Варикоз: ознаки, стадії, причини і лікуванняВарикозне розширення вен є одним з найпоширеніших судинних захворювань: за статистикою, з ним стикається приблизно кожна п'ята людина старше 30 років. При цьому про небезпеку даної патології замислюються далеко не всі. Виступаючі над поверхнею шкіри вени багато хто сприймає виключно як естетичний дефект, а постійну тяжкість в ногах і їх набряклість списують на звичайну втому від ходіння або інші обставини, ніяк не пов'язані зі станом здоров'я. Насправді ж варикоз - це серйозна медична проблема, і її зовнішні прояви є лише верхівкою айсберга.

Суть захворювання полягає в патологічному розширенні вен, що супроводжується витонченням судинних стінок, порушенням нормальної роботи венозних клапанів і погіршенням кровотоку. І якщо в нормальному стані кров тече по венах тільки в одному напрямку (вгору), в разі ослаблення клапанного апарату вона починає повертатись назад вниз, надаючи тим самим тиск на стінки судин і сприяючи їх розтягуванню. В результаті цього і розвивається варикозна хвороба.

Вражає вона переважно нижні кінцівки, а точніше - їх поверхневі судини. При певних умовах також можуть збільшуватися вени рук, малого таза, стравоходу і інших органів, але в більшості випадків під цим захворюванням мається на увазі саме варикозне розширення вен ніг.

Причини варикозу.

Поштовхом до розвитку захворювання можуть послужити такі фактори, як:

  • Спадковість - згідно з результатами численних досліджень, ризик захворіти значно збільшується, якщо інші члени сім'ї (особливо по материнській лінії) раніше вже стикалися з варикозом;
  • Неправильне харчування і ожиріння - вживання жирної і смаженої їжі негативно впливає на стан судинних стінок, а зайва вага збільшує навантаження на ноги і тим самим провокує варикозне розширення вен (причини хвороби приблизно в 30% випадків полягають саме в цьому);
  • Вагітність - матка починає надавати великий тиск на близько розташовані судини, ускладнюючи тим самим венозний відтік крові;
  • Малорухливий спосіб життя або довге перебування в статичному положенні сидячи або стоячи також часто викликають варикоз. Причини цього в тому, що відсутність фізичних навантажень може призводити до порушення кровообігу в кінцівках і венозного застою;
  • Статева приналежність - найбільш схильні до цього захворювання жінки - у них варикоз зустрічається в середньому в три рази частіше, ніж у чоловіків;
  • Частий підйом вантажів - сильні фізичні навантаження також збільшують ризики розвитку варикозу, оскільки вони сприяють підвищенню тиску в черевній порожнині і розширенню вен;
  • Вік - з роками стінки судин починають слабшати, тому варикоз у чоловіків і жінок старше 50 років зустрічається набагато частіше, ніж у молодих пацієнтів.

Стадії варикозу і його симптоми.

Виходячи з особливостей клінічних проявів хвороби, медики виділяють наступні стадії варикозного розширення вен:

Варикоз: ознаки, стадії, причини і лікуванняПерша - захворювання протікає практично безсимптомно, можлива невелика набряклість ніг, відчуття тяжкості в нижніх кінцівках, поява дрібних судинних зірочок на шкірі.

Друга - ознаки варикозу на цій стадії стають більш явними: вени на ногах збільшуються і виступають над шкірою (особливо після тривалої ходьби або фізичних навантажень), з'являються судоми і болі в литкових м'язах.

Третя - поряд з прогресуючим збільшенням вен і появою вузлів, посилюються набряки нижніх кінцівок. Багато пацієнтів скаржаться і на те, що у них болять вени на ногах.

Четверта - дана стадія характеризується трофічними змінами уражених кінцівок: потемнінням шкірних покривів, розвитком локальних шкірних запалень. Також можлива атрофія шкіри.

П'ята - до вище перелічених симптомів додається поява трофічних виразок, здатних до загоєння.

Шоста - найважча форма варикозу, що супроводжується утворенням стійких до загоювання трофічних виразок.

На пізніх стадіях варикоз також може ускладнюватися тромбофлебітом, хронічною венозною недостатністю та іншими небезпечними патологіями, тому дуже важливо розпізнати хворобу своєчасно і вжити всіх можливих заходів, щоб не допустити їх подальшого прогресування. Актуальна ця рекомендація і для тих, хто хоче пройти лікування варикозу без операції. Якщо з тих чи інших причин Ви не хочете вдаватися до хірургічного втручання, звертатися за лікарською допомогою слід при появі найперших ознак захворювання. До їх числа можна віднести:

  • Швидку втомлюваність ніг;
  • Відчуття тяжкості і / або печіння в нижніх кінцівках;
  • Болі в ногах, що посилюються при тривалому стоянні або після тривалої ходьби;
  • Набряки, що з'являються в області кісточок, гомілок, стоп;
  • Нічні судоми.

Лікування варикозного розширення вен.

На початкових стадіях варикоз ніг в більшості випадків добре піддається лікуванню консервативними методами. Перш за все, до них відносяться:

  • Медикаментозна терапія - застосування препаратів, що сприяють зміцненню судинних стінок, нормалізації кровотоку, зменшенню больових симптомів. Залежно від того, якими симптомами супроводжується варикозне розширення вен, лікування може проводитися як системними засобами у вигляді таблеток, так і противарикозними мазями, кремами, гелями.
  • Компресійна терапія - носіння спеціального лікувального трикотажу, який надає здавлюючу дію на розширені вени. Компресійні вироби в кожному випадку підбираються індивідуально, виходячи зі стадії хвороби, рівня фізичної активності людини і ряду інших чинників. Зручність даного методу в тому, що проводити таке лікування варикозу в домашніх умовах може кожен. Для цього достатньо лише проконсультуватися з лікарем. Він допоможе підібрати правильний розмір і клас компресії трикотажу, лікувальний ефект від носіння якого буде досягнутий вже найближчим часом.

Комплексне використання цих методик дозволяє не тільки зупинити прогресування хвороби і запобігти їх подальшому розвитку, а й зменшити вени на ногах, поліпшити мікроциркуляцію крові, усунути дискомфортні відчуття.

При запущених формах варикозу більш доцільним є проведення хірургічного лікування. Його суть полягає у видаленні розширених вен або виключення їх з системи кровообігу за допомогою сучасних мініінвазивних методик. Варикоз на ногах може бути усунутий наступними способами:

  • Склеротерапія;
  • Радіочастотна коагуляція;
  • Лазерна коагуляція;
  • Мініфлебектомія і інші.

При цьому, одного лише хірургічного лікування на пізніх стадіях хвороби, як правило, виявляється недостатньо. Щоб зберегти досягнутий результат, після операції пацієнтам також рекомендується носити компресійний трикотаж. Він допоможе знизити інтенсивність больових відчуттів і прискорити відновлення, а головне - забезпечить якісну підтримку судинних стінок і попередить розвиток можливих ускладнень.

Незалежно від того, на якій стадії було діагностовано варикозне розширення вен, лікування за допомогою компресійного трикотажу дає цілий ряд позитивних ефектів. Серед них:Варикоз: ознаки, стадії, причини і лікування

  • Підвищення тонусу вен;
  • Відновлення нормального кровотоку;
  • Зниження застійних явищ;
  • Поліпшення мікроциркуляції крові і лімфатичного дренажу;
  • Зменшення набряклості і інших дискомфортних симптомів;
  • Поліпшення зовнішнього вигляду ніг.

Пам'ятайте: при такому захворюванні, як варикозне розширення вен, лікування в домашніх умовах може проводитися тільки під керівництвом грамотного фахівця. Самостійний підбір ліків, компресійного трикотажу або застосування народних засобів в даному випадку недопустимі, оскільки в кращому випадку, це може дати слабо відчутний ефект, а в гіршому - лише погіршити ситуацію.

Винятком є ​​лише початкові стадії захворювання або високі ризики його розвитку (наприклад, при вагітності або сидячій роботі). Профілактичні колготки і панчохи з мінімальним рівнем компресії можна купувати без лікарського призначення.

В інших же випадках призначенням терапії повинен займатися виключно лікар по венах. Якщо Ви хочете якомога швидше перемогти варикоз, лікування слід довірити досвідченому флебологу або судинному хірургу, який проведе комплексне обстеження і, на підставі його результатів, порекомендує дійсно результативні методи.

Профілактика варикозу.

Одним з найбільш ефективних способів запобігання розвитку даного захворювання є носіння компресійного трикотажу. Якщо ви помітили, що у Вас з'явилися набряки і невеликі судинні зірочки, до кінця дня в ногах відчувається тяжкість або печіння, рекомендується купувати вироби 0 або 1 класу компресії. Якщо інших виражених симптомів немає, використовувати профілактичний антиварікозний трикотаж можна і без консультації лікаря. В асортименті медмагазина «Ортоп» представлений великий вибір колготок, панчіх і гольф від провідних європейських виробників, тому підібрати оптимальний для себе варіант не складе труднощів.

Компресійний трикотаж слід носити не тільки тим, у кого вже проявився варикоз - профілактика також необхідна вагітним жінкам, пацієнтам, у яких є спадкова схильність до хвороби і т.д. З його допомогою вдасться зберегти здоров'я ніг і уберегти себе від виникнення проблем з судинами.

Крім того, для профілактики варикозу слід:

  • Більше ходити, особливо якщо у Вас сидяча або стояча робота - невеликі розминки або прогулянки варто робити хоча б раз на годину;
  • Вести активний спосіб життя в цілому - займатися плаванням, їздою на велосипеді, бігом та інше;
  • Носити зручне взуття, жінкам також рекомендується відмовитися від високих каблуків;
  • Позбутися звички сидіти, закинувши ногу на ногу;
  • Періодично робити контрастні ванночки для ніг і масаж стоп;
  • Скоротити важкі фізичні навантаження;
  • Правильно харчуватися, вживати більше чистої води і стежити за своєю вагою.

Дотримуючись цих нескладних правил, Ви зможете значно знизити навантаження на судини ніг і підвищити їх тонус, завдяки чому проблема варикозу ще довго Вас не торкнеться.