В області шиї зосереджено безліч нервових закінчень, кровоносних судин і інших життєво важливих структур, ураження яких внаслідок травми або якого-небудь захворювання може мати серйозні наслідки для здоров'я. Саме тому скутість, хрускіт і біль в шийному відділі хребта ні в якому разі не можна ігнорувати. Якщо це не епізодичне явище, спровоковане надмірними фізичними навантаженнями або м'язовим перенапруженням, необхідно якомога швидше звернутися за консультацією до лікаря, який визначить причини виникнення больового синдрому і призначить найбільш ефективні засоби для його усунення. Ми, в свою чергу, хочемо розповісти Вам, через що може боліти шия і які симптоми повинні особливо насторожити.

Найбільш поширені причини дискомфорту і больових відчуттів в шийному відділі

Захворювання шиї: причини, профілактика і лікуванняБагато людей сьогодні ведуть малоактивний сидячий спосіб життя, що не кращим чином позначається на стані хребта і здоров'я в цілому. Тривала робота за комп'ютером, часте перебування в фізіологічно неправильному положенні, недолік фізичних навантажень - все це призводить до того, що з часом в організмі починають відбуватися різні дегенеративно-дистрофічні зміни, які приносять людині істотний дискомфорт.

Крім того, шия є однією з найбільш уразливих частин опорно-рухового апарату і нерідко піддається різним травмам. Різкі повороти головою, удари або падіння можуть спровокувати розтягнення зв'язок, вивих або навіть перелом шийних хребців, в результаті чого може виникати не тільки гострий больовий синдром, але і значні обмеження рухливості травмованого відділу.

Не застраховані від захворювань шийного відділу і діти. На тлі вроджених вад розвитку шийних хребців, перенесених травм або інших факторів у них також можуть виникати різні патології, успіх лікування яких багато в чому залежить від своєчасності вжитих лікувальних заходів. Далі коротко опишемо основні захворювання, при яких необхідна термінова медична допомога.

  • Кривошия. У більшості випадків дана патологія дає про себе знати ще в перші місяці життя дитини. Вроджену кривошию у новонародженого можна розпізнати по ряду симптомів: голова малюка відхиляється переважно на одну сторону і насилу повертається в іншу, також може спостерігатися потовщення грудинно-ключично-соскового м'язу, асиметрія плечей і обличчя. Причинами подібної деформації, як правило, є порушення внутрішньоутробного розвитку плода або його неправильне положення в утробі матері, ускладнений перебіг вагітності або родові травми. Кривошия буває і придбаною. Дана форма патології найчастіше розвивається внаслідок вивихів і інших травм шийного відділу хребта, деяких неврологічних захворювань, рубцевих змін шкіри в результаті опіків та інших факторів. Незалежно від причин розвитку кривошиї, її лікування у дітей та дорослих полягає, в першу чергу, в усуненні деформації шиї шляхом носіння спеціальних ортопедичних пристосувань. Коміри і бандажі для шийного відділу хребта, такі як шина Шанца, допомагають розвантажити хребці і зафіксувати їх в правильному положенні, утримувати голову вертикально і запобігати її відхиленню в бік.
  • Лордоз. Викривлення шийного відділу хребта - досить поширена патологія як серед дітей, так і у дорослих. Деформація може виникати через тривале сидіння за комп'ютером в неправильній позі, травм, різних дегенеративно-дистрофічних і запальних захворювань, нестачі фізичної активності і через ослаблення м'язів. Також в деяких випадках причиною розвитку захворювання стають вроджені аномалії хребетного стовпа. Залежно від ступеня викривлення, шийний лордоз може проявляти себе різними симптомами: починаючи від незначних дискомфортних відчуттів і закінчуючи різким больовим синдромом, м'язовими спазмами, онімінням рук, запамороченнями і швидкою стомлюваністю. Щоб уникнути подібних проблем, необхідно стежити за поставою і виконувати нескладні вправи для зміцнення м'язового корсету, а для виправлення деформації шийного відділу - робити лікувальну гімнастику і носити ортопедичний комір.
  • Невралгіі. Як уже згадувалося на початку статті, в шиї розташована велика кількість нервових волокон. Коли вони стискаються або запалюються з тих чи інших причин (наприклад, в результаті розвитку міжхребцевої грижі, остеохондрозу, інфекційного ураження або переохолодження), у верхньому відділі хребта може виникати ниючий або приступообразний стріляючий біль. Але це далеко не єдиний симптом невралгії. При ураженні шийного нервового сплетіння можуть виникати головні болі, запаморочення, порушення чутливості, нудота. Больові відчуття, при цьому, часто посилюються при рухах головою і віддають інші частини тіла. Щоб зменшити тиск на нервові закінчення і тим самим полегшити самопочуття, людям, що страждають невралгією, крім спеціальних медикаментозних засобів, обов'язково слід використовувати підтримуючі пристосування. Це може бути напівжорсткий шийний комір або жорсткий бандаж на шию, який буде фіксувати уражену ділянку хребта в фізіологічно правильному положенні, який стабілізує м'язово-зв'язковий апарат і зменшить больові відчуття.
  • Шийний остеохондроз. Дегенерація і витончення міжхребцевих дисків є серйозне прогресуюче захворювання, здатне приводити до затискання нервів, порушень кровообігу, обмеження рухової активності, оніміння кінцівок і навіть до погіршення зору. Важливо відзначити і те, що остеохондроз шийний схильний до прогресування. Згодом міжхребцеві диски можуть повністю руйнуватися і втрачати свої функції, що тягне за собою виникнення стійкого больового синдрому, скутість рухів і зменшення їх амплітуди. На щастя, навіть якщо ураження хребта вже почалося, прогресування хвороби можна зупинити. Для цього важливо знати, чим лікувати шийний остеохондроз. На допомогу в цій справі приходять різні медикаментозні препарати, сеанси лікувального масажу, фізіотерапія, ЛФК, мануальна терапія. Не останню роль в цій справі відіграють і ортопедичні вироби. Зокрема, можна носити шину Шанца або корсет для шиї. Розібратися з тим, як лікувати шийний остеохондроз в домашніх умовах за допомогою такого виробу, абсолютно нескладно. Досить зафіксувати пристосування навколо шиї і носити його хоча б кілька годин на день (точну тривалість повинен визначити лікар), і незабаром стан помітно покращиться. Таке лікування шийного остеохондрозу демонструє високу ефективність, тому купити ортопедичний комір варто всім, хто страждає даним захворюванням.
  • Протрузії. Дане захворювання часто розвивається на тлі остеохондрозу, викривлень хребта, а також в результаті травм, надмірних фізичних навантажень або малорухливого способу життя. Патологічне випинання міжхребцевого диска за межі свого нормального розташування - одна небезпечна проблема, здатна провокувати виникнення болю в шиї. Якщо при цьому відбувається подразнення нервових корінців, можуть проявлятися й такі ознаки, як запаморочення, порушення координації рухів, мігрені, наростаюча слабкість і больові відчуття в верхніх кінцівках, оніміння рук і обмеження рухливості в шийному відділі. Купірувати больові симптоми зупинити прогресування патології можна, використовуючи ортопедичний бандаж. Якщо ж випинання значно збільшилося в розмірі і привело до розриву фіброзного кільця диска, на допомогу прийде комір Шанца при грижі шийного відділу.
  • Зсув хребців. Спондилолистез шийного відділу може виникати з різних причин. Найчастіше зміщення хребців є наслідком травматичних ушкоджень, різких рухів і важких фізичних навантажень, ослаблення м'язового корсету або вікових змін в організмі. Що стосується симптомів захворювання, то для нього характерний помірний або гострий больовий синдром, хрускіт в ураженому відділі хребта, напруженість м'язів, обмеження рухливості шиї і голови. Для стабілізації хребців, нормалізації кровообігу і зменшення дискомфорту при сподилолістезі також можна носити шийний бандаж.

Як лікувати шийний остеохондроз і інші патології верхнього відділу хребта?

Захворювання шиї: причини, профілактика і лікуванняЗалежно від того, для яких саме цілей необхідний лікувальний комір для шиї, лікарі можуть рекомендувати застосування різних ортопедичних пристосувань. Наприклад, на початкових стадіях формування протрузії або грижі шийного відділу, при незначних травмах або тривалій напрузі м'язів проблеми в більшості випадків вдається вирішити за допомогою м'яких бандажів або головотримачів. Для корекції кривошиї у дітей, як правило, застосовуються коміри легкої або середньої фіксації, а для лікування прогресуючого остеохондрозу, спондилоартрита, нестабільності і вивихів хребців, корінцевого синдрому у дорослих - напівтверді і жорсткі ортези.

У будь-якому випадку, перед покупкою необхідно проконсультуватися з кваліфікованим фахівцем, який індивідуально підбере оптимальний тип фіксатора. Відповіді на питання, скільки необхідно носити бандаж і чи можна спати в комірі Шанца, також залежать від характеру і тяжкості патології. При незначному дискомфорті для досягнення хорошого терапевтичного ефекту буває достатньо 15-30 хвилин в день, а при серйозних пошкодженнях хребців може рекомендуватися і цілодобове носіння шини.

Якщо Вам знадобився комір Шанца, купити його найвигідніше Ви зможете в інтернет-магазині «Ортоп». Ми пропонуємо найдемократичніші ціни, зручні варіанти оплати (на вибір покупця), оперативну доставку замовлень по Києву і в інші населені пункти України. Також наші консультанти з медичною освітою з радістю допоможуть у виборі відповідного розміру бандажа і дадуть відповідь на всі запитання.

Бажаємо Вам міцного здоров'я! Бережіть себе.