Вам здається, що вони викликають дискомфорт.

Обов'язкова умова безпеки - ведення щоденника самопочуття, в якому фіксується:

  • Дата та час;
  • Частота пульсу в спокійному стані;
  • Рівень глюкози перед заняттям;
  • Тривалість тренування:
  • Виконані вправи;
  • Частота пульсу після навантаження;
  • Рівень цукру через 30 хвилин і через 2 години після тренування.

Якщо вправи при цукровому діабеті проводилися тривалий час або незадовго до сну, то проведіть виміри глюкози в крові і вночі, щоб уникнути раптової гіпоглікемії. Про всяк випадок покладіть поблизу джерело швидких вуглеводів. Обов'язково зафіксуйте отримані цифри в щоденнику, а якщо припускаєте, що Вам не захочеться вставати для цього ночами, то варто купити глюкометр з функцією запису останніх вимірювань.

Вправи для підшлункової залози при діабеті прийшли в ЛФК з йоги. Нескладні для новачків асани (пози) опрацьовують м'язи стегон, спини, сідниць і область тазу. Вплив прискорює кровообіг і стимулює роботу внутрішніх органів.

Підйом ніг до стелі

Вправи для зниження цукру в кровіПрийміть положення лежачи, підніміть ноги під кутом 90 градусів, а потім повільно витягніть їх вгору і повністю розігніть. Замріть на 1-3 хвилини, при цьому намагайтеся, щоб потилиця і плечі були щільно притиснуті до підлоги. Поверніться у вихідне положення.

Опускання тулуба з розведеними ногами

Прийміть положення сидячи - ступні зібрані разом, коліна дивляться в сторони. Тримаючись руками за щиколотки, повільно ляжте на спину, завмріть в цій позі на 5 хвилин і поверніться у вихідне положення.

Згинання корпусу з прямими ногами

Сядьте на підлогу - ноги витягніть перед собою, а потім потягніться вперед, наскільки це вийде. Постарайтеся обхопити руками ступні і торкнутися підборіддям колін. Замріть в цій позі на 1 хвилину, потім прийміть вихідне положення.

Підйом ніг вгору з підтримкою

Ляжте на спину, підніміть ноги вгору, притримуючи себе за поперек. Замріть в позі «берізка» на 30 секунд, потім повільно опустіть ноги і відпочиньте.

Поза собаки

Ляжте на живіт, зіпріться на руки і повільно підніміть корпус. Тримайте передпліччя перпендикулярно підлозі, руки зігніть в ліктях. Відчуйте, як напружуються стегна і живіт. Зафіксуйте на 30 секунд, намагаючись не закидати голову.

Вправи для швидкого зниження цукру в крові припускають інтенсивне короткочасне навантаження. Наприклад, це може бути п'ятихвилинний біг на місці, при якому чергуються швидкі і повільні рухи. За бажанням додаються високі або низькі стрибки.

Вправи Бубновського при діабеті

Тренування при діабеті мають на меті не тільки зниження рівня цукру в крові, але і запобігання негативних фізіологічних проявів. Наприклад, погіршення прохідності капілярів, яке особливо небезпечно в області гомілковостопного суглобу. У цьому стані утворюється так звана «діабетична стопа» з недостатнім кровообігом, здатним привести навіть до ампутації.

Сергій Бубновський - відомий ортопед-травматолог, розробив комплекс вправ, який відновлює еластичність м'язів, зв'язок і кровоносних судин при надлишку глюкози в крові.

Перша частина циклу робиться на спортивній платформі або сходинці:

  • Поставте на сходинку носок, а п'яту залиште в висячому положенні;
  • На вдиху - тримаючисьза перила або гімнастичну стінку і підніміться на носок, на видиху - поверніться на п'яту.

Проводиться 3 підходи, по 20 циклів в кожному.

Друга частина комплексу робиться в положенні сидячи на стільці:

  • Випрямити ноги перед собою і обертайте стопою 1 хвилину вправо, потім вліво;
  • Зіпріться п'ятами на підлогу, підніміть носочки і робіть кругові рухи, намагаючись не відривати п'яти від підлоги;
  • Повторіть вправу, тільки тепер тримайте на підлозі носочки, а обертайте п'ятами;
  • Підтягніть зігнуту в коліні ногу до грудей, обхопіть долонею стопу і випрямте ногу перед собою.

Після закінчення тренувань Бубновский рекомендує прийняти холодну ванну для ніг, зробити масаж стоп і нанести крем для ніг.

Де купити

Якщо у Вас або Ваших близьких діабет, який передбачає постійний контроль рівня цукру в крові - інтернет-магазин медичної техніки «Ортоп» може запропонувати Вам купити глюкометри від кращих світових виробників і набори тест-смужок до них. Також у продажу є ланцет для глюкометра, що дозволяє отримати краплю крові практично безболісно.

Перед покупкою Вас безкоштовно проконсультують фахівці з медичною освітою. Оплата обраних позицій - будь-яким, зручним для Вас, способом. Доставка по Києву - кур'єром або поштовими службами, по Україні - оператором «Нова Пошта».

Бережіть здоров'я, стежите за рівнем цукру в крові, а ми Вам у цьому допоможемо!