Що таке ортопедичне взуття?

Для того, щоб стопа дитини формувалася правильно і не деформувалася, необхідно вибирати «правильне» взуття. Найкращий вибір для дітей до 6-7 років – покупка ортопедичного взуття.

Багато дорослих помилково вважають, що ортопедичне взуття – це свого роду лікування, яке необхідно застосовувати при наявності вираженої патології. Насправді масове ортопедичне взуття – це взуття профілактичне, виготовлене ​​з урахуванням особливостей будови ніжки дитини і її розвитку. Ортопедичне взуття покликано в першу чергу запобігати розвитку різного роду порушень і сприяти правильному формуванню склепіння стопи.

Існуючі деформації стопи виправити за допомогою ортопедичного взуття неможливо. Для цього необхідно буде придбати лікувальні устілки-супінатори, які виготовляються в спеціальних ортопедичних центрах з урахуванням індивідуальної анатомічної будови стопи.

 

Основні вимоги до ортопедичного взуття

Приступаючи до вибору ортопедичного взуття, необхідно звертати увагу на такі моменти:

Розмір. Взуття має точно підходити за розміром: не здавлювати ніжку і не бути занадто довгим і вільним. Для цього дитину необхідно поставити на аркуш картону або щільного паперу, обвести ступню олівцем і вирізати. Більший із шаблонів – ліва і права ступні можуть дещо відрізнятися – необхідно взяти з собою до магазину. Приміряти можна лише те взуття, контури підошви якого збігаються або незначно більші шаблону.

Відстань від внутрішньої поверхні взуття до великого пальця має становити не більше 1-1,5 см. Під час примірки необхідно вставити палець між задником взуття та п'ятою малюка. Якщо палець проходить тяжко або занадто вільно, розмір не підходить. Приміряти потрібно два черевика одночасно. Крім того, дайте дитині походити в новому взутті не менше 10 хвилин. При ходьбі ніжка збільшується, дитина дасть знати, якщо їй незручно. Пам'ятайте, що дитяча ніжка росте дуже швидко, тому в нормі міняти взуття кожні 6-8 місяців.

Носок. Носок ортопедичного взуття повинен бути широкий, просторий та заокруглений, щоб не здавлювати пальчики. Діти ходять невпевнено, часто спотикаються. Щоб не забити пальчики, носок взуття повинен бути закритий.

Підошва і каблук. Підошва ортопедичного взуття повинна бути жорсткою, легкою, гнучкою і не слизькою. Жорстка підошва оберігає від розтягнень зв'язок і суглобів стопи. У той же час занадто жорстке взуття може призвести до плоскостопості. Підошва повинна згинатися в ділянці носка, але із зусиллям, і не бути слизькою, щоб не призводити до падінь і травм дитини.

До 6-8 років взуття дитини повинно мати невисокий каблучок. Стійкий, широкий каблук заввишки не більше 1/14 довжини стопи, виправляє поставу, запобігає завалюванню малюка назад при ходьбі, тренує м'язи ніг і спини.

Устілка з супінатором. Одним з головних достоїнств ортопедичного взуття є вклеєна устілка з супінатором. Супінатор – це пружне потовщення з внутрішнього краю підошви. Він забезпечує анатомічно-правильну фіксацію ніжки. Анатомічна устілка забезпечує рівномірне навантаження на всі м'язи стопи, тим самим перешкоджаючи її деформації.

П'ятка. Дитяче ортопедичне взуття повинно щільно фіксуватися на нозі за допомогою липучок або шнурків. Для гарної фіксації взуття повинно мати жорсткий подовжений задник. Щоб перевірити, достатньо просто сильно здавити задник. Якщо залишається вм'ятина, значить п'ята недостатньо жорстка.

Прилегла до ніжки внутрішня частина задника навпаки повинна бути виконана з м'яких матеріалів, не містити грубих швів і згинів, щоб не натирати шкіру.

Фіксується взуття на щиколотці. Фіксація нижче щиколотки залишає ніжку занадто рухомою, що може призвести до вивихів і неправильного формування стопи.

Матеріал. Особлива вимога при виготовленні ортопедичного взуття пред'являється матеріалу. Для даних цілей використовуються високоякісні натуральні матеріали: шкіра та текстиль. Вони еластичні, приймають форму ноги, пропускають повітря і вологу. Взуття, яке повністю складається з синтетичних матеріалів, не є найкращим вибором для дітей. Якщо доводиться обирати взуття зі штучної шкіри, хоча б устілки і підкладка повинні бути натуральними (шкіра, бавовняна тканина, трикотаж).

Для кращого вентилювання шкіри надавайте перевагу взуттю з перфорованим верхом. У такому взутті ніжки дитини не потіють і залишаються сухими.

 

На що варто звернути увагу під час вибору дитячого ортопедичного взуття

 ✔Купуйте взуття відомих і великих виробників, які враховують при виготовлені взуття медичні норми і рекомендації, використовують сертифіковані матеріали, що відповідають гігієнічним вимогам.

Купуйте взуття в спеціалізованих магазинах, де є консультанти, які оглянуть ніжку дитини, допоможуть підібрати найбільш підходящу модель або порадять звернутися до ортопеда при наявності деформацій.

✔ На кожен сезон необхідно мати як мінімум дві пари взуття. Ніжки потіють, тому взуття повинно встигати добре просихати.

✔ Не рекомендується доношувати взуття після інших дітей. Якщо у спадок дісталися майже нові черевики, їх можна використовувати в якості додаткової, але не основної пари.

✔ Внутрішня сторона взуття не повинна мати грубих швів, заломів і складок.

✔ Постійно оглядайте дитячі ніжки після прогулянки. Якщо на шкірі відбився рельєф шкарпеток або внутрішніх швів черевик – прийшов час купувати нове взуття.

✔ Пам'ятайте, що ортопедичне взуття – це не тільки устілка з супінатором, а весь комплекс вимог, і призначене воно не для лікування, а для того, щоб ніжки дитини не потребували лікування.