Серцебиття дитини в материнській утробі - один з найважливіших показників його життєдіяльності. Несподівана зміна частоти серцевих скорочень (ЧСС) або неможливість його прослухати після попередніх вдалих спроб - привід до негайного звернення за медичною допомогою.

Фетальний доплер - апарат медичного призначення, за допомогою якого легко виміряти ЧСС одного або декількох ембріонів. До винаходу даного приладу гінекологи прослуховували живіт вагітних за допомогою стетоскопа і проведення аускультації таким способом було під силу лише досвідченим лікарям.Фетальні доплери і монітори: що це таке і де використовується

Вдосконалений варіант допплера, що включає дисплей і додаткові датчики або роз'єми для їх підключення називається фетальний монітор. Даний варіант дозволяє також визначити:

 • показники рухливості плода;
 • внутрішньоматковий тиск;
 • ЧСС, артеріальний тиск і температуру вагітної;
 • показники насиченості крові киснем.

Під час пологів або операції кесаревого розтину прилад також знімає ЕКГ плода з моменту початку переймів до появи дитини на світ.

Як працює фетальний доплер

Процедура, в якій бере участь допплер для прослуховування серцебиття, виконується за допомогою ультразвукових хвиль, з потужністю нижче, ніж у стаціонарного УЗД-сканера. Отримання результатів обстеження з використанням ультразвуку стає можливим в період, коли з зачатків повністю склалися передсердя і шлуночки, скорочення яких дає чіткий тон.

Тому відповідь на питання - фетальний доплер, з якого тижня можна використовувати, містить такі строки:

 • Апарат УЗД - не раніше 9-го тижня вагітності;
 • Допплер - з 16-го тижня, хоча окремі моделі вловлюють серцебиття вже з 11-го тижня.

Після того, як серце ембріона сформувалося, воно б'ється з частотою 120-160 разів на хвилину. Звуки, що доносяться через динамік або навушники, нагадують стукіт копит коня. Також можна почути гикавку, що нагадує барабанний бій, і поштовхи, супроводжувані звуком морського прибою.

У майбутніх матерів часто виникає бажання дізнатися - фетальний доплер, шкідливо це для дитини? Випромінювання датчика у доплера в 8 разів нижче, ніж те, яке виходить від стаціонарного сканера ультразвукової діагностики. При цьому 25 років досліджень за допомогою УЗД-апаратів підтвердили їх безпеку і відсутність шкоди для здоров'я вагітної і ембріона.

Конструкція апарату

Пристрій застосовується в жіночих консультаціях, лікарняних стаціонарах, пологових відділеннях. Спрощена конструкція з мінімально необхідним функціоналом, відома під назвою домашній допплер, доступна для самостійного використання.

Типовий допплер для прослуховування серцебиття включає наступні основні частини:

 • Ультразвуковий датчик;
 • Внутрішній процесор;
 • Монітор або роз'єм для його приєднання;
 • Динамік;
 • Акумулятор або провід для підключення до джерела живлення.

Кишеньковий допплер, призначений для домашнього дослідження, містить також модуль синхронізації і може з'єднуватися зі смартфоном або планшетом. Отримані дані зберігаються на жорсткому диску пристрою і при необхідності пересилаються через електронну пошту або месенджери.

Фетальні доплери і монітори: що це таке і де використовуєтьсяСпостереження, зібрані протягом декількох тижнів, дозволяють побудувати динамічну картину розвитку плода.

Встановлюваний в стаціонарах фетальний монітор - це більш складний пристрій і до стандартних елементів його комплектації додаються:

 • Навушники (з проводом або бездротові);
 • Різні датчики (включаючи датчик екстреного оповіщення зі звуковим динаміком);
 • Монітори (підключаються до мережі або на акумуляторах);
 • Гнізда для під'єднання кабелів, що ведуть до комп'ютера.

Використання фетального монітора з бездротовими або типовими датчиками дозволяє контролювати стан породіллі і плоду протягом години і більше. Найчастіше така потреба виникає під час тривалих сутичок і при проведенні планового або екстреного кесаревого розтину.

Моделі останніх поколінь оснащуються вбудованими візуальними і звуковими підказками, а також функціями автоматичного глибокого аналізу гістограми.

Як користуватися портативним допплером

Портативний допплер, який купується для домашнього прослуховування серцебиття плоду, рекомендовано використовувати 2-3 рази в тиждень. В окремих випадках гінеколог може порадити щоденну перевірку.

Процедура самостійного дослідження доповнює плановий огляд за допомогою УЗД-сканера в жіночій консультації даними, отриманими в динаміці, але не замінює його повністю. Також жінці необхідно відвідувати лікаря, згідно з календарем вагітності та при різкому погіршенні самопочуття.

Домашній фетальний доплер застосовується за наступним алгоритмом:

 • На живіт або прямо на датчик видавлюється гель для ультразвукового дослідження на водній основі, що знижує акустичний опір і підвищує чіткість звукових сигналів;
 • Датчик ставиться на 5 см нижче пупка, зміщується вправо на 3-4 см і повільно ведеться у напрямку до лобкової кістки (другий триместр) або до пупка (третій триместр);
 • При появі звуків, що нагадують цокіт копит коня необхідно зупиниться і зафіксувати положення;
 • Отримані сигнали відображаються на моніторі (при його наявності) записуються на жорсткий диск пристрою або в відповідну папку на смартфоні або планшеті.

Фетальний доплер - з якого терміну використовується.

Відповідь на це питання буде пов'язана з інструкцією до конкретного приладу. Загальна рекомендація - з 16-го тижня вагітності, але окремі особливо чутливі апарати зафіксують звуки серцебиття і з 11-го тижня.

Найкращий результат досягається при дотриманні таких умов:

 • Вагітна повинна перебувати в тихому приміщенні;
 • Сечовий міхур жінки повинен бути наповнений;
 • Спина ембріона знаходиться навпроти шлунка майбутньої мами;
 • При появі звуків ручка датчика фіксується до закінчення запису.

Найбільш вдалий час для дослідження - вечір. Бажано починати прослуховування через 2-3 години після їжі, щоб звуки працюючого кишечника не створювали перешкод.

Майбутні бабусі й дідусі можуть задати питання молодим батькам - фетальний доплер, що це таке? Замість довгого пояснення принципу роботи досить просто дати послухати, як б'ється серце їх онука чи онуки.

Де купити

Фетальні доплери і монітори: що це таке і де використовується

Інтернет-магазин медичної техніки «Ортоп» пропонує майбутнім батькам купити фетальний доплер з доставкою по Києву та Україні. Придбання дозволяє контролювати стан дитини в будь-який зручний час і не залежати від розкладу планових УЗД-досліджень.

Медичні установи можуть купити фетальний монітор в «Ортоп», щоб забезпечити своїм пацієнткам і їх дітям необхідний рівень безпеки під час вагітності та пологів.

У каталозі на сайті представлені портативні моделі для домашнього використання і апаратура для складання схем за участю моніторів. Перед придбанням надається безкоштовна консультація менеджерів з медичною освітою.

Оплата можлива будь-яким способом, зручним для покупця. При необхідності формуються рахунки для оплати за допомогою банківських установ або сервісів онлайн-платежів.