Артеріальний тиск або кров'яний – це сила впливу (тиску), який кров надає на стінки кровоносних судин організму. Можна сказати і так: це тиск рідини нашої кровоносної системи, що перевищує атмосферний, який, в свою чергу, впливає (тисне) на весь навколишній простір, включаючи і людей. Це один з основних показників здоров'я всієї серцево - судинної системи людини, оскільки цифри на тонометрі безпосередньо пов'язані з силою серцевого м'яза і тонусом судин, по яких рухається наша кров.

   Тонометр - прилад медичного призначення, за допомогою якого ми можемо дуже просто виміряти артеріальний тиск (АТ) - верхню і нижню його величини, які відображаються на циферблаті або дисплеї апарата.

   Пропонуємо Вам розібратися, що означає верхній тиск і нижній. Систолічний тиск (верхній) показує рівень тиску в артеріях в той самий момент, коли Ваше серце стискається і виштовхує кров в судини. Цей показник залежить як від частоти і сили серцевих скорочень, так і від опору стінок судин. Нижній тиск (діастолічний) фіксують в момент, коли серцевий м'яз розслаблений, тобто, в проміжку між його скороченнями. І ця величина залежить тільки від судинного опору, на відміну від верхнього, систолічного, показника.

   Одиниця виміру артеріального тиску (АТ) - мм.рт.ст. (Міліметри ртутного стовпа).

   Різниця між верхнім і нижнім показниками кров'яного тиску називається пульсове, його норма - від 35 до 55 мм.рт.ст.

Оптимальним показником АТ у здорової людини будь-якої статі вважається 120/80 або 120/70, де 120-верхнє (систолічний) тиск, а 80 або 70-нижній (діастолічний). За правилом, прийнятим у світовій медицині, нормальний тиск у дорослих людей, незалежно від віку і від того, чоловік це чи жінка, як правило, не повиннен перевищувати порогу 140/90 мм. рт. ст. Але кожна людина індивідуальна і, в деяких випадках, показники вимірювань можуть відрізнятися від загальноприйнятих в той час, коли здоров'я і самопочуття пацієнта не викликає побоювань. Хочеться застерегти: в таких моментах існує дуже тонка грань між  хворобою, яка підкрадається і індивідуальним тиском у конкретної людини, який може бути саме для неї нормою. Адже гіпертонія підступна якраз тим, що здатна приховано розвиватися роками, не сильно турбуючи поганим самопочуттям, а головний біль і запаморочення ми часто списуємо на елементарну втому, стрес і недосипання. Ось тут і криється небезпека!

   Коли робота комплексної системи регуляції артеріального тиску порушується, це призводить до підвищення тиску в артеріях. Якщо це відбувається постійно, можна говорити про високий артеріальний тиск. Медики такий стан називають гіпертензією, і воно означає, що напруга в стінках артерій підвищена. В першу чергу, звичайно, страждають люди, які піддаються тривалим нервово – психічним перенапруженням, стресам і дефіциту сну. Але гіпертензія далеко не завжди означає, що пацієнт обов'язково знаходиться в постійному нервовому збудженні, як думають багато хто. Можна бути цілком спокійною і врівноваженою людиною і, при цьому, мати високий кров'яний тиск внаслідок зайвої ваги, серцево - судинних патологій, спадкової схильності, діабету, неправильного харчування, нездорового і малорухливого способу життя, зловживання алкогольними напоями, тютюнопалінням та так далі. Останні результати дослідження, проведеного фахівцями з Університету Монаша (Австралія), які опубліковані в журналі Circulation, виявили, наприклад, зв'язок між споживаними продуктами, кишковими бактеріями і гіпертонією. Виявилося, що люди, які отримують з їжею мало клітковини схильні до хронічно підвищеного артеріального тиску, на відміну від тих, у кого в раціоні присутній достатньо овочів, фруктів, горіхів і цільнозернових продуктів.

   Артеріальна гіпертонія, як правило, розвивається досить повільними темпами. Практика показує, що в більшості випадків, нормальний тиск у судинах поступово переходить спочатку в предгіпертензію, і тільки згодом це явище цілком може перерости в першу стадію захворювання. Якщо не звернути належної уваги на перші ознаки недуги і дати їй можливість прогресувати, то підвищений тиск може призвести до пошкодження багатьох органів і тканин в організмі: страждають артерії нирок, головного мозку, очного дна, нижніх кінцівок, стінки судин втрачають властиву їм еластичність, стаючи щільними і ламкими, що нерідко призводить, згодом, до крововиливів. Причому, чим вище тиск в судинах і чим довше розвивається хвороба і не лікується, тим більша ймовірність таких ушкоджень. Адже не дарма артеріальну гіпертензію називають "тихим вбивцею". З огляду на те, що гіпертонія викликає зміни в організмі не відразу, а тільки якщо вона живе в умовах високого артеріального тиску протягом декількох місяців або років, то постійне спостереження за показниками на тонометрі і своєчасна діагностика набувають особливого значення.

   Все, що ви хотіли знати про артеріальний тискОдним з найскладніших і важко виліковних наслідків високого тиску є інсульт, який може нагрянути несподівано для людини і який, в більшості випадків, призводить до часткової або повної знерухомленості. Але поява цієї тяжкої недуги тільки на перший погляд здається повною несподіванкою. У більшості випадків пацієнти вже мали передісторію з підвищеним артеріальним тиском, яке вони цілком могли не відчувати або не звертати на це увагу, що і призводить, в результаті, до найсумніших і необоротних наслідків - повної або часткової інвалідності і абсолютної безпорадності.

  Як же вберегти себе і своїх близьких від такої біди? Для початку, необхідно купити тонометр, який сьогодні повинен бути в кожному домі, поряд зі звичним для всіх градусником. І неважливо, якщо у Вашому будинку немає літніх членів сім'ї - хвороба сильно "помолодшала" за останні десятиліття, і стійкий підвищений тиск вже часто-густо спостерігається у людей, які ще не переступили навіть 35 - 40 - річний рубіж. На щастя, в наші дні тонометр купити можна в будь-якій аптеці. Ми ж хочемо порекомендувати спеціалізований медмагазин "Ортоп", оскільки для цього є відразу кілька причин:

1. Всі медичні прилади як вітчизняних, так і зарубіжних виробників зі світовим ім'ям, які тут пропонуються, мають найвищу якість, гарантію та сертифікати.

2. Присутне оптимальне поєднання низької ціни і відмінної якості, оскільки фірма здійснює свою діяльність вже понад 10 років і безпосередньо співпрацює з постачальниками продукції, що дає можливість уникати зайвих націнок на товар і реалізовувати його за найдоступнішою вартістю.

3. Наявність спеціалізованих медичних магазинів, розташованих в Києві і інших містах України.

4. Ми пропонуємо будь-яку форму оплати, на Ваш вибір.

5. Кваліфікований персонал з медичною освітою, який має величезний досвід роботи і завжди готовий допомогти Вам грамотною, вичерпною порадою, щоб Ви не помилилися у виборі.

6. Для зручності покупців створений інтернет - магазин, де можна дуже просто замовити необхідний прилад в телефонному режимі з безкоштовною консультацією та доставкою товару додому:

- по Києву - кур'єром або поштою;

- по Україні - послугами "Нової Пошти".

 

 

   Для початку, давайте розберемося, які види тонометрів пропонують нам сьогодні виробники.

Все, що ви хотіли знати про артеріальний тиск

Тонометр механічний - найточніший апарат, який поряд з цим, має ще ряд переваг:

- манжети для цих приладів виготовляють різних розмірів, від самих маленьких (для вимірювання тиску новонародженим), до найбільших (для вимірювання тиску людям з великим об'ємом верхній частини руки);

- вони не вимагають заміни батарейок, тому апарат можна брати з собою;

- невисока вартість.

   Однак механічний тонометр декілька незручний. Для того, щоб отримати правильні результати вимірювань, необхідно мати певні навички: Вам доведеться не тільки самостійно надягати манжету і накачувати повітря грушею, а й вміти поводитися з фонендоскопом, що без сторонньої допомоги часто буває важко. До того ж потрібно мати хороший зір зі слухом для розрізнення сигналів приладу.

 

● Тонометр електронний - незважаючи на меншу точність, в порівнянні з механічною моделлю, цей апарат відрізняється набагато більшою зручністю в експлуатації, а результати вимірювань висвічуються на електронному екрані.

У свою чергу, такі пристрої поділяють на підвиди:

I. Тонометр напівавтоматичний. В таких приладах повітря в манжету нагнітається вручну гумовою грушею, що робить їх кілька схожими на механічні аналоги. Але дані апарати набагато зручніші в експлуатації, компактні, можуть працювати як від мережі, так і від батарейок, видаючи досить точні показники тиску. Деякі моделі здатні запам'ятовувати час і результати попередніх вимірювань, визначати ритм серця і наявність аритмії.

До їх недоліків можна віднести те, що фізично ослаблені і дуже літні люди можуть мати труднощі з накачуванням повітря в манжету за допомогою гумової груші.

II. Тонометр автоматичний - сама вдосконалена модифікація, що має масу додаткових опцій. Після того, як манжета надіта на плече, далі весь процес вимірювання тиску відбувається автоматично, включаючи і накачування повітря. Мабуть, можна впевнено сказати - це кращий варіант в плані комфорту в експлуатації для людей будь-якого віку, що підходить і фізично ослабленим пацієнтам. До переваг, якими володіє тонометр - автоматичний, можна додати такі:

- апарат може самостійно вимикатися після завершення роботи;

- в окремих модифікаціях є безліч додаткових функцій у вигляді індикаторів, що показують:

а) правильність накачування повітря в манжету;

б) наскільки правильно надіта сама манжета.

Деякі моделі приладу також показують час попереднього вимірювання тиску і виводять середній результат декількох вимірів.

Необхідно враховувати, що для користування таким апаратом Вам обов'язково знадобиться джерело живлення - електромережа або батарейки. Також візьміть до уваги:

- такі пристрої дуже делікатні, що змушує звертатися з ними дуже дбайливо;

- для максимально точних результатів вимірювань, необхідно надзвичайно ретельно дотримуватися всіх правил експлуатації. Пам'ятайте: розташування тіла, руки з одягненою манжетою, рухи, розмови, схрещування ніг можуть вплинути на показники артеріального тиску;

- вартість даних апаратів трохи вище, в порівнянні з механічними і напівавтоматичними пристроями. Але, з огляду на їх точність і комфорт, вони цілком виправдають витрачені Вами кошти.

III. Тонометр на зап'ястя - зручний і дуже компактний різновид автоматичних приладів, який відмінно підійде тим, хто веде активний спосіб життя, але разом з тим, має регулярно контролювати свій артеріальний тиск. Провести вимірювання тиску таким міні-пристроєм дуже просто, для цього навіть не потрібно оголяти руку, оскільки апарат настільки малий, що розміщується на зап'ясті, а його робота відбувається повністю автоматично. Мінуси таких приладів в тому, що вони можуть іноді показувати не зовсім точні результати у літніх людей, зважаючи на слабкий тонус їх судин, який обумовлений віковими змінами. Але, якщо у людини нестабільний тиск, часто паморочиться і болить голова, відчувається дискомфорт в області серця, то саме наручний тонометр стане їй вірним супутником скрізь і завжди, тому що, незважаючи на свою мініатюрність, в будь-який час і в будь-якому місці вона зможе допомогти визначити:

- величину кров'яного тиску в судинах власника;

- наскільки існує необхідність невідкладного застосування лікарських засобів.

Такий своєчасний контроль за станом організму цілком може вберегти людину від істотної загрози своєму здоров'ю і навіть життю, адже вчасно прийняти ліки - дуже важливо. Часом, це просто питання життя і смерті.

   Якщо у Вас виявлена ​​гіпертонія, то цілком закономірно, що Ви шукаєте відповідь на питання: чим знизити тиск надійно і з мінімумом побічних ефектів. Для цього, зрозуміло, в першу чергу, необхідно відвідати лікаря, який проведе повне обстеження, після чого і зробить призначення. Найчастіше без медикаментозного лікування обійтися практично неможливо, і лікарські засоби не раз рятували від інвалідності або навіть від летального результату.

  Але якщо Ваш стан не настільки критичний, і Ви вчасно схаменулися, задумавшись про своє здоров'я, то цілком можна спробувати виправити становище, змінивши свій спосіб життя і звички. Адже високий тиск - це, в першу чергу, сигнал про неполадки в організмі, і гіпертензія цілком може бути наслідком деяких захворювань. Перерахуємо лише невелику частину з них:

- феохромоцитома (пухлина надниркових залоз), при якій виділяється величезна кількість гормонів, що провокують постійне підвищення тиску;

- гіпертиреоз (підвищена продукція гормонів щитовидної залози) запускає той же процес, що і феохромоцитома;

- серцево-судинні патології. Стан серцевого м'яза і кровоносних судин прямо пов'язаний з величиною артеріального тиску;

- кисневе голодування. Мозок - головний споживач кисню, без якого він не може жити. І тому, коли нашому мозку не вистачає кисню, він наполегливо, незважаючи ні на що, буде віддавати команди на підвищення тиску, щоб продавити кров в череп.

- шийний остеохондроз і спазми прилеглих м'язів. При спазмі дрібних глибоких м'язів порушується кровообіг зв'язок, які з'єднують між собою хребці, і в результаті, останні залишаються практично без живлення. Внаслідок того, що м'язи затиснуті, поступово руйнуються хрящові "шайби" в хребті, а самі хребці починають зміщуватися і частково перекривають канал хребетної артерії, по якій проходять судини. Це призводить до того, що порушується зворотний відтік крові і тиск підвищується. Тому серед гіпертоніків, у кого проблеми з шиєю, дуже популярна спеціальна гімнастика для шийного відділу, завдяки якій показники на тонометрі стають набагато нижче. Наприклад, про це говорить відомий доктор Олександр Шишонін. Крім цього, він стверджує, що головне - дати мозку досить кисню і постаратися заспокоїти його, щоб він перестав віддавати команди на підвищення тиску. На питання про те, що ж заважає доставці кисню в мозок, доктор відповідає, що дуже часто виною тому - зсув шийних хребців і м'язові спазми, які перетискають хребетні артерії в хребетному каналі, що живлять гіпоталамус, мозочок і структури, які відповідають за автоматику серцевої діяльності. На думку А. Шишоніна, в обов'язковому порядку, в першу чергу, слід ліквідувати м'язові спазми, виставити хребці як треба, відкривши кровотік. Тоді мозок, отримавши достатнє кровопостачання, перестане віддавати розпорядження, вишукуючи різні способи підвищити тиск. У підсумку - гіпертонія зникне. Також доктор рекомендує не захоплюватися постійним прийомом великої кількості хімічних препаратів, які навантажують печінку, підшлункову залозу і нирки, отруюючи організм, а більше уваги приділяти пішим прогулянкам (особливо ввечері, після роботи) і правильним заняттям фізкультурою.

Всім нам необхідно враховувати: якщо артеріальна гіпертензія поєднується з іншими несприятливими факторами (ожиріння, тютюнопаління, гіподинамія, підвищений цукор в крові і т.д.), то ризик серйозних порушень в органах і тканинах збільшується багаторазово.

Варто відзначити, що деякі фахівці, підхід яких в питаннях боротьби з гіпертонією відрізняються від загальноприйнятих, вважають, що збивати тиск діуретиками шкідливо, оскільки це згущує кров і сприяє утворенню тромбів.

   Тепер зупинимося на іншій проблемі, прямо протилежної вищезгаданій, - знижений тиск. Як ми вже згадували, оптимальна норма тиску для людини - 120/80 або 120/70, де 120-верхній (систолічний) тиск, а 80 або 70-нижній (діастолічний). Але в той час, коли частина людей шукає способи боротьби з гіпертонією, інші - стурбовані низьким тиском. Коли тонометр показує цифри 90/60 і нижче (а для літніх людей - нижче 105/65), можна говорити про гіпотензію - хвороби, яка характеризується зниженим артеріальним тиском. Звичайно, зустрічається і так звана фізіологічна гіпотонія, коли на тлі зниженого тиску людина відчуває себе прекрасно, у неї нормальна працездатність і відсутні скарги. Тим більше, що скидати з рахунків спадкову схильність до гіпотонії теж не можна.

   Але патологічно низький кров'яний тиск зазвичай приносить людям масу різних проблем: слабкість, нудота, зниження працездатності, швидка стомлюваність, порушення сну, емоційна нестабільність, зниження пам'яті, неуважність, ниючі болі в серці і перебої його ритму, млявість, апатія, головні мігрене подібні болі і запаморочення, втрата свідомості (особливо, якщо в приміщенні душно). У таких пацієнтів може спостерігатися бліда шкіра, холодні кінцівки, липкий піт, сплутаність свідомості, слабкий і одночасно частий пульс, збої в роботі серця через зниження тонусу судин, негативна реакція на перепади температури і вологості повітря, на різні емоційні подразники.

   Все, що ви хотіли знати про артеріальний тискІснує помилкова думка, що крім дискомфорту і можливої непритомності ніякої більше загрози гіпотензія з собою не несе. Однак це далеко від істини, оскільки захворювання супроводжується нестачею кисню в клітинах організму через повільний рух крові по судинах, що в особливо важких випадках, може призвести до надзвичайно небезпечних наслідків для життя. Багато хто знає, що артеріальна гіпертонія часто супроводжується інсультами та інфарктами, але далеко не всім відомо, що гіпотонія має такі ж ускладнення, а низький тиск в молодості часто призводить до гіпертензії в зрілому і літньому віці. Тому гіпотонія - це абсолютно реальна і серйозна проблема, особливо для вагітних і людей похилого віку:

● Для жінок в положенні низький артеріальний тиск - вкрай небезпечний стан, так як дитина в утробі майбутньої матусі недоотримує поживні речовини і кисень, через що виникають вроджені вади розвитку, а також можливі передчасні пологи або невиношування вагітності.

● Для літніх людей гіпотонія підвищує ризик інвалідності або смерті в рази, оскільки їхній головний мозок значно страждає від нестачі кисню і поживних речовин. У поєднанні з атеросклерозом це може привести до ішемічного інсульту. Також необхідно враховувати, що такі захворювання серця як атерокардіосклероз і стенокардія при гіпотонії прогресують набагато стрімкіше.

   Розрізняють гіпотонію:

1. Первинну, причиною виникнення якої криється в сильному стресі і тривалому психоемоційному або фізичному перенапруженні.

2. Вторинну, яка часто є супутньою патологією при деяких захворюваннях щитовидної залози та інших органів ендокринної системи організму, гепатитах та інших захворюваннях печінки, анеміях, пухлинних захворюваннях, виразковій хворобі шлунка, вегетативно - судинної дистонії (ВСД), туберкульозі, ревматизмі, а також - при травмах голови, які зачіпають мозок, прийомі ряду лікарських препаратів і так далі.

   Цілком природно, що люди, які страждають гіпотензією, задають питання про те, як підвищити тиск. У першому випадку, коли ми стикаємося з первинною формою недуги, досить буде виключити фізичне чи психічне перевантаження, звернути увагу на свій спосіб життя: більше часу приділяти помірним заняттям фізкультурою на свіжому повітрі, пішим спокійним прогулянкам, плаванню. Зовсім не зайвим буде відрегулювати сон, пройти курс розслаблюючого масажу, відмовитися від шкідливих звичок, організувати розумне чергування праці і відпочинку, організувати правильне харчування, що включає в себе необхідну кількість вітамінів (особливо групи В) і корисних поживних речовин.

   У другому випадку, коли ми спостерігаємо вторинну форму гіпотонії, крім дотримання здорового способу життя, суворого режиму дня та коригування харчування, може знадобитися фітотерапія, медикаментозна допомога і фізіотерапія для лікування захворювання, яке її викликало.

   З огляду на все вищесказане, можна зробити кілька важливих висновків:

1. Необхідно ретельно стежити за власним здоров'ям, постійно підтримуючи його правильним способом життя.

2. Слід регулярно вимірювати артеріальний тиск, використовуючи тонометр, купити який в наш час не складає особливих труднощів.

3. При виявлені відхилення, необхідно знайти хорошого лікаря, який повністю обстежить Ваш організм і дасть правильні рекомендації, які приведуть до одужання, а не зроблять з Вас хронічного споживача хімічних препаратів, що втратив будь-яку надію на зцілення.

4. В критичних ситуаціях, які несуть загрозу Вашому здоров'ю або життю, коли тиск, що називається зашкалює, терміново викликайте бригаду швидкої допомоги або прийміть ліки, які полегшать Ваш стан прямо зараз, поки не мине криза.

Бережіть себе и будьте здорові