Кварцова лампа, вона ж бактерицидна лампа - це електрична газорозрядна ртутна лампа з колбою зі спеціального кварцового скла, яка застосовується для знезараження поверхонь, повітря, шкіри і слизових оболонок. Ультрафіолетове випромінювання з довжиною хвилі 205-315 нм, яке виробляється цією лампою, вбиває патогенні мікроорганізми, руйнуючи ДНК їх клітинного ядра.

Кварцова лампа: що це і навіщо вона потрібна?Захисна колба з кварцового скла, покрита характерними подряпинами, які вільно пропускають УФ-промені. Органи зору людини сприймають цей потік як синє світло. Дивитися на нього без спеціальних захисних окулярів заборонено, інакше можна отримати опік рогівки.

При роботі включеної лампи, коли відбувається кварцування кімнати, в великих кількостях виділяється озон. Газ чинить додаткову дезінфікуючу дію, однак його скупчення у великих кількостях:

 • Викликає подразнення дихальних шляхів;
 • Провокує головний біль;
 • Веде до пересихання слизистої оболонки очей.

Вдихання озону також здатне спровокувати нудоту і блювоту. Тому лампа для кварцування повинна включатися, тільки якщо з приміщення вилучені люди і домашні тварини, а іноді потрібно виносити і кімнатні рослини. Після виключення, для видалення надлишку озону, необхідно провітрювання.

Потужні лампи розжарювання з колбами з термостійкого кварцу іноді теж називають кварцові лампи, але зараз це вважається помилкою. Вони наповнені не парами ртуті, а газоподібним бромом або йодом і їх правильна назва - галогенові.

Безозонова кварцова лампа - також некоректна назва. Колба безозонова бактерицидного опромінювача зроблена не з кварцового, а з увіолетового (ультрафіолетового) скла, що не виділяє озон. Дезінфекцію приміщення за допомогою такого пристрою дозволяється проводити в присутності людей.

Види кварцових ламп

Бактерицидна кварцова лампа випускається в двох варіантах конструкції:

 • Закритого типу;
 • Відкритого типу.

Випромінювач пристрою закритого типу знаходиться в корпусі, який закриває його з однієї або декількох сторін. На корпусі можуть розташовуватися отвори для установки конусоподібних пластикових насадок, за допомогою яких проводиться обробка шкіри і слизових оболонок.

Проектна потужність апаратів з насадками невелика, оскільки вони призначені для роботи поруч з пацієнтом і не повинні шкодити його здоров'ю. Колба лампи має малий розмір і тому не виробляє небезпечної кількості озону.

Кварцова лампа для приміщень великої квадратури - відкритого типу. Випромінюючі елементи встановлюються на штативи або підставки без захисного корпусу, іноді доповнені коліщатками. В окремих моделях передбачена задня стінка. При включенні пристрою потік ультрафіолетового випромінювання поширюється вперед або на всі боки, знезаражуючі поверхні і повітря.

В апаратах використовуються лампи великого розміру з високою потужністю. Проекти різних випромінювачів передбачають розміщення однієї або декількох колб (від двох до шести).

Кварцування квартири може проводитися за допомогою лампи закритого типу. Бактерицидна лампа для дому з малою потужністю і невеликими габаритами легко переноситься з кімнати в кімнату. Медичні установи або місця скупчення великої кількості людей обробляються відкритими лампами, випромінювання яких захоплює значну площу.

Лампа кварцова, в залежності від габаритів і призначення, встановлюється різними способами і випускається в наступних варіантах:

 • Для підлоги;
 • Настінна;
 • Настільна.

Підлогові лампи - самі габаритні, їх корпус обладнується стійкими підставками або поворотними колесами. Застосовуються - на великих площах і в приміщеннях, де необхідна часта дезінфекція.

Настінна антибактеріальна лампа - найпоширеніший варіант не тільки в медичних установах, а й у точках громадського харчування, продуктових магазинах, косметологічних салонах. Установка випромінюючих елементів різної потужності в один корпус дозволяє підібрати інтенсивність обробки, в залежності від потреб.

Кварцова лампа для дома - компактний настільний пристрій, до якого можуть приєднуватися конусоподібні насадки. Апарат з невеликими габаритами ефективний в стандартній малогабаритній квартирі. Використання з пластиковими конусами дозволяє проводити УФ-терапію для шкіри і слизових оболонок в домашніх умовах. Фізіотерапевтичні кабінети також можуть бути обладнані настільними лампами, за умови, що їх ресурсу вистачає для потоку пацієнтів.

Показання до застосування

Ультрафіолетове випромінювання, що випускається лампою, з успіхом застосовується для знезараження поверхонь і повітря вже більше століття. Лампа кварцова - обов'язковий елемент оснащення:

 • Лікувально-профілактичних установ;
 • Підприємств громадського харчування;
 • Перукарень та салонів краси.

В умовах пандемії опромінювачі необхідні в місцях масового скупчення людей:Кварцова лампа: що це і навіщо вона потрібна?

 • Офісах;
 • Готелях;
 • Державних установах;
 • Школах і дитячих садках;
 • Громадському транспорті.

Крім дезінфекції, пристрої ефективно використовуються при лікуванні:

 • Рахіту (УФ-промені стимулюють утворення вітаміну D);
 • Захворювань суглобів (артрит і артроз);
 • Запальних захворювань порожнини рота і носоглотки;
 • Інфекційних захворювань шкіри;
 • Ран, які довго не загоюються, виразок і швів.

В процесі обробки шкіри і слизових оболонок, людина може перебувати короткий час поруч з лампою. Якщо сеанс проводиться не для лікування рахіту, то пацієнт повинен бути в одязі, а на його шкіру бажано нанести сонцезахисний засіб.

Кварцова лампа: протипоказання

При роботі опромінювача виділяється озон, який у великих кількостях токсичний. Щоб уникнути негативних наслідків з кімнати необхідно вийти людям і домашнім тваринам. Перед поверненням в приміщення, після кварцування, необхідно здійснити провітрювання.

Здатність ультрафіолетових хвиль провокувати онкологічні захворювання і посилювати їх течію - доведена. Тому УФ-терапія заборонена:

 • При наявності новоутворень;
 • При підозрі на новоутворення.

Категорично заборонено дивитися на працюючу лампу - випромінювання легко викликає опік рогівки. Якщо пацієнт змушений перебувати поруч з працюючим пристроєм, йому необхідні спеціальні темні окуляри, що йдуть в комплекті. Звичайні темні окуляри не підходять для цієї мети, оскільки рівень їх захисту недостатній.

Де купити

Кварцова лампа, купити яку з доставкою по Києву та Україні пропонує інтернет-магазин медичного обладнання «Ортоп», вона забезпечує захист приміщення від патогенних мікроорганізмів. У каталозі представлені моделі для загальної дезінфекції та проведення УФ-терапії, оснащені пластиковими конусоподібними насадками. Форма оплати – безготівкова або готівка, на Ваш вибір.