Медична реабілітація являє собою цілий комплекс заходів медичного характеру, психологічного, соціального і педагогічного, в тому числі. Вони спрямовані на відновлення порушених функцій організму, частково або повністю втрачених через травми, операції, або захворювання. Такі дії повинні бути грамотними, поступовими, точними, постійними, послідовними і безперервними, а також - мати строго індивідуальний підхід. Протипоказанням для їх здійснення є наявність патологічного процесу в стадії загострення.

РеабілітаціяПунктом номер один, безперечно, буде консультація лікаря, або навіть декількох, які визначать конкретний план дій для хворого і зроблять призначення для відновлення всіх втрачених ним можливостей. А також - дадуть свої рекомендації, яке реабілітаційне обладнання краще використовувати для того, щоб постраждала людина знову стала повністю самостійним членом суспільства і змогла повернутися до повноцінного життя.

Поради фахівців спочатку, зрозуміло, виконуються в лікарнях, під наглядом медичного персоналу, тому що основний момент, в цьому питанні - висока якість своєчасно наданій допомозі, яка як відомо, чим краще і швидше буде надана, тим вище шанс потерпілого на повернення втраченого здоров'я.

Але, на жаль, лікарняних ліжок в лікувальних установах набагато менше, ніж потрібно, та й лікування там часом коштує дорого. Особливо, якщо послуги надає приватна клініка.

Щоб уникнути непідйомних витрат і забезпечити близькій людині належний догляд в домашніх умовах, на допомогу приходить обладнання для реабілітації. Придбати його можна в найкоротші терміни і без проблем, звернувшись, наприклад, в медмагазин «Ортоп», в якому до того ж, охоче дадуть необхідну професійну консультацію при виборі потрібного виробу, щоб уникнути помилок.

А ми з вами прямо зараз постараємося попередньо розібратися в цьому питанні.

Реабілітаційне обладнання для інвалідів.

Залежить від виду травми, або захворювання і ступеня їх тяжкості.

1. Медичні ліжка.

Коли людина, в результаті перенесеної хвороби, операції, або отриманої травми виявляється надовго прикутою до ліжка, то звичайне ліжко може виявитися їй незручним. Для цих цілей, створена спеціальна медична мебель - функціональне ліжко. Така конструкція дозволяє хворому міняти положення тіла, має регульовані стінки, що дуже важливо, так як це оберігає лежачу людину від падіння і отримання травми.

Медичне ліжкоРозрізняють декілька видів:

 • механічні;
 • функціональні ліжка з електроприводом, відмінною рисою яких є те, що управління може здійснювати і сам пацієнт, за допомогою пульта.

Вони бувають наступних модифікацій:

 • з двома секціями: існує можливість відрегулювати секцію в області голови;
 • з трьома секціями: в них можна налаштовувати положення секцій в районі голови і ніг;
 • з чотирма секціями: в основному, їх застосовують для людей дуже похилого віку і сильно ослаблених, а також - з серйозними серцево - судинними патологіями та травмами опорно - рухового апарату.

Великим плюсом ліжка для лежачих хворих є наявність коліс на ніжках, що дозволяє перевозити його, не докладаючи особливих зусиль, а також - оснащення його додатковими аксесуарами, що додають знерухомленій людині додатковий комфорт: поручні, штатив для крапельниці, надліжкові трапеції, службовці для полегшення процесу прийняття сидячого положення, або підйому з ліжка.

2. Протипролежневі матраци.

Пролежні і запалення шкіри доставляють лежачим хворим додаткові постійні болі і муки. Щоб цього уникнути, застосовують спеціальний матрац, який рівномірно розподіляє тиск на тіло людини, знижує тертя, покращує кровообіг.

Також, існує матрац від пролежнів з компресором, в якому тиск регулюють за допомогою електроніки і воно може бути індивідуальним. Цю модель, в свою чергу, поділяють на пористі і секційні модифікації.

3. Санітарні пристосування.

Стілець туалетЯкісні і своєчасні гігієнічні процедури - важлива частина догляду за інвалідами, хворими і літніми людьми. Медтехніка, в цьому плані, може запропонувати наступне:

 • стілець-туалет;
 • насадка на унітаз для інвалідів, яка збільшує висоту;
 • лава для душа;
 • стілець для душа;
 • надувна ванночка для миття голови;
 • сидіння для ванни для інвалідів.

Такі заходи, грамотно і вчасно виконані, за допомогою вказаного обладнання, роблять благотворний вплив на фізичний і психологічний стан безпорадної людини.

4. Інвалідні коляски.

Спеціальний транспортний засіб, який необхідний в певний період часу, коли у людини внаслідок травми, або хвороби, існує обмеження в самостійному пересуванні, і який служить для його більш швидкого і зручного переміщення, а також - транспортування.

Їх поділяють на два типи:

 • механічна інвалідка;
 • коляска з електроприводом.

Механічний апарат управляється пацієнтом самостійно, або людиною, яка здійснює догляд за ним.

Існують наступні види:

А. Крісло-каталка. Використовується для сильно ослаблених пацієнтів, не здатних нею самі управляти, але не втратили здатності сидіти. Зважаючи на це, її котить людина, яка доглядає за хворим.

Б. Інвалідне крісло з ручним приводом, де користувач вручну самостійно приводить в рух великі задні колеса і, за рахунок цього - весь апарат. Щоб користуватися такою конструкцією, власнику необхідно мати розвинені, сильні руки.

Інвалідна коляскаКоляска для інвалідів з електроприводом - модель останнього покоління, найзручніша і мобільна, так як не вимагає особливих фізичних зусиль. Відмітна її особливість полягає в тому, що вона здатна розвивати швидкість до 10 км. в годину, забезпечена мотором і управляється пультом, вбудованим в один з підлокітників.

Відзначимо, що в деяких апаратах, можна зробити ножне управління і крім цього, вони володіють потужною і надійною гальмівною системою.

Необхідно враховувати: найчастіше одному і тому ж хворому, в процесі його реабілітації, може знадобитися кілька різновидів колясок, щоб відновлення всіх функцій організму йшло швидше і успішніше.

Окремою темою слід виділити реабілітаційне обладнання для дітей.

Прикладом може послужити дитяча інвалідна коляска. Вона призначена для діток, які користуються цим агрегатом, під час і після хвороби, або травми, що обмежують їх самостійний рух тимчасово, або постійно. Значну увагу тут приділяють дизайну моделей і підвищеній безпеці.

Крісла-коляски для дітей, які страждають на ДЦП, відрізняються тим, що в їх комплект входять додаткові пристосування для фіксації різних ділянок тіла: ремені, фіксатори, спеціальні підніжки і так далі.

Інші приклади обладнань для постраждалих дітей, ми розглянемо нижче, поряд з дорослими моделями.

5. Ходунки - це спеціальні конструкції з легкого металу, що сприяють поліпшенню і полегшенню руху дорослих і дітей. Це відмінні помічники інвалідам, літнім і хворим людям, які фізично ослабли. Також для тих, хто проходить реабілітацію після травми, або хвороби з порушеннями опорно-рухового апарату. Моделі останнього покоління мають багато функцій, вони регулюються і в них можна встановити потрібну висоту, яка є найбільш комфортною для користувача.

Незважаючи на те, що пристосування є досить легким, воно надійно підтримує людину, служить їй опорою, допомагає при ходьбі зберегти стійкість, проганяючи страх впасти і травмуватися. Ходунки для інвалідів допомагають їм пересуватися без сторонньої допомоги, не обтяжуючи інших людей.
Апарати ділять на наступні види:

 • стаціонарні;
 • крокуючі;
 • універсальні - модель 2 в 1, яка легко трансформується з стаціонарного стану в крокуючий;
 • роллатори - ходунки, в яких дві з чотирьох опор є коліщатками. У порівнянні з попередніми моделями, вони надають можливість більш вільного і швидкого пересування для хворих і літніх людей.

6. Милиці служать для підтримки тіла людини при ходьбі і в процесі стояння. Також рекомендовані при захворюваннях і травмах, що порушують функції опорно-рухового апарату, але вони менш стійкі, ніж ходунки.

МилиціМожна виділити наступні типи:

А. Милиці пахвові, які, у свою чергу, розрізняють за видами:

 • дорослі (високі і середні, в залежності від зросту людини);
 • дитячі;
 • для людей з нестандартною комплекцією.

Б. Милиця підлокітні (так звані, канадки) рекомендують використовувати для подальшого відновлення після того, як лікарі вже дозволяють постраждалій людині навантажувати ноги.

Дитячі підлокітні моделі мають полегшену і одночасно міцну, регульовану конструкцію, що дозволяє дитині легко справлятися з пристосуванням без сторонньої допомоги, перебуваючи одночасно в цілковитій безпеці.

7. Тростини - ортопедичні інструменти, які використовують, як додаткову опору.

Розрізняють такі основні види виробів:

 • стаціонарна, або стандартна тростину для інвалідів. Має ще одну назву: цільна;
 • телескопічна (в процесі експлуатації, є можливість міняти висоту);
 • квадропод (тростину на 4-х опорах, для максимальної стійкості).

Найчастіше купують звичайну (стаціонарну) і телескопічну тростини. Квадропод стане в нагоді тим, хто проходить період відновлення, сильно ослаблений. Також, підійде літнім людям, яким потрібна надійна опора при пересуванні.

8. Тренажери для реабілітації - спеціально розроблені пристосування, активно сприяють тому, щоб у хворої людини якнайкраще відновилися всі порушені функції.

Реабілітація на дому, в рідних стінах, за підтримки рідних і близьких людей, буде просуватися значно швидше і якісніше, якщо використовувати:

 • тренажер для рук;
 • тренажер для ніг.

Існують і комбіновані моделі, 2 в 1 - для рук і ніг.

При регулярному і правильному підході до тренувань і занять, сила, витривалість і спритність знову повернуться, прийде порятунок від фізичного та психологічного дискомфорту.

Устаткування для реабілітації після інсульту.

Результатом перенесеного інсульту може стати повна, або часткова інвалідність. Тому, необхідно знайти і застосовувати найефективніші методи відновлення та відповідні пристосування медичного призначення серед тих, які ми описали вище, в даній статті.

Підбирати обладнання необхідно, виходячи з тяжкості захворювання і стану людини, орієнтуючись на рекомендації лікарів.

Бережіть себе і своїх близьких.