Кисневий концентратор - медичний апарат для виділення кисню з повітря, що представляє собою суміш з:
- азоту - 78%;
- кисню - 20%;
- інертних газів, вуглекислоти, водяної пари - 2%.
В результаті роботи агрегату на виході виходить кисень з концентрацією 93-96%, придатний для подачі пацієнту, який потребує кисневої терапії. Перевага, завдяки якій концентратори активно витісняють кисневі балони - набагато більш високий рівень безпеки, зручність у використанні, низька собівартість лікувальної процедури.
Як відбувається відділення кисню від повітря
Прилад, призначений для використання в умовах медичного стаціонару, на відміну від промислових установок, не передбачає розгонку газів під тиском. Концентратор кисню працює за принципом «молекулярного сита». Повітря проходить через абсорбційну колону, при цьому відбувається виділення двоатомних кисневих молекул.
Схема технічного процесу виглядає так:
- повітря засмоктується з навколишнього простору і надходить в резервуар;
- відбувається очищення і знезараження повітря за допомогою фільтрів;
- при проходженні через Безмасляний компресор відбувається підвищення тиску повітряної суміші;
- стиснене повітря проходить через абсорбційну колону з цеолітом - природним мінералом на основі алюмосилікату, що володіє властивостями «молекулярного сита»;
- азот вступає в тимчасове з'єднання з цеолітом, кисень вільно проходить крізь мінерал і надходить в резервуар;
- концентрований кисень (93-96%) проходить через ротаметр (регулятор), де відбувається зниження швидкості і установка надходячого обсягу газу.
Замикає ланцюг зволожувач, що насичує газовий потік необхідною кількістю водяної пари. Суха дихальна суміш здатна викликати опіки слизової рота і носоглотки, тому необхідно стежити за кількістю води.
Особливості використання концентратора
До виходу концентратора може під'єднуватися:
- дихальна маска (багаторазовий дифузор);
- канюля (одноразова);
- киснева подушка;
- небулайзер (в окремих моделях).
Прилад не розрахований на безперервне застосування. Рекомендований час роботи більшості моделей не повинен перевищувати півтори-години, потім необхідно влаштовувати перерву - інакше відбудеться автоматичне відключення.
Якщо стан пацієнта вимагає більш тривалої кисневої терапії, доцільно створювати запас на час планового відпочинку апарату і для непередбачених випадків. Оскільки заправка балонів без додаткового обладнання неможлива, для збереження газу можна купити кисневу подушку.
Пристрій являє собою еластичну чотирикутну ємність для зберігання і подачі дихальної суміші, оснащену регулюючим клапаном і мундштуком.
Подача газу при заправці подушки повинна відбуватися на мінімально можливій швидкості. В цьому випадку насиченість киснем всередині буде близька до показників суміші, що надходить в дифузор з концентратора.
Показання до застосування кисневого концентратора і кисневої подушки
У перелік захворювань і патологій, при якому пацієнтам потрібна киснева терапія входять:
- гострі і хронічні захворювання легенів;
- дихальна недостатність (в тому числі спричинена коронавірусною інфекцією);
- ціаноз;
- серцева астма;
- емфізема;
- набряки легенів;
- муковісцидоз;
- черепно-мозкові травми;
- напади задухи внаслідок алергії;
- реабілітація пацієнтів після отруєнь через дихальні шляхи.
Список не є вичерпним і може доповнюватися відповідно до змін в протоколах лікування.
Купити кисневий концентратор і кисневу подушку
Магазин медичних товарів "Ортоп" пропонує купити концентратор кисню з доставкою по Києву та Україні. У каталозі представлені підлогові і настільні моделі, що відрізняються обсягом виробленого за хвилину кисню. Окремі варіанти оснащені вбудованими небулайзерами. Для короткочасного зберігання отриманої дихальної суміші до покупки пропонуються кисневі подушки.