За даними різних міжнародних організацій в сфері охорони здоров'я, варикоз відзначається більше, ніж у 70 відсотків людей, і з огляду на сидячий спосіб життя все більшої кількості наших сучасників, ця тенденція буде тільки зростати. У жінок варикозне розширення вен розвивається частіше, ніж у чоловіків.

  • Причини варикозного розширення вен

  • Діагностика варикозу

  • Ступені і стадія розвитку хвороби

  • Симптоми варикозу

  • Консервативне лікування варикозу

  • Лікування варикозу вдома

  • Профілактика захворювання

Якщо при перших ознаках недуги не звернути на це увагу і не почати лікування, сумним результатом можуть стати безнадійно хворі ноги, вкриті трофічними виразками. Докладаючи невеликі, але регулярні зусилля, обравши якісний компресійний трикотаж і періодично відвідуючи фахівця-флеболога, можна зупинити розвиток варикозу і зберегти здоров'я.

Причини варикозного розширення вен

Звернувшись до основ курсу анатомії, можна згадати, що кров у кожному організмі людини переміщується по великому колу і малому. І якщо зверху вниз вона рухається з легкістю, то для «підйому» потрібні вже певні зусилля. Спеціальні венозні клапани забезпечують переміщення крові лише вгору. Окрім серця, яке відповідає за весь цей процес, в русі крові беруть участь також м'язи ніг. В здоровому організмі кров у правильному ритмі проштовхується між клапанами, а якщо починається варикоз, ці «запобіжники» нормально не замикаються, відтік крові уповільнюється, а вена розтягується. Саме збої в роботі клапанів дають старт варикозу.

Якщо розглянути проблему ще глибше, можна відзначити зміни на рівні клітин. Причиною нестабільності являється виражений дисбаланс між колагеном, кровотворними клітинами і еластичними волокнами венозної стінки.

На думку більшості дослідників, серед причин варикозу головну роль відіграє спадковий фактор. Якщо у предків були проблеми з венами, ймовірність розвитку варикозу у нащадків збільшується у кілька разів. Втім, при своєчасній профілактиці розвитку недуги можна уникнути.

З іншого боку, навіть при гарній спадковості, якщо піддавати ноги надмірним навантаженням і вести малоактивний, нездоровий спосіб життя, варикоз може розвинутися майже непомітно. Дуже ризикують захворіти:

  • люди, які багато годин в день проводять, сидячи за комп'ютером, за кермом і так далі;

  • чоловіки і жінки, що піддають себе великим фізичним навантаженням, вимушено піднімають тяжкості;

  • жінки, котрі проводять багато часу на високих підборах або в незручному взутті;

  • люди, які ігнорують періодичні медичні обстеження і не займаються своїм здоров'ям, ті, що палять;

  • всі, хто п'ють багато алкоголю, кави і дуже міцного чаю, зловживають солодким і борошняним.

Нерідко варикозне розширення вен нижніх кінцівок виникає у жінок в період очікування дитини, оскільки високий тиск в черевній порожнині і в області таза стає наслідком порушення в надходженні крові до серця від ніг.

Діагностика варикозу

Існують різні методи діагностики захворювань вен. Найбільш простий і ефективний спосіб, який застосовується в більшості клінік – доплерівське дослідження. Дана процедура дозволяє дати однозначну відповідь на питання – є у людини варикозне розширення вен чи ні.

Ідеальний варіант – дуплексне ультразвукове дослідження, при якому до доплерівскої діагностики варикозного розширення вен додається ще й УЗД. Ця методика дає можливість не тільки зробити висновок про наявність варикозу, а й визначити швидкість кровотоку, діаметр вени, стан стінок судин і так далі. В особливо складних випадках призначається магнітно-резонансна томографія. Можливі й додаткові обстеження для діагностики варикозу.

Ступені захворювання і стадії розвитку варикозного розширення вен

Медики та наукове співтовариство виділяють шість стадій варикозу.

На так званій нульовій стадії людину починають турбувати деякі симптоми, які змушують запідозрити варикозне розширення вен:

  • болі і неприємні відчуття в ногах;

  • тяжкість в кінцівках;

  • набряклість;

  • судоми в період сну.

У цей період саме час пройти обстеження і зайнятися профілактикою.

На першій стадії на ногах вже видно характерні судинні «зірочки», з'являється «сітка». Симптоми нульової стадії можуть як посилюватися, так і слабшати. Навіть якщо немає явних зовнішніх ознак, але ноги помітно набрякають в щиколотках, стопах і внизу гомілки, варто звернутися до хірурга або флеболога, запідозривши варикозне розширення вен, і почати лікування.

Друга стадія – це вже активний розвиток варикозу. Людина навіть без ретельного обстеження може помітити збільшені вени або вузлики блакитного кольору. Якщо, наприклад, довго сидіти або гуляти на підборах, вони можуть збільшуватися. На даному етапі вже є серйозний ризик утворення тромбів.

Третя стадія варикозу відзначається доповненням всіх названих вище симптомів постійними набряками, які можуть зникати до ранку, але до вечора знову з'являються, спричиняючі великий дискомфорт. Лікувати варикоз потрібно починати терміново.

На четвертій стадії варикозного розширення вен вже формуються так звані трофічні новоутворення у вигляді дуже помітних плям на шкірі і навіть виразки. Далі шкіра на ногах місцями атрофується, і на ній з'являються злегка запавші освіти світлого кольору.

На п'ятій стадії варикозу до всіх проявів додається трофічна виразка, яка загоюється, а на шостій вона вже не загоюється. Небезпечний не сам варикоз, а тромбофлебіт, який розвивається на його тлі і нерідко без лікування стає смертельною недугою. Якщо на третій-четвертій стадіях ще зберігається працездатність при використанні компресійних засобів, починаючи з п'ятої, людина стає вже практично інвалідом.

Консервативне лікування варикозного розширення вен

Коли починають турбувати перші симптоми варикозу, лікарі призначають так зване «базисне лікування варикозного розширення вен». Пацієнтам прописуються сучасні флеботропні препарати, призначені для зміцнення венозної стінки, а також охолоджуючі гелі. Крім того, призначається застосування еластичної компресії з обов'язковим носінням спеціально підібраної лікувальної білизни.

На стадіях, коли варикозне розширення вен вже неабияк турбує, ефективним методом позбавлення від нього може стати склерозування, тобто введення ін'єкції, яка «склеює» між собою пошкоджені венозні стінки. Ця процедура не вимагає знеболювання і займає максимум 15 хвилин.

Якщо необхідно привести до норми більш великі судини, рекомендується лазерна коагуляція, яка робиться вже під місцевим наркозом. Лікування полягає у введенні в вену спеціального світловода, за яким потім слідує лазерне випромінювання, завдання якого – нагріти клітини крові, щоб вони могли «запаяти» судину.

Після обох процедур потрібіно як мінімум на місяць забезпечити собі щадний режим. Необхідно уникати підняття важких предметів, відкласти подалі туфлі на підборах, не залишатись довго в стоячому або лежачому положенні. Неодмінно потрібно носити правильно підібраний компресійний трикотаж. У такому випадку лікування варикозу виявиться ефективним.

 Лікування варикозного розширення вен домашніми засобами

Поліпшенню циркуляції крові і її відтоку від нижніх кінцівок до серця сприяє насичений настій з листя кропиви, який потрібно приймати по третині склянки тричі на день після прийому їжі. Лікування продовжувати два тижні, після чого зробити тижневу перерву і потім продовжити прийом.

Перед початком будь-якого лікування варикозного розширення вен, необхідно отримати консультацію лікаря – хірурга або флеболога, так як самолікування може негативно відбитися на Вашому здоров'ї і ще більше погіршити ситуацію, що склалася.

Яблучний оцет, що оптимізує роботу кровоносних судин, варто додати по столовій ложці в дві склянки води і випити їх вранці і ввечері. Оцтом також варто змащувати хворі місця на кінцівках. Такий же ефект мають відвар шишок хмелю, а також спиртова настоянка квітів білої акації.

Якщо варикозне розширення вен нижніх кінцівок вже призвело до утворення виразок, загоєнню сприятиме свіжа картопля. Її потрібно натерти на тертці, а отриману кашку прикласти до рани, прикривши декількома шарами марлі.

При розвиненому тромбофлебіті значно полегшити стан допоможе лист білої капусти, який потрібно злегка відбити і прикласти до ураженого місця. Цей компрес необхідно тримати добу, після чого замінити іншим листом. Процедури варто повторювати протягом місяця.

При перших симптомах варикозу варто робити ножні ванни з кори білої верби або її суміші з дубовою корою. Після ванни варто надіти компресійні панчохи з невисоким тиском і дати ногам відпочинок. Таке лікування варикозного розширення вен варто продовжити і після полегшення симптомів.

Обліпиха, журавлина, інжир, чорниця обов'язково повинні бути присутні в раціоні харчування людей, які страждають від тромбофлебіту. Втім, вони хороші і для тих, у кого варикозне розширення вен тільки починає проявляти себе.

Варто пам'ятати, що будь-які засоби, включаючи охолоджуючі гелі і компреси з лікарських трав, служать відмінною профілактикою, допомагають полегшити симптоми варикозу і уповільнюють розвиток захворювання як у жінок, так і у чоловіків. Якщо вже є зміни вен, лікувати варикоз гелями і примочками безглуздо, впоратися з проблемою можна лише консервативними або оперативними методами.

Профілактика варикозного розширення вен

Якщо довго не звертати уваги на проблеми з венами, ігнорувати приписи лікарів або взагалі до них не звертатися, не носити лікувальну компресійну білизну, всі шість стадій можна пройти буквально за кілька років, створивши собі величезні проблеми зі здоров'ям, які можна якось вирішити лише операцією. Якщо варикозне розширення вен на ногах є спадковим, дорослій людині варто проходити консультацію у флеболога двічі на рік, щоб не пропустити початок розвитку хвороби.

Вимушене тривале сидіння або стояння треба періодично переривати, змінюючи положення, роблячи всілякі вправи для ніг. Можна придбати в аптеці нейром'язовий стимулятор і щовечора приділяти час нескладній процедурі. Контрастні обливання кінцівок вранці та ввечері стануть справжнім порятунком для судин.

Під час тривалих поїздок або перельотів варто періодично масажувати гомілки, вставати і ходити при першій же можливості. Дуже допомагає плавання і всілякі рухливі ігри у воді, а також швидка ходьба, заняття тенісом, кінний спорт.