Пахова грижа - це одна з найпоширеніших хірургічних патологій, причому найбільш часто вона діагностується у представників сильної статі. Виною тому не тільки анатомічні особливості чоловічого організму, але і важка фізична праця, підвищені спортивні навантаження і інші причини, що провокують пошкодження тканин в ділянці передньої черевної стінки і паху. Якщо в результаті дії цих факторів м'язи надмірно розтягуються і слабшають, в паховому каналі, що є вкрай вразливим місцем, може утворитися отвір, через який в нижній боковій частини живота відбувається випинання органів черевної порожнини. Це і є пахова грижа.

Далі пропонуємо детальніше ознайомитися з тим, що ж являє собою дане захворювання. Також в цій статті розповімо, які симптоми пахової грижі повинні особливо насторожити і що рекомендується робити для того, щоб уникнути виникнення ускладнень.

Як утворюється грижа в паху і чим вона небезпечна?

Пахова грижа: причини, профілактика і лікуванняЩоб зрозуміти, як формується грижове випинання, для початку потрібно трохи заглибитися в анатомію. У нижній частині черевної стінки, між широкими м'язами черевної стінки, з двох сторін проходять пахові канали. Це невеликі щілиноподібні простори довжиною 4-5 см, які вміщують в себе насіннєві канатики у чоловіків і круглу зв'язку матки - у жінок. У нормі паховий канал досить вузький, за рахунок чого він пропускає тільки вищевказані анатомічні структури.

Однак, з різних причин, ця щілина може збільшуватися в розмірі. Також варто відзначити, що у чоловіків паховий канал не так сильно укріплений м'язовими тканинами і сухожиллями, як у жінок. Крім того, спочатку він ширший і короткий. Розтягнення каналу тягне за собою випинання внутрішніх органів (в основному тонкого кишечника і великого сальника) через дефект, що утворився, який проявляється у вигляді підшкірної опуклості в паху.

Залежно від локалізації патологічного процесу, пахвинно-мошонкова грижа буває односторонньою або двосторонньою. У напрямку випинання - пряма, коса або комбінована, а за клінічним перебігом – защемлені або незащемлені.

Причини пахвинної грижі можуть бути абсолютно різними: починаючи від вроджених аномалій розвитку і закінчуючи різними зовнішніми факторами. У дітей патологія, як правило, розвивається через генетичну схильність, дефектів вагінального відростка очеревини, незрілості або слабкості сполучних тканин і м'язових волокон. Пахвинна грижа у жінок найчастіше з'являється на тлі вагітності. Через те, що в цей період значно збільшується внутрішньочеревний тиск, паховий канал може не витримати такого натиску. Також спровокувати розвиток патології можуть ускладнені і багаторазові пологи.

Пахвинна грижа у чоловіків, як уже згадувалося на початку статті, в більшості випадків виникає в результаті занять силовими тренуваннями і через надмірні фізичні навантаження. Серед інших можливих причин її розвитку можна виділити:

  • погано розвинену мускулатуру;
  • вікові зміни організму (пахова грижа в літньому віці може бути спровокована природним процесом старіння, при якому відбувається витончення і зниження еластичності сполучних тканин);
  • перенесені операції на органах черевної порожнини (особливо великі порожнинні втручання);
  • травми паху (з цієї причини нерідко виникає спортивна пахова грижа);
  • перенапруження м'язів живота і підвищення внутрішньочеревного тиску при хронічному кашлі, частому чханні або напруженні під час дефекації (якщо Вас хвилює, чи може лопнути пахова грижа при цьому, то для занепокоєння немає причин);
  • ожиріння;
  • різку втрату ваги і інші фактори.

На початкових стадіях розвитку грижа пахова зазвичай протікає безсимптомно і не доставляє людині особливих незручностей. Згодом, якщо не вживаються заходи щодо її усунення, розміри випинання поступово збільшуються, що призводить до появи фізичного дискомфорту і інших больових ознак. Залежно від того, якої величини досягла пахова грижа, симптоми можуть бути наступними:

  • поява припухлості в зоні паху (праворуч, ліворуч або з обох сторін), яка випирає при напруженні і зникає в положенні лежачи;
  • відчуття тяжкості і дискомфорт внизу живота;
  • незручність при ходьбі та інших рухах.

Симптоми пахової грижі у чоловіків також можуть включати неприємні або больові відчуття при піднятті важких предметів, порушення сечовипускання, диспепсичні розлади. При запущених формах патології випинання вже не зникає навіть в горизонтальному положенні, в зв'язку з чим дискомфорт тільки посилюється. Окремо варто відзначити вплив пахової грижі на потенцію і репродуктивну функцію. Згідно з результатами численних досліджень, патологія негативно впливає на процес сперматогенезу і запліднювальну здатності сперматозоїдів, в результаті чого у чоловіків, які страждають на це захворювання, можуть виникати труднощі із зачаттям дитини.

Що стосується прекрасної половини людства, то симптоми пахової грижі у жінок багато в чому схожі з раніше перерахованими ознаками (за винятком порушень фертильності). Додатково можуть спостерігатися запори і часті позиви до сечовипускання, здуття живота, болючі менструації.

Особливу небезпеку становлять несприятливі наслідки пахової грижі. Перш за все, це її защемлення. Коли грижовий вміст стискається в воротах, можуть з'являтися спастичний біль в животі, нудота, блювота, порушення травлення і проблеми зі стулом. Також можливо запалення пахової грижі, копростаз, атрофія ущемлених тканин. Такі стани завдають серйозної шкоди здоров'ю і вимагають екстреної медичної допомоги, тому краще не чекати ускладнень і проводити лікування патології своєчасно.

Що таке бандаж для пахової грижі і навіщо він потрібен?

Оскільки консервативні методи терапії при цьому захворюванні малоефективні, пахова і мошонкова грижа лікуються виключно хірургічним шляхом. Залежно від ступеня тяжкості патології, це може бути малоінвазивна лапароскопічна герніопластика або ж відкрита операція, в поєднанні з якими лікарі зазвичай призначають пацієнтові носіння грижового бандажа. Це спеціальне пристосування у вигляді трусів або широкого еластичного поясу з лямками, які обертаються по внутрішній частині стегон. Додатково виріб оснащується незнімними або знімними пелотами (щільними вставками), які забезпечують локальну компресію в області паху, фіксують грижу і запобігають її випинанню.

Пахова грижа: причини, профілактика і лікуванняБандаж грижовий паховий виконує наступні функції:

  • захист грижі від утиску в період підготовки до операції по її видаленню;
  • зменшення болю, прискорення відновлення і запобігання рецидиву патології після хірургічного втручання;
  • полегшення стану в ситуаціях, коли випинання досягло великих розмірів, але його видалення з тих чи інших причин неможливо;
  • профілактика пахової грижі при інтенсивних спортивних навантаженнях і фізичній роботі.

Підбирається оптимальна модель бандажа в кожному випадку індивідуально, виходячи з локалізації патологічного процесу і необхідного ступеня фіксації. Застосування односторонніх поясів показано при наявності випинання тільки праворуч або ліворуч. Якщо утворилася пахова грижа з двох сторін, рекомендується використовувати вироби, що забезпечують повну фіксацію в зоні паху.

Також радимо звертати увагу на особливості конструкції пристосування. Деякі бандажні труси для пахової грижі оснащуються додатковими стяжками для регулювання ступеня фіксації і більш щільного прилягання виробу до області випинання. Якщо ж потреби в сильній компресії немає, краще придбати модель зі знімними пелотами, які можна буде без проблем дістати і замінити на ватні тампони відповідного розміру.

Завдяки анатомічній конструкції і застосуванню еластичних повітропроникних матеріалів труси чоловічі для пахової грижі не доставляють дискомфорту в процесі їх носіння і під одягом зовсім непомітні. Головне - правильно визначити розмір виробу, і тоді буде забезпечено максимальну зручність. Допомогти з цим зможуть співробітники медмагазину «Ортоп».

У нас працюють досвідчені фахівці з медичною освітою, які з радістю нададуть безкоштовну консультацію з усіх питань і підкажуть, яку модель краще вибрати в тому чи іншому випадку. Після цього Ви зможете придбати бандаж протигрижовий паховий універсальний або односторонній будь-яким зручним для Вас способом:

  • оформивши замовлення на сайті;
  • зв'язавшись з нами по телефону;
  • відвідавши фірмовий салон «Ортоп» в Києві, Львові, Полтаві, Дніпрі або Одесі.

Оплата замовлень можлива як готівкою, так і безготівковим розрахунком. Доставка, за Вашим бажанням, може бути здійснена: по Києву - кур'єрською службою або поштою, в інші населені пункти України - «Новою поштою».

Бажаємо Вам міцного здоров'я! Бережіть себе.