Іригатор - це пристрій для очищення поверхонь зубів і проміжків між ними за допомогою струменя води або спеціального розчину, що подаються в ротову порожнину під тиском.
Чищення зубів струменем води ефективно видаляє:
- Харчові залишки;
- Наліт;
- Бактеріальні забруднення.
Подібний захід, що доповнює традиційні процедури з використанням щітки з пастою і зубної нитки, підвищує рівень щоденної гігієни. Чищення зубів напором води не травмує емаль і дозволяє легко дістатися до самих важкодоступних місць, наприклад, задніх або внутрішніх сторін зубів мудрості.
Крім очищення, під час роботи апарату, відбувається точковий масаж ясен, що підвищує їх тонус і знижує ймовірність запалень, адже міцні ясна краще тримають коріння зубів, не дозволяючи їм розхитуватися.
Іригатор для чищення зубів: конструкція.
Іригатори різних моделей і комплектацій можуть мати відмінності, проте базові елементи конструкції будуть повторюватися на більшості пристроїв:
- Ємність для води або антисептичного розчину (крім апаратів, що надіваються на кран або душ);
- Гідронасос (крім агрегатів, що працюють від проточної води);
- Ручка з гнучким шлангом;
- Кілька змінних насадок з різним діаметром;
- Ручка або кнопка для регулювання ступеня напору струменя;
- Кнопка паузи;
- Вимикач.
Коли іригатор порожнини рота включається, то гідронасос, «серце» пристрою, створює тиск і вміст резервуара починає подаватися через гнучкий шланг на ручку. Рідина, що виходить з високою швидкістю через звужуючу або розпилюючу насадку, забезпечує необхідний очищаючий ефект.
Тип апарату визначає, яким буде фонтан:
- Постійним;
- Розпорошеним;
- Пульсуючим.
Управління тиском дає можливість виставити комфортний рівень, при якому б'є в рот струмінь не завдає болю і неприємних відчуттів.
Прилад для чищення зубів напором води високого класу може обладнуватися опцією створення додаткових бульбашок повітря. Технічне рішення підвищує ретельність чистки, не викликаючи травмування.
Контейнер для робочої рідини має об’єм від 150 до 600 мл (іноді і більше). Підвищена ємність продовжує час, протягом якого апарат зможе працювати без перерви на дозаправку. З метою економії розчину, якщо використовується дорогий лікарський засіб або ополіскувач, іригатор для зубів може виставлятися в режим з пульсуючим струменем.
Іригатор зубний: різновиди.
За джерелом живлення виділяють три види пристроїв:
- Працюють від електромережі;
- Підключаються до водопроводу;
- Працюють від акумуляторів.
По можливості використання в домашніх умовах або в поїздках їх ділять на:
- Стаціонарні;
- Портативні.
Іригатор стаціонарний електричний - габаритний і важкий пристрій, який ставиться у ванній кімнаті і включається в розетку змінного струму. Володіє найбільшою потужністю і об'ємом рідинного резервуара, куди наливається кип'ячена або фільтрована вода чи спеціальні ополіскувачі-антисептики. Оснащується набором додаткових опцій і може працювати в декількох режимах. Підходить для застосування всіма членами сім'ї, за умови покупки набору індивідуальних насадок.
Іригатор на кран або на душ, який підключається до водопроводу, також вважається стаціонарним апаратом, оскільки його неможливо винести за межі ванної кімнати. Вартість такого пристрою помітно нижча, проте у нього є істотні недоліки:
- Слабка потужність;
- Погана маневреність;
- Залежність сили струменя від напору в системі;
- Здатність працювати тільки з водою з крана.
Чистка некип’яченою і нефільтрованою водопровідною водою несе небезпеку мікробної інфекції. Централізована водопідготовка не в змозі забезпечити повне знезараження, а установка фільтра перед іригатором не завжди технічно можлива.
Іригатор переносний, який працює від акумуляторів або батарейок - автономний апарат, придатний для використання не тільки в домашній ванні. Головні умови для його роботи - наявність кип'яченої води або ополіскувача і достатній рівень заряду. Має меншу, в порівнянні зі стаціонарним пристроєм, ємність для робочої рідини і потужність. Кількість режимів, які можливо виставляти при чищенні, також знижено.
Іригатор дорожній може використовуватися з різними насадками, що помітно підвищує його функціональність і дозволяє обійтися одним екземпляром для подружжя і їхніх дітей.
Різновиди насадок.
Іригатор для порожнини рота комплектується насадками різного типу. Стандартні елементи випускаються в наступних видах:
- Базова;
- Для язика;
- Ортодонтична;
- Пародонтологічна.
Базова насадка, яка зустрічається в більшості моделей, вигнута під тупим кутом. Ергономічна форма допомагає обробці важкодоступних місць.
Пародонтологічна насадка відрізняється кінчиком з особливо м'якої гуми, яким не боляче випадково торкнутися ясен. Сила, з якою струмінь виходить з насадки, помірна і не завдає неприємних відчуттів. Не варто намагатися налаштувати її на максимальну потужність, так як це призведе до псування виробу і пошкодження слизової.
Ортодонтична насадка нагадує базову, на яку наділи додаткову щітку-йоржик. Застосовується при подвійному очищенні жорстких конструкцій, наприклад, брекетів і знімних кап.
Менш поширені насадки у вигляді маленької ложки, призначені для акуратного видалення нальоту з язика. У цьому місці концентрується більшість бактерій, що викликають неприємний запах з рота.
Термін експлуатації базової насадки - півроку, а пародонтологічні і ортодонтичні змінюються кожні 3 місяці. У кожного користувача іригатора ці елементи повинні бути індивідуальними.
Як користуватися іригатором?
Апарат для чищення зубів під напором води не замінює використання зубної щітки (традиційної або електричної) і зубної пасти. Зазвичай стоматологи рекомендують застосовувати пристрій при вечірніх гігієнічних процедурах, коли не потрібно поспішати на роботу або навчання.
Після того, як чищення зубів закінчене, настає час для іригатора:
- Резервуар заповнюється робочою рідиною, підігрітою до кімнатної температури;
- Насадка підноситься до поверхні зуба або ясен під кутом від 60 до 90 градусів;
- Прилад вмикається поворотом ручки або натисканням кнопки на корпусі;
- Виставляється тиск струменя, що не викликає неприємних відчуттів.
Коду відбувається чистка зубів водою, потрібно нахилити обличчя над раковиною, щоб забезпечити стікання рідини. Якщо змивні води, насичені бактеріями, потраплять на шкіру обличчя, то можливе інфікування і поява прищів.
Середній час проведення процедури, включеної в щоденний догляд за зубами - 5 хвилин. Більш рідкісні чистки, наприклад, 2-3 рази в тиждень, потребують для досягнення мети 10-15 хвилин. Після сеансу необхідно вмитися з милом, щоб видалити мікроорганізми з зубного нальоту, які могли потрапити на шкіру.
Оптимальна частота обробки - двічі в тиждень. При цьому не варто виставляти надлишковий напір, щоб скоротити час чищення, оскільки це травмує зуби і ясна.
За особистим бажанням або рекомендаціями стоматолога в прилад для чищення зубів струменем води заливаються також ополіскувачі, спеціальні бальзами або антисептики. Спеціалізована робоча рідина підвищує ефективність процедури.
Рекомендації щодо застосування.
Відразу після включення іригатор налаштовується на мінімально можливий тиск. У міру проведення очищення його плавно підвищують, якщо встановлений рівень не дає бажаного результату. Оптимальний очищуючий ефект досягається при положенні насадки до зубної поверхні під прямим кутом.
Не варто заливати в бачок занадто гарячу воду, оскільки апарат для чищення зубів водою має пластиковий корпус, який може деформуватися. До того ж, температура робочої рідини вище 40 градусів Цельсія принесе дискомфорт. Якщо хочеться підвищити ефективність процедури, варто купити спеціальні розчини для іригатора, що випускаються в концентрованому вигляді.
Іригатор: купити чи ні?
Пристрій не замінює зубну щітку, але виступає ефективним і не викликає травм елементом догляду за ротовою порожниною. Особливо рекомендовано застосування іригатора в наступних випадках:
- Кровоточивість ясен;
- Часте відчуття сухості в роті;
- Анатомічні особливості зубів і ясен.
Окремо виділяють ситуації з установкою брекетів і імплантів, при яких покупка іригатора - життєва необхідність.
Часті кровотечі з ясен викликаються різними причинами. Найпоширеніша - пародонтит, бактеріальна інфекція, що провокує запалення. Відсутність адекватного лікування з прийомом відповідних медикаментів може привести до втрати зубів. В цьому випадку, ретельне дотримання гігієни - адекватна профілактична міра, яка зберігає зуби на місці.
Жорстке або невміле очищення міжзубних проміжків за допомогою нитки також здатне викликати кровотечу. Зіткнення жорсткої нитки з яснами веде до пошкоджень і занесенню інфекції. Іригатор забезпечує такий же ефект, як і зубна нитка, але при цьому не травмує слизові.
Слина - природний очищувач і дезінфектор ротової порожнини. Своєчасне змочування запобігає утворенню нальоту і нейтралізує утворену кислоту. Недолік слини і пересихання в роті здатне привести до карієсу та інших небажаних наслідків.
Такий стан може спостерігатися при деяких хворобах, наприклад, цукровому діабеті або гарячкових станах, або бути наслідком прийому ліків або генетичної особливості.
Використання іригатора після щітки не тільки завершує видалення скупченого за день нальоту, а й відновлює необхідний рівень вологи. Процедура особливо актуальна перед сном, коли слизова рота пересихає з природних причин.
Скупченість зубів, неправильний прикус або нетипова будова ясенних кишень ведуть до того, що їжа часто застряє в зубах, в таких випадках. Бактерії починають свою роботу, в результаті якої утворюється наліт і неприємний запах. Щітка і нитка не завжди забезпечують потрібний рівень гігієни, зате іригатор справляється повністю.
Частина природних недоліків зубів може виправлятися носінням пластинок або брекет-систем, догляд за якими без покупки іригатора неможливий.
Іригатор при носінні брекет-систем.
Установка і носіння брекет-систем - ефективний сучасний метод виправлення прикусу і інших дефектів зубів. Процес тривалий, вимагає постійного спостереження лікаря і підвищеної уваги пацієнта. Забезпечення правильного догляду - основне завдання носія даних ортодонтичних конструкцій.
Будова брекетів, що складаються з безлічі дрібних деталей, утворює важкодоступні для чищення куточки і дає можливість бактеріям безконтрольно розмножуватися. При цьому утворюються щільні скупчення мікроорганізмів, здатних зруйнувати як зуби, так і деталі конструкції.
Продукт щоденної життєдіяльності бактерій - молочна кислота, руйнує зубну емаль при зіткненні з нею. Постійний вплив кислоти відкриває доступ до дентину каріозним бактеріям і провокує появу глибокого карієсу.
Іригатор для брекетів - необхідний елемент гігієни при носінні даних пристосувань, що дозволяє зберегти їх чистоту і не допустити появи бактеріального нальоту. Струмінь робочої рідини вимиває всі забруднення, що залишилися після щітки, не пошкоджуючи елементи конструкції і поверхню зубів.
Іригатор при установці імплантів.
Імплантація зубів - хірургічна операція з імплантації в кісткову тканину щелепи титанового стрижня. Нижня частина імпланта (імплантату) знаходиться в кістці, верхня - виступає з ясен і служить майданчиком для кріплення зубної коронки.
Поверхня імпланта, що знаходиться над яснами, беззахисна перед діяльністю мікроорганізмів, які посилено осідають на ній. Штучне походження не зупиняє утворення бактеріального нальоту, здатного проникати вглиб і викликати захворювання.
Найпоширеніше ускладнення - мукозит, запалення м'яких тканин ясен навколо імпланта, що супроводжується набряком і болем.
Іригатор для імплантів - оптимальний варіант, що запобігає запаленню і забезпечує необхідний догляд. Водний струмінь очищає місце навколо імпланта самим дбайливим способом. Видалення бактеріального нальоту знижує ймовірність розвитку мукозиту, а масаж активізує кровопостачання і зміцнює тканини.
Де купити?
Магазин медичних товарів «Ортоп» пропонує купити іригатор в Києві з доставкою по місту та регіонах України. У каталозі на сайті представлені стаціонарні і портативні моделі марок:
- B Well;
- Sowash;
- Pecham;
- Prooral;
- WaterPulse;
- Jetpik.
Також є насадки для підвищення можливостей пристрою або заміни елементів, які відслужили свій термін.
Перед покупкою надається безкоштовна консультація спеціалістів з медичною освітою, яка допоможе Вам правильно підібрати іригатор. Форма оплати - будь-яка, зручна для покупця. При необхідності, формуються рахунки для оплати через банківську установу або сервіси онлайн-платежів.