Фізичні вправи для ніг - невід'ємна частина відновної терапії при захворюваннях нижніх кінцівок. Їх рекомендується виконувати не тільки людям з певними патологіями, а й усім, хто до них схильний і веде малоактивний спосіб життя. Розглянемо кілька нескладних коригувальних комплексів, здатних зняти неприємні симптоми багатьох захворювань і зменшити ризик їх розвитку.

Загальні правила виконання вправ

Лікувальна гімнастика завжди спрямована на поліпшення стану людини, тому при її виконанні слід дотримуватися кількох правил:

 • перед початком тренування необхідно розігріти м'язи за допомогою масажу, також можна прийняти теплий душ;
 • виконувати вправи в повільному темпі, поступово нарощуючи амплітуду рухів;
 • тренуватися в комфортному положенні, що виключає високе навантаження на кінцівки;
 • для досягнення кращого ефекту використовувати спеціальний компресійний трикотаж, який поліпшує кровообіг і захищає м'язи від розтягнень;
 • робити гімнастику тільки в стадії стійкої ремісії, коли немає вираженого больового синдрому.

Вправи при захворюваннях ніг

Вправи при варикозному розширенні вен

Варикоз - найбільш поширене захворювання ніг, що зустрічається як у жінок, так і у чоловіків. Для лікування і профілактики цієї недуги флебологи рекомендують щодня, по 10-15 хвилин, виконувати легкі оздоровчі вправи:

 1. Ходьба на носках і п'ятах поперемінно протягом 2-3 хвилин.
 2. Перекати з п'яти на носок з перенесенням маси тіла на дану точку.
 3. Лежачи на спині зігнути ногу в коліні, потягнути її на себе, притиснувши до грудної клітки, потім випрямити і плавно опустити. Робити по 8-10 підходів.
 4. У положенні лежачи підняти ноги вгору і обертати ступнями в різні боки по 8 разів.
 5. У цьому ж положенні робити махи ногами вгору і в сторони.

Виконуючи вправи для литок, необхідно рівномірно розподіляти навантаження. Не варто займатися гімнастикою, якщо відчувається втома або біль. Щоб допомогти венам нижніх кінцівок, поліпшити в них кровообіг і лімфоток, надягайте компресійні колготки не тільки для тренування, але і в повсякденному житті.

Також слід пам'ятати, що багато видів вправ при варикозі протипоказані. До таких відносяться: швидкий біг, інтенсивні стрибки, силові навантаження (жим штанги), активні присідання і розтяжки.

Комплекс занять при набряках ніг

Вправи при захворюваннях нігЗ набряком ніг стикається величезна кількість сучасних людей. Сидяча робота, низька фізична активність призводять до уповільнення кровообігу і накопичення в організмі рідини, через що виникають малоприємні симптоми. Лікарі - флебологи в таких випадках часто рекомендують купити компресійні гольфи, оскільки ця білизна, запобігає появі набряків. Комплекс заходів для зняття втоми і поліпшення здоров'я включає в себе також прості вправи:

 1. Встаньте на носочки, піднімайтеся і опускайтеся протягом 1-2 хвилин.
 2. У положенні сидячи витягніть ногу вперед, обхопіть її руками в області стопи і робіть розтягуючи рухи у напрямку до коліна, щільно притискаючи руки до шкіри.
 3. Стисніть, а потім розтисніть пальці ніг. Зробіть 10-15 повторень.
 4. Протягом 1 хвилини обертайте ступнями вліво, а потім вправо.
 5. Спробуйте захопити й утримати пальцями ніг невелику кульку або олівець. Повторіть 5 разів для кожної ноги.

Намагайтеся більше ходити босоніж по траві, камінню, обливайте ноги прохолодною водою і використовуйте компресійні панчохи, що знижують навантаження на нижні кінцівки.

Відновлення після операцій

В період реабілітації лікувальна гімнастика особливо необхідна. Правильно виконані вправи на ноги допомагають повернути функціональність вен і рухливість суглобів, підвищують м'язовий тонус, сприяють швидкому відновленню.

Реабілітаційний комплекс найчастіше складається з вправ, що збільшують амплітуду згинання та розгинання кінцівки:

 1. У положенні лежачи піднімайте пряму ногу (наскільки зможете), і утримуйте її в такому положенні 5-10 секунд. Повторюйте вправу до відчуття втоми в стегні.
 2. У положенні сидячи підійміть і випрямте ногу. Утримуйте коліно в випрямленому положенні, скільки це можливо. Повторіть кілька разів з інтервалом 1-2 хвилини.
 3. Лежачи на ліжку зігніть ногу і, виконайте кілька ковзних рухів п'ятою від себе і до себе. Намагайтеся максимально зігнути коліно.
 4. У положенні лежачи підійміть ногу, обхопивши її руками під коліном. Злегка потягніть її на себе, намагаючись зігнути, а потім розігнути коліно.

Щоб тренування ніг принесло більш відчутний ефект, слід купити компресійні панчохи, що забезпечують додаткову підтримку венам, ослабленим м'язам і зв'язкам.

Коригувальний комплекс після пологів

Вправи при захворюваннях нігПід час вагітності організм жінки відчуває підвищене навантаження не тільки через збільшення ваги, але і в результаті гормональних змін. Нерідко після пологів вени і м'язи ніг жінки втрачають свій тонус, а до кінця дня в нижніх кінцівках з'являється тяжкість.

В цьому випадку допоможе зміцнююче тренування для ніг, яке нормалізує кровообіг:

 1. Поставте ноги на ширину плечей. Повільно присідайте, розводячи коліна в сторони. Зробіть кілька пружних рухів, потім повільно встаньте.
 2. Розведіть стопи на ширину 15-20 см, робіть випади вперед однією, а потім іншою ногою поперемінно. Такі ж випади можна виконувати в сторони. Ці вправи на ікри зміцнюють нижні м'язи і біцепс стегна.
 3. У положенні лежачи підніміть ноги і повільно виконуйте кругові рухи, як під час їзди на велосипеді. На кілька секунд затримайте ноги в цьому положенні, потім опустіть. Повторіть не менше 5 разів.
 4. Ляжте на спину, підніміть ногу і зігніть в коліні. Підтягуйте ногу до живота, допомагаючи рукою. Повторіть вправу з іншою ногою. Зробіть 3-5 підходів.

Для профілактики вищеописаних проблем, починаючи з третього триместру і до пологів, рекомендується носити колготки для вагітних зі спеціальними підтримуючими вставками. Купити компресійні колготки, що поєднують в собі абсолютно високу якість і доступну ціну можна в медмагазині "Ортоп", в тому числі, з адресною доставкою:

 • по Києву - кур'єром або поштою;
 • по Україні - сервісом "Нова Пошта".

При порушенні лімфообігу

Слід від кільця на пальці ввечері, відчуття тяжкості в ногах або припухлість повік після сну - ознаки порушення лімфовідтоку. Позбутися від цих неприємних симптомів можна за допомогою нескладних вправ:

 1. У положенні сидячи витягнути руки вперед. Утримуючи їх на рівні грудей, злегка трусити пальцями протягом 1-2 хвилин по 2-3 підходи.
 2. Протягом 10 хвилин з зусиллям стискати і розтискати пальці рук, роблячи короткі (30 секунд) паузи на відпочинок.
 3. Лягти на підлогу, руки і ноги підняти вгору і потрясти ними протягом 10 хвилин, роблячи невеликі перерви.
 4. Лежачи на спині підняти ноги, і виконати вправу «велосипед».

Перед відходом до сну рекомендується лягти на спину, підняти ноги з упором на стіну, і, розслабившись, полежати до відчуття легкого оніміння в нижніх кінцівках (5-7 хвилин). Щоб повністю позбавитися від набряків в ногах можна надягати компресійні гольфи, які поліпшують циркуляцію крові і лімфи.

При застійних явищах в руках корисно буде також використовувати на ніч компресійні рукава або рукавички, які мають виражену протинабрякову дію.

Якщо Ви не впевнені у виборі або Вам потрібна додаткова безкоштовна консультація, наші фахівці з медичною освітою завжди до Ваших послуг.

З турботою про Ваше здоров'я - команда "Ортоп".