Вправи для суглобів рукВправи для суглобів рук - ефективний захід при реабілітації після захворювань і травм:

  • Зап'ястя;
  • Кисті;
  • Плеча;
  • Ліктя.

Приводом до опрацювання суглобів за допомогою комплексів ЛФК є:

  • Артрит;
  • Артроз;
  • Бурсит;
  • Нестабільність суглоба.

У список показань входять також стани після розтягнень і переломів.

Вправи для кистей рук

Кисть руки містить безліч зчленувань, кожне з яких часто піддається травмуванню або може ускладнюватися хворобою. З цієї причини дану ділянку відносять до найбільш вразливих і це вимагає особливої ​​уваги.

Своєчасне тренування зап'ястя, самих рухомих частин людського скелета, сприяє розтягуванню і зміцненню м'язів, розробці суглобів, знижує ймовірність несподіваного вивиху. Крім того, вправи для кисті покращують кровопостачання і відтік лімфи в необхідних місцях, запобігаючи утворенню набряків.

Одні з найпоширеніших проблем з кистями рук (крім травм) - артрит і артроз. У цих випадках людина відчуває біль і обмеження рухливості. Однак при артрозі уражаються лише суглоби, а запальні процеси при артриті зачіпають і внутрішні органи.

Бурсит суглобів кисті - запалення синовіальних сумок, що супроводжується підвищенням температури і випираючою «шишкою» за рахунок скупчення рідини. Подібний стан на цій ділянці зустрічається рідше, ніж артроз або артрит, хоча ці захворювання провокують його появу.

Нестабільність суглоба - порушення правильного взаєморозташування кісток через травматичні ушкодження.

Для підтримки суглобів при больових станах для їх знерухомлення необхідний спеціальний фіксатор - еластичний, жорсткий або напівтвердий ортез для кисті або пальців.

Тренування кистей рук для відновлення рухливості суглобів після того, як постраждала людина носила ортез на зап'ясті, пальці (або їй була накладена шина на руку) повинна проводитися в період ремісії, коли немає гострого запалення. Після того, як лікар скаже пацієнтові, що вже дозволена гімнастика для зап'ястя, людині все одно може знадобиться ще якийсь час носити променезап'ястковий бандаж.

Вправи для кистей рук і пальців

Кулак

Витягніть пальці рук вперед до появи напруги, не допускаючи виникнення больових відчуттів. Стисніть з силою кулак так, щоб великий палець знаходився зверху. Зберігайте положення від 30 до 60 секунд, потім розімкніть пальці і широко їх розведіть. Зробіть 4 підходи для кожної руки.

Розтяжка пальців

Регулярна зарядка для кистей рук за допомогою цієї вправи полегшує больові відчуття і підвищує рухливість суглобів.

Розмістіть руку долонею вниз на столі або іншій гладкій поверхні і обережно вирівняйте пальці. Напруження виникати не повинно. Тримайте положення 30-60 секунд, розслабтеся повторіть цикл 4 рази.

Хватка

Вправи для зап'ястя виконуються також зі спортивним інвентарем, в ролі якого можуть виступати м'який гумовий м’ячик або кільце-еспандер.

Візьміть снаряд і стисніть його щосили. Порахуйте до п'яти, відпустіть і повторіть цикл 10-15 разів для кожної руки. Для різноманітності при роботі з м'ячиком можна замінювати стиснення щипками. Тренуйтеся 2-3 рази в тиждень, витримуючи інтервал в 48 годин.

Увага! Виключіть цю вправу при пошкодженні великого пальця.

Вправи для суглобів рукЗгинання руки в зап'ясті

Вправи для променевозап’ястного суглоба, особливо при реабілітації після переломів, вимагають виконання з обтяженням. Як снаряд використовуйте гантелі з комфортною вагою.

Прийміть положення сидячи, обіпріться передпліччям на стіл або гімнастичну кушетку так, щоб кисть звисала вниз. Тримайте гантель хватом знизу з долонею, спрямованою вгору. Повільно піднімайте і опускайте кисть, утримуючи передпліччя нерухомим. Повторіть цикл 5-10 разів.

Розгинання руки в зап'ясті

Виконується з гантеллю в положенні сидячи з опорою передпліччям на стіл або гімнастичну кушетку. Опустіть кисть долонею вниз, тримаючи снаряд хватом зверху. Повільно піднімайте звисаючу руку до тіла, потім опустіть у вихідне положення. Зробіть по 1 підходу, що включає 5-10 разів на кожну руку.

Вправи при болях в плечі

Болі в плечі виникають при:

  1. травмах (розтягнення, переломи) і викликаної ними нестабільності суглоба (зміна фізіологічного стану кісток);
  2. ряді запально-дегенеративних захворювань:
  • Артриті;
  • Артрозі;
  • Бурситі.

Всі зазначені стани супроводжуються труднощами в рухах, іноді підвищенням температури і набряками. При бурситі відбувається виділення рідини в синовіальну сумку, через що виникає припухлість на даній ділянці.

Втрата рухливості через болі зачіпає як плече, так і область лопатки, внаслідок чого пацієнт іноді не може навіть підняти руку, щоб донести ложку до рота. Людина інстинктивно прагне надати плечу положення, в якому навантаження буде мінімальною. Незамінні помічники в подібній ситуації:

Ортопедичні пристрої різної конструкції і ступеня жорсткості:

  • Обмежують рухливість;
  • Фіксують суглоб;
  • Допомагають тримати руку в найменш травмуючому положенні.

Після довгої бездіяльності необхідно повернути м'язам, зв'язкам і суглобам колишню рухливість, для чого лікарі-ортопеди рекомендують застосовувати тренування для плечового суглоба.

У комплекс заходів для успішної реабілітації входять вправи для плечового суглоба, що включають наступні елементи:

  • Початкові;
  • Проміжні;
  • Заключні.

Гімнастика для плечового суглоба в початковій стадії відновлення включає легкі статичні вправи, при яких розробляються виключно м'язи.

Ізометричні скорочення

Початкове положення - стоячи, з упором кулаком на стіну. Постарайтеся підняти хвору руку вгору, долаючи опір стіни, протягом 5-10 секунд. Повторіть вправу 3 рази, послідовно повертаючись до стіни:

  • Обличчям;
  • Спиною;
  • Боком з боку хворої руки.

У кожному положенні 1 підхід.

Вправа Боулера

Притисніться спиною до стіни, підніміть руки вгору і заведіть їх назад. Притуліть руки до вертикальної поверхні і тисніть ними на стіну, одночасно напружуючи м'язи преса.
Тримайте положення 5-10 секунд, потім розслабтеся. Повторіть тренування, розташувавши руки під іншим кутом, зробивши 3 підходи.

Вправи для суглобів рукМаятник

Встаньте на підлозі в сутулу позу, перенесіть вагу тіла на ноги. Зіпріться здоровою рукою на стіл або кушетку, а хвору розслабте і плавно качайте вперед-назад протягом 1 хвилини.

Проміжний, а також заключний комплекс ЛФК для плечового суглоба, з повною його розробкою, виконується за участю спортивного інвентарю:

  • Еспандер;
  • М'яч для фітнесу;
  • Балансувальний диск.

Використовуючи еспандер у вигляді еластичної стрічки, забезпеченою захопленнями для рук необхідно:

  • Розводити руки, підняті на висоту плечей;
  • Розтягувати стрічку, звернену вертикально;
  • Затиснути один кінець еспандера ногою в положенні сидячи і підтягувати другий кінець до себе.

Починайте з 5-7 рухів і, в міру зміцнення м'язів, доведіть до 10-15 разів на один підхід.

Використовуючи медичний м'ячик, затисніть його в руці і «малюйте» в повітрі букви алфавіту або цифри. Робіть вправу стоячи, витягнувши руку вперед. Дозволяється відвести кінцівку трохи в сторону, щоб полегшити завдання.

Застосовуючи балансування диск, людина зміцнює м'язи, що забезпечують стабільність плечового суглоба при рухах. Прийміть лежаче положення з упором на коліна або носочки, покладіть долоні на диск. Постарайтеся зберігати рівновагу протягом 30 секунд.

На заключному етапі, коли опрацьовуються м'язи і плечовий суглоб, до інвентарю для тренувань додається фітбол. Опустіться животом на фітбол, а руками - на балансування диск. Зберігайте позу тільки за допомогою рук, не згинаючи спину. Час виконання - 30 секунд. Для ускладнення, з часом, можна перемістити фітбол під стегна.
Тренування для плеча можливе і без диска. Ляжте животом на м'яч і витягніть руки вперед. Піднімайте і опускайте долоні до підлоги, намагаючись утримати рівновагу. За один підхід - 5-10 разів.

Гімнастика для ліктя

Ліктьовий суглоб містить в собі 3 простих суглоба, які обертаються під час руху в декількох площинах. Больові відчуття на будь-якій ділянці заподіюють сильний дискомфорт і обмежують рухи, аж до неможливості поворушити рукою.

Причиною болю бувають травми (переломи і розтягнення), нестабільність травмованого суглоба, хронічні і гострі запальні захворювання, до яких відносяться:

  • Артрит;
  • Артроз;
  • Бурсит;
  • Епікондиліт.

Головними методами лікування всіх зазначених станів є:

1) медикаментозна терапія;

2) тимчасове знерухомлення суглоба, використовуючи для цього наступні пристосування:

  • бандаж ліктьовий з силіконовими вкладишами, гелевими вставками і т.д .;
  • пневмо - пов'язка;
  • бандаж на ліктьовий суглоб (еластичний, легкий, середній, компресійний, жорсткий);
  • ортез на лікоть (роз'ємний, зі спеціальним шарніром і ін.);
  • бандаж для ліктя при епікондиліті.

Після закінчення гострого періоду, коли лікар дозволяє зняти фіксатор для підтримки, виникає проблема втрати рухливості. Причиною служить вже не біль, а втрата м'язами тонусу. Для усунення обмеження рухів розроблені вправи для ліктьового суглоба, що виконуються як з використанням спортивного інвентарю, так і без нього.

Комплекс ЛФК ліктьового суглоба складається з двох циклів (початковий і фінальний), при виконанні яких мінімальне навантаження поступово наростає.

Вправи для ліктя на початковому етапі реабілітації включають:

  1. Опрацювання двоголово м'язу - прийміть положення сидячи, зігніть руку в ліктьовому суглобі і поверніть до себе. Намагайтеся підняти лікоть-о-пліч, протидіючи цьому іншою рукою. Не рухайте плечем, повертайте долоню вгору і вниз, згинайте її під різними кутами.
  2. Зарядка для ліктьового суглоба з навантаженням на триголовий м'яз відбувається в тому ж положенні. Тільки зараз здорова рука не дає, зігнутій в лікті хворій, розігнутися. Міняйте положення долоні і кут нахилу, намагайтеся не задіювати плече.
  3. ЛФК ліктя повинно включати і вправу по типу «Маятник». Сядьте на стілець боком і опустіть пошкоджену кінцівку на його спинку так, щоб вона вільно звисала. Згинайте і розгинайте максимально розслаблений лікоть 10-12 разів, за бажанням міняйте кут нахилу.

Вправи для суглобів рукКомплекс вправ для розробки ліктьового суглоба після перелому на заключному етапі виконується з ручним еспандером або гантелями.

Згинання та розгинання ліктя робиться в положенні стоячи за допомогою закріпленого внизу або вгорі еспандера. Починайте з 5 циклів і поступово доведіть до 10 рухів в один підхід.

Гантелі застосовуються для вправи в положенні лежачи на спині. Тримайте вантаж в піднятій вгору прямий руці. Повільно згинайте лікоть, щоб завести гантель за голову, потім необхідно випрямити руку і повторити вправу.

Гімнастика для ліктьового суглоба проводиться і в положенні стоячи, без використання спортивного інвентаря. Розведіть руки в сторони і зробіть по 10 кругових рухів кистями рук за годинниковою і проти годинникової стрілки. Тримайте руки прямими, не згинаючи лікті.

Де купити

Якщо у Вас або Ваших близьких трапилася неприємність, будь то травма або захворювання суглобів рук, то для усунення проблеми інтернет-магазин медичних товарів «Ортоп» пропонує Вам бандажі та ортези різного ступеня фіксації:

Для проведення вправ при реабілітації на сайті також представлені:

  • Ручні еспандери (кистьові і стрічкові);
  • Медичні м'ячі (фітболи);
  • Балансувальні диски.

Наші фахівці з медичною освітою допоможуть вибрати ті пристосування, які підійдуть саме Вам.

Оплата товарів - Зручним для покупця, способом. Доставка по Києву кур'єром або поштовими службами, можливий самовивіз з салонів-магазинів. По Україні покупки доставляються сервісом "Нова Пошта".