Анатомія колінного суглоба

Коліно - найбільший і чи не найважливіший суглоб в опорно-руховому апараті людини. Воно має складну будову, що дозволяє стабілізувати положення тулуба в спокої і при русі, а також амортизувати тряску при ходьбі або бігу. Разом з тим, воно найбільш схильне до зносу і травм.

Бандаж на коліно: показання та особливості застосуванняЩоб ясно розуміти суть кожного захворювання коліна, потрібно трохи заглибитися в анатомію цієї області. Суглоб утворений трьома кістками: стегновою, великогомілковою і наколінником. Він має капсулу, яка утворює ряд сумок, функція яких - захист суглоба і вироблення синовіальної рідини. Кістки з'єднані між собою безліччю зв'язок. Дві з них: передня і задня хрестоподібні заслуговують на особливу увагу, так як їх пошкодження часто веде до порушень функції колінного суглоба, а у важких випадках - до інвалідизації людини.

Суглобові поверхні стегнової та великогомілкової кісток не збігаються за формою одна з одною. Щоб скорегувати цю невідповідність, в коліні розташовані два внутрішньосуглобових хряща - меніска, що виконують, крім іншого, ще й функції амортизаторів.

Рухливість коліна забезпечується численними м'язами. Всі вони діляться на 3 групи: передню (серединну), медіальну і задню. У першій групі варто виділити чотириголовий м'яз стегна, в товщі сухожилля якого і розташований надколінок.

Види колінних ортезів

Існує величезна кількість різних бандажів для колінного суглоба. Умовно їх можна розділити на 3 групи: профілактичні, лікувально-реабілітаційні та функціональні.

 1. Профілактичні ортези на коліно захищають його від травм за допомогою правильного розподілу тиску на різні ділянки суглоба. Їх рекомендується використовувати при постійних навантаженнях на ноги: спортсменам при інтенсивних тренуваннях, людям, чия професійна діяльність пов'язана з постійною ходьбою, а ще вагітним жінкам і людям з надмірною масою тіла - у всіх цих випадках коліна відчувають збільшений тиск.
 2. Функціональні бандажі обмежують амплітуду рухів, знижуючи навантаження на коліно. Це необхідно при пошкодженні передньої хрестоподібної зв'язки, коли спостерігається нестабільність суглоба, або ж після операції на ній. Незважаючи на свою високу вартість, функціональні ортези широко використовуються в сучасній ортопедії та спортивній медицині, оскільки здатні не тільки прискорити реабілітацію після хірургічного втручання, а й зовсім уникнути інвазивних маніпуляцій на коліні.
 3. Лікувально-реабілітаційні бандажі дозволяють контролювати обсяг рухів в суглобі, або ж повністю знерухомити його. Вони широко застосовуються при травмах, операціях і дегенеративно-запальних захворюваннях коліна, про які ми поговоримо нижче.

Області застосування бандажів для коліна

Ортопедичний бандаж на коліно - це збірне поняття, яке включає безліч видів. Так як іммобілізація суглоба є одним з головних умов для успішної реабілітації після травм і захворювань, то ортопеди призначають носіння фіксаторів для коліна не тільки для профілактики, але і при будь-яких болях колінної чашечки, запаленні м'язів і нестабільності суглоба:Бандаж на коліно: показання та особливості застосування

 1. Для людей, які ведуть активний спосіб життя, а також для професійних спортсменів, які відчувають колосальні навантаження, створені кілька видів утримувачів колінного суглоба:
 • супорт для коліна - захисна пов'язка, виготовлена ​​з нейлону, неопрену, каучуку або поліуретану. Допомагає захистити сам суглоб, його зв'язки, меніски, надколінок, а також м'язи стегна і гомілки;
 • тейп - спеціальна клейка стрічка, яка виконує роль профілактичної функціональної пов'язки. Вона обмежує максимальне розгинання коліна, завдяки чому розвантажуються м'язи і зв'язки, що підтримують суглоб. Цей колінний фіксатор незамінний для серйозних занять спортом, оскільки не тільки пом'якшує стресові навантаження, але і здійснює мікромасаж в процесі носіння.
 1. Для реабілітації після травм коліна, коли відбувається пошкодження м'язів, зв'язок, кісткових і хрящових структур. Сюди відносяться вивихи і підвивихи, переломи, розтягнення і розриви зв'язкового апарату і менісків, забої м'яких тканин та ін. В деяких випадках, що не вимагають жорсткого знерухомлення, поряд з медикаментозною терапією досить застосовувати ортез на коліно, який забезпечить спокій і зігрівання пошкоджених ділянок, зніме з них навантаження і частково зафіксує. Це посилений бандаж, який має вставки різної жорсткості, кільця для фіксації надколінка і бічні пластини для стабілізації суглоба. Але, при переломах кісток і розривах зв'язок і менісків (зокрема, після операцій з відновлення розривів) необхідна повна іммобілізація всієї нижньої кінцівки, щоб дати можливість тканинам зажити. Для цих цілей використовують тутор колінний, який має максимальну ступінь жорсткості з усіх наявних видів бандажів. Для його виготовлення використовують металеві ребра і посилені липучки, і за своєю суттю він замінює гіпсову лангету. Різні види цього виробу дозволяють знерухомити ногу на різному рівні, аж до кінчиків пальців.
 2. Для реабілітації після операцій на коліні. Найчастіше артроскопія - тільки початок довгого лікування різних патологій суглоба: розривів, вивихів, внутрішньосуглобових переломів, травм менісків, деформуючого гонартроза і багатьох інших. В післяопераційному періоді рекомендується використовувати бандажі, які дозволять людині ходити, але при цьому іммобілізують і розвантажать ногу. Одним з них є брейс на колінний суглоб. Він більш жорсткий, ніж супорти або ортези, так як його конструкція включає в себе елементи, що дозволяють міцно зафіксувати необхідну ділянку кінцівки: пластини, шарніри, металеві кільця і ​​ін. Відмінною особливістю даних виробів є можливість регулювання амплітуди рухів в суглобі. За рахунок цього стає можливим поступове розроблення старих рубців і профілактика утворення нових.
 3. У комплексному лікуванні різних запальних і дегенеративно-дистрофічних захворювань коліна:
 • артрит - збірне поняття, яке включає в себе запалення м'яких тканин суглоба різної етіології. Незважаючи на те, що причин даної патології може бути безліч, клінічна картина завжди супроводжується болем в суглобі, почервонінням шкіри над ним, обмеженням його рухливості. Якщо захворювання не лікувати вчасно, то воно прогресує, і в подальшому може знадобитися операція по пластиці або заміні суглоба;
 • артроз коліна, або гонартроз, характеризується руйнуванням всіх тканин суглоба, що з часом може призвести до повного зникнення рухів в ньому. Виявляється дане захворювання болем, кульгавістю, збільшенням коліна, появою хрускоту і дискомфорту при ходьбі. При подальшому прогресуванні захворювання може знадобитися операція по заміні суглоба;
 • остеохондроз - один з підвидів артрозу, який проявляється руйнуванням хрящової тканини в суглобі. Причин даної патології може бути багато, але в першу чергу виділяються травми, зайва вага і надмірні навантаження на ноги. Клінічна картина схожа з проявами артрозу;
 • епікондиліт - це запалення особливих відростків на кістки - надвиростків. Він виникає внаслідок мікротравм і мікророзривів сухожиль м'язів, що прикріплюються до даних кісткових структур. При епікондиліті вкрай важливе розвантаження хворих тканин, так як в противному випадку захворювання буде прогресувати;
 • бурсит - запалення однієї або декількох навколосуглобових сумок коліна. Він проявляється болем в передньому відділі суглоба, наявністю щільного новоутворення в області надколінка, оточеного набряком і почервонінням. При інфікуванні біль різко посилюється, стає різкою і пульсуючою, може з'являтися лихоманка і симптоми інтоксикації.

Бандаж на коліно: показання та особливості застосуванняВеденням хворих з будь-якими захворюваннями колін займаються травматологи і ортопеди. Для медикаментозної терапії використовуються нестероїдні протизапальні препарати, кортикостероїди, вітаміни і хондропротектори. Крім цього, застосовуються фізіопроцедури, ЛФК, масажі. Разом з тим, обов'язковою умовою при лікуванні будь-яких патологій суглобів є часткова або повна іммобілізація ураженої області бандажами різної жорсткості.

 1. У комплексній терапії вальгусної (Х-образної) і варусної (О-образної) деформації ніг. При цих патологіях відбувається порушення правильної біомеханіки суглобів нижньої кінцівки, внаслідок чого вона приймає викривлений вигляд. Основний удар приймає на себе коліно: зношуються меніски, страждають м'язи, зв'язки і хрящі. Найчастіше подібні відхилення можна зустріти у діток, проте і дорослі можуть з ними зіткнутися. Найбільш часті причини виникнень деформацій в дорослому віці: плоскостопість, надлишкова маса тіла, захворювання суглобів, травми. Лікування даної патології комплексне, включає масаж, ЛФК, фізіопроцедури і хірургічне втручання. Для контролю обсягу рухів в нижньої кінцівки а також для утримання правильного розташування стегнової і великогомілкової кісток застосовуються жорсткі шини для колінного суглоба: ортези, брейс-апарат і тутори.
 2. Не буде зайвим купити бандаж для коліна людям, що страждають патологією будь-якого відділу опорно-рухового апарату. Так, протягом досить поширеного в літньому віці захворювання хребта - радикуліту - можна полегшити, зменшивши навантаження на коліна. Це дозволить правильно розподілити вагу тіла на тазостегнові суглоби, таз і хребет і допоможе знизити інтенсивність больових відчуттів через защемлення нервових корінців в спині.

Як вибрати і де купити наколінники медичні ортопедичні

Інтернет-медмагазин "Ортоп" пропонує величезний асортимент високоякісних медичних товарів, щоб допомогти Вам впоратися з проблемами зі здоров'ям. При цьому, ми акцентуємо Вашу увагу, що самолікування може завдати шкоди організму, тому консультація фахівця є обов'язковою. Якщо Вам необхідно використовувати ортез колінного суглоба, купити його можна, скориставшись зручним для Вас способом: заповнивши форму замовлення на нашому сайті, зателефонувавши за телефоном, вказаним на сайті або відвідавши один із салонів в Києві, Дніпрі, Полтаві чи Львові. Наші менеджери безкоштовно нададуть кваліфіковану консультацію та допоможуть підібрати виріб, який повністю задовольняє Ваші потреби. Приємних покупок!