Артеріальний тиск, при якому показники тонометра перевищують 140/90, вважається високим. Постійне перебування в такому стані вважається гіпертонічною хворобою.

Причина високого тиску - перевантаження серцевого м'яза (міокарда), яка як і всі інші м'язи проходить через цикли скорочень і розслаблень. Постійне перебування в такому стані підвищує ризик виникнення ускладнень, таких як інфаркт і інсульт.

Вправи від високого тиску по Бубновському

Як знизити тиск? Відомий лікар Сергій Михайлович Бубновський рекомендує регулярно виконувати нескладні вправи для зняття високого тиску, що впливають на швидкість і обсяг кровообігу. 30 хвилин в день, приділені своєму здоров’ю, поступово допоможуть відновленню Вашої серцевої діяльності.

Перед тим, як почати робити вправи від підвищеного тиску необхідно виміряти показники станом «тут і зараз» за допомогою тонометра. Якщо результат вище 200/100, то слід спочатку прийняти ліки, призначені лікарем і тільки потім приступати до зарядки.

З чого починається гімнастика від високого тиску? Як і будь-який комплекс вправ - з розминки. Для цього протягом двох хвилин Вам буде необхідно чергувати різні види ходьби:

  • На носочках;
  • На п'ятах;
  • Перехресний крок (з перестановкою ніг або з стрибком);
  • Приставних крок.

Варіації змінюються через кожні 5 кроків. У процесі потрібно зберігати рівне дихання. Якщо Ви захекались, зупиніться і зробіть кілька глибоких вдихів. Робити дані вправи високий тиск не заважає, оскільки вони не складні і не вимагають посиленого навантаження. Крім того, постійна зміна активності тренує не тільки м'язи і судини, а й мозок, покращуючи його пристосованість до умов зовнішнього середовища.

Вправи при високому або низькому тискуНаступна вправа вимагає наявність пристосувань: стіл, висока лава або гімнастична платформа, від яких можна безпечно віджиматися.

  • Упріться руками в стіл або платформу, розставте ноги на ширині плечей ззаду.
  • Дивіться перед собою, тримайте тіло в певній напрузі, щоб не було провисання.
  • Зігніть руки в ліктях на вдиху і опустіть тіло вниз.
  • На видиху - випрямити руки і піднятися вгору зі звуком «Ха!».

На перших порах Вам слід обмежитися п'ятьма віджиманнями, після яких обов'язково треба випити 3-4 ковтки води, щоб не допустити зневоднення судин головного мозку.

Одне віджимання виконується за 20-30 секунд. При нарощуванні навантаження Ви повинні дійти до двох підходів по 5 разів. Коли Ваше самопочуття поліпшиться, а м'язи зміцніють, можна довести кількість віджимань до 10 підходів по 5 разів кожен.

Для завершальної вправи по Бубновському потрібен стілець або крісло, з якого легко піднятися. Сядьте, поставте стопи на підлогу перед собою на одну лінію, одну під іншу. Повільно підніміться, намагаючись утримати рівновагу, потім знову сядьте. Повторіть 5 разів, в подальшому доведіть до 10. Підйом проводиться на вдиху, посадка - на видиху. Після закінчення циклу прийміть позу кучера і спокійно подихайте 2-3 хвилини. Це не повноцінна дихальна гімнастика при високому тиску (про неї буде написано нижче), це лише заминка після виконання комплексу ЛФК.

Вправи від високого тиску по Шишоніну

Не менш авторитетний автор методик відновлення організму за допомогою лікувальної фізкультури - Олександр Юрійович Шишонін рекомендує при гіпертонії виконання власного комплексу.

Спочатку «гімнастика по Шишоніну» призначалася для зцілення від остеохондрозу і міжхребцевих гриж. У процесі щоденної робочої рутини виявився несподіваний побічний ефект - після усунення проблем з хребтом у пацієнтів зникала і гіпертонія.

Чому так відбувається?

Спазмовані м'язи перетискають судини, кров застоюється і не може циркулювати вільно. У ситуації, що склалася мозок вимушено підвищує серцеву активність. При таких показниках навантаження неминуче виникає підвищення тиску, наслідками якого можуть бути інсульт або інфаркт.

Головні секрети, які містять в собі ці вправи від підвищеного тиску:

  • поліпшення стану шийного відділу хребта і відновлення кровопостачання мозку;
  • усунення порушення в роботі судин.

Гімнастика проводиться в тиші, без музики, щоб нічого не відволікало Вас від контролю за власним станом. Початкове положення - сидячи на зручному стільці з прямою спиною.

Заняття на початковому етапі проводяться щодня протягом двох тижнів. Далі - по 2-3 рази на тиждень. Кожен з елементів циклу виконується не менше трьох хвилин. Для відпрацювання правильної техніки і виникнення «м'язової пам'яті» працюйте перший тиждень перед дзеркалом. Результат буде особливо помітним, якщо до комплексу Шишоніна додати дихальні вправи при високому тиску.

Вправи при високому або низькому тискуМетроном

Опустіть голову до правого плеча і зафіксуйте це положення на 30 секунд. Потім повторіть рух в інший бік. Виконайте цикл за один підхід 5 разів.

Пружина

Неспішно опустіть голову вниз, намагаючись торкнутися шиї підборіддям. Зафіксуйте цю позицію на 15 секунд, далі повільно підніміть голову вгору. Цикл повторюється 5 раз.

Птах

Виконується так само, як і «Метроном», тільки час фіксації в досягнутому положенні - 15 секунд. Кількість повторів таке ж - 5 разів.

Небесний погляд

Поверніть шию в бік, так далеко, наскільки вийде і залишіться в цьому положенні на 15 секунд. Зробіть 5 разів за підхід, між циклами давайте собі п'ятисекундний відпочинок.

Рамка

Візьміть себе рукою за протилежне плече і відверніться на максимально можливий кут. Тримайте положення 15 секунд, потім повторіть те ж саме в іншу сторону. Робиться 1 раз.

Факір

Підніміть руки над головою, зімкніть долоні і поперемінно, плавно і акуратно, обертайте головою в різні боки.

Літак

Відведіть руки в сторони. Підніміть на рівень плечей і зафіксуйте цю позу на 15 секунд. Опустіть руки, зачекайте 5 секунд, потім повторіть цикл.

Чапля

Одночасно тягніть підборіддя вгору і відводите руки вниз. Через 15 секунд поверніться в початкове положення, відпочиньте 3 секунди і зробіть вправу ще раз. Всього - 3 рази за підхід.

Дерево

Підніміть руки над головою вгору, тримайте їх прямими. Не зводьте долоні разом. Тримайте положення 15 секунд, потім опустіть руки, відпочиньте і повторіть.

Як опустити тиск використовуючи більш інтенсивні навантаження? Кращими видами спорту, здатними нормалізувати артеріальний тиск, вважається оздоровча ходьба, легкий біг і плавання, оскільки під час цих занять розширюються кровоносні судини і поліпшується кровотік. Одночасно відбувається тренування серцевого м'яза. Починайте тренування тільки після консультації з лікарем, запису ЕКГ і при постійному контролі тиску за допомогою тонометра. Записуйте отримані дані і Ваші відчуття в щоденник самопочуття.

Дихальна гімнастика при підвищеному тиску

Одними з найцінніших практик лікування гіпертонії є також дихальні комплекси, розроблені Костянтином Бутейко.

Головні цілі, які переслідують дихальні вправи при підвищеному тиску - усунення гіпервентиляції легких і нормалізація співвідношення в організмі кисню і вуглекислого газу.

Вправи при високому або низькому тискуПравила, яких потрібно дотримуватися при виконанні:

  • Робіть вправи в положенні сидячи, в розслабленому стані;
  • Намагайтеся дивитися вгору;
  • Вдихайте носом, видихайте через рот, намагаючись дихати не "на повні груди»;
  • Якщо Ви відчуваєте, що повітря недостатньо, дозволяється зробити вдих глибше.

Дихальна гімнастика від високого тиску виконується на голодний шлунок. Вдихайте за допомогою носа, намагаючись робити це максимально безшумно:

  • Зробіть вдих-видих верхнім відділом легенів, 5 секунд не дихайте, повторіть цикл 10 разів;
  • Зробіть вдих-видих животом і грудьми, спостерігаючи за рухами свого тіла (8 секунд на виконання і 5 секунд на відпочинок з затримкою дихання);
  • Затримайте дихання на 7-10 секунд, а в цей час помасажуйте свій ніс;
  • Вдихніть животом, намагаючись його втягнути, затримайте дихання на 8 секунд, видихніть і відпочиньте 5 секунд. Повторіть 10 разів;
  • Зробіть максимально потужний вдих-видих 12 раз, на останньому видиху затримайте дихання на 5 секунд.

Увага: правильне виконання дає відчуття приємного тепла, яке розливається по тілу.

Вправи від низького тиску

Низьким тиском вважаються показники нижче 90/60. Причиною зниженого тиску (гіпотонії) можуть бути:

  • Гормональні порушення;
  • Неврологічні захворювання;
  • Патології хребта.

Як підвищити тиск без чашки кави? Окремі рекомендації містять раду понюхати ватку з краплею нашатирного спирту. Організм різко реагує на потрапляння в кров чужорідної речовини підвищенням тиску, однак цей метод - екстрений.

Більш приємна відповідь на питання, як підняти тиск - натуральні настоянки: китайський лимонник, елеутерокок, женьшень, родіола рожева та інші.

Якщо Ви контролюєте показники свого артеріального тиску за допомогою тонометра і знаєте про схильність до гіпотонії, то приділіть кілька хвилин в день для виконання комплексу лікувальної фізкультури.

Вправи при високому або низькому тискуПочаткове положення - лежачи на спині:

  • Повертайте не поспішаючи голову в сторони, робіть нахили до грудей;
  • Обертальні рухи стопами і руками;
  • Піднімайте і опускайте прямі ноги, затримуючи їх на кілька секунд в повітрі;
  • Покрутіть ногами «велосипед»;
  • Перехрещуйте підняті в повітря ноги ( «ножиці»);
  • Піднімайте і опускайте руки, можна з невеликими гантелями;
  • «Боксуйте», залишаючись на спині;
  • Витягніть руки над головою, з'єднайте ноги разом, напружтеся, потім розслабтеся.

Тренування поліпшить м'язовий тонус і прискорить кровообіг, не даючи кров'яному тиску різко знижуватися.

Де купити

Якщо Ви або Ваша близька людина страждаєте від підвищеного або зниженого артеріального тиску, то Вам необхідний тонометр, щоб тримати тиск під контролем. Інтернет-магазин медичних товарів «Ортоп» пропонує Вам тонометри всіх модифікацій:

Також у продажу є стетоскопи до механічних моделей і аксесуари для всіх інших тонометрів. Наші фахівці з медичною освітою безкоштовно проконсультують Вас перед покупкою. Оплата обраних товарів - будь-яким способом, який Вам підходить.

Доставка по Києву - кур'єром або поштовими службами, по Україні - оператором «Нова Пошта».

Бережіть себе і своє здоров'я, а ми Вам у цьому постараємося допомогти.