Зайве м'які матраци викликають провисання хребта, жорсткі - надають непотрібний тиск. Ортопедичний матрац має конструкцію, яка надає хребетному стовпу під час сну правильне анатомічне положення.

Ортопедичні матраци точно повторюють контури тіла і перерозподіляють навантаження оптимальним способом, даючи максимальне розслаблення. Дешеві варіанти, набиті ватою, які повністю продавлюються під вагою сплячого, не забезпечують такого рівня комфорту.

Головна особливість ортопедичних виробів - точкова еластичність і незалежне реагування різних ділянок поверхні на навантаження.

Види ортопедичних матраців

Ортопедичні матраци, купити які рекомендується для лікування і профілактики різних патологій хребта, мають різну конструкцію. Існують різновиди:

  • З пружинами;
  • Безпружинні.

Основою матраців на пружинах служать:

  • Пов'язані пружинні блоки типу «Боннель»;
  • Незалежні елементи з одиничних пружин.

Моделі, які виготовленні з використанням блоку «Боннель», відносяться до бюджетного класу. На один квадратний метр припадає від 120 до 160 пружин, з'єднаних один з одним на єдиному каркасі. Жорстке зчеплення веде до того, що при натисканні на одну точку прогинається значна ділянка поверхні.

Технічне рішення не дає високого рівня комфорту. Однак через низьку вартість і міцність в довготривалому використанні подібні рішення продовжують користуватися стабільним попитом. Такий матрац може зустрітися в готелі або в лікарні, але для особистої спальні варто придбати більш зручний варіант.

Ортопедичний матрац: види, типи, як вибрати і користуватисяКонструкція, яка виготовлена з незалежних пружин, містить від 200 до 1200 частин, кожна з яких укладена в індивідуальний текстильний чохол. Завдяки цьому не відбувається зіткнення елементів і поверхня прогинається тільки там, де здійснюється навантаження. При цьому точно повторюються контури тіла, що забезпечує високу ступінь розслаблення під час сну.

Модель з незалежними пружинами зазвичай доповнюється шарами з матеріалів, які надають всій конструкції певні властивості. Ортопедичний матрац зима-літо, з різними показниками жорсткості верхньої і нижньої сторони збирається якраз за такою схемою.

Безпружинні матраци випускаються в двох основних варіантах:

  • Моноблочні;
  • Багатошарові.

Моноблочні вироби складаються з єдиного шару на виготовлення якого йде щільний спінений поліуретан або більш м'які матеріали, в тому числі і еко-наповнювачі (гречане лушпиння, стебла льону та інше).

Моделі з товстими монолітними блоками, позбавлені додаткових прошарків - одні із самих бюджетних рішень в своєму класі. Вони володіють прийнятним терміном експлуатації, але не дають можливості регулювати рівень жорсткості.

Тонкі безпружинні матраци з одним видом наповнювача можуть називатися Топпери і використовуватися в якості додаткової підкладки, що підвищує комфорт дивана або ліжка.

Прикладом може служити ортопедичний матрац проти пролежнів з гречаного лушпиння або іншим наповнювачем з подібними властивостями. Або - ортопедичний матрац для новонародженого, набитий жорсткою кокосовою койрою, що знижує ймовірність раптово задихнутися.

Деякі фабрики випускають легкі Топпери і з декількома видами начинки. Переваги такого варіанту - можливість використовувати підкладку не тільки вдома, але брати її з собою на дачу або в подорож.

Багатошарові безпружинні матраци - одні з найпопулярніших в ХХI столітті, оскільки:

  • Виробники економлять на транспортуванні та зберіганні, згортаючи вироби в рулони і упаковуючи їх під вакуумом;
  • Різноманітність набивання дозволяє створювати спальні місця з чітко визначеними властивостями, які можуть змінюватися на різних сторонах.

З розвитком технологій виробництва безпружинних матраців споживачі отримали можливість вибрати найбільш комфортні для свого сну рішення.

Типи наповнювачів для матраців

Залежно від моделі та її вартості наповнювач може містити такі матеріали:

  • Кокосове волокно (койра);
  • Вовна;
  • Натуральний або штучний латекс у спіненому вигляді;
  • Пінополіуретан;
  • Піна з «ефектом пам'яті» або «меморіформ»;
  • Струттофайбер (поліестер).

Кокосове волокно - щільний наповнювач, не схильний до гниття, придатний для довготривалого використання. Через койру вільно проходить повітря і пари води, відводиться надлишок тепла.

Волокно надає виробам особливу жорсткість, життєво необхідну в деяких випадках, наприклад, ортопедичний матрац в дитяче ліжечко, що не дає малюку раптово задихнутися. Для пом'якшення койру комбінують з іншими матеріалами, створюючи вироби із заданими параметрами.

Ортопедичний матрац: види, типи, як вибрати і користуватисяШерсть - натуральний матеріал з високими показниками гігроскопічності і повітропроникності. Зазвичай додається в вироби з «зимовою» стороною. Не використовується широко через низьку пружність, здатності до утворення грудочок і потенційної алергенної дії.

Латекс - еластичний і м'який матеріал, довго зберігає свої властивості. При навантаженні повторює вигини людського тіла, дозволяючи хребту зайняти правильне положення. На блоці або окремому шарі пробиваються наскрізні отвори по всій поверхні, що забезпечують необхідний рівень волого та повітрообміну.

Буває натуральним, отриманим з соку дерева гевеї або синтетичним, з низькою ціною і поліпшеними показниками міцності.

Пінополіуретан - один з найпопулярніших штучних наповнювачів для матраців. Більш жорсткий порівняно з латексом, все ж вважається матеріалом з середньою м'якістю. Випускається з різним ступенем щільності, від якої залежить довговічність всього виробу.

Піна з «ефектом пам'яті» - один з видів пінополіуреана, що містить добавки для підвищення в'язкості. Відбиток на поверхні «меморіформ» зберігається якийсь час після закінчення навантаження. Ортопедичний матрац з ефектом пам'яті підвищує ступінь адаптації спального місця до особливостей тіла і, отже, рівень комфорту.

Струттофайбер, що складається з суміші бавовни, вовни і поліефірних волокон, знаходиться за рівнем жорсткості між латексом і пінополіуретаном. Зовні схожий на повсть, тільки більш пишний і щільний. Ортопедичний матрац для дитини, якій некомфортно спати на жорсткій койри, може містити прошарок з струттофайбер.

Коли потрібні ортопедичні матраци

Патології хребта, такі як остеохондроз, сколіоз, радикуліт та інші, виникають з безлічі причин. Однією з них може бути неправильне обладнання спального місця. Матрац ортопедичний, який підібраний відповідно до діагнозу, допоможе позбутися від дискомфорту і больових відчуттів в спині, шиї або попереку.

Остеохондроз, який вважається «хворобою століття», здатний доставити безліч проблем людині, незалежно від її віку та добової активності:

  • Болі в різних ділянках тіла;
  • Оніміння кінцівок;
  • Складності з пересуванням.

Ортопедичний матрац при остеохондрозі, допомагає значно послабити негативні прояви, повинен бути середньої жорсткості. При виборі необхідно враховувати також і вік, наприклад, люди похилого віку можуть дозволити собі модель більш м`яку.

Ортопедичні матраци при шийному остеохондрозі працюють краще при одночасному використанні спеціальної подушки, яа підлаштовується під контури голови і шийного відділу хребта.

Рекомендовані варіанти при даному діагнозі - безпружинні моделі з шарами, що чергуються, з жорсткої кокосової койри і м'якого спіненого латексу або поліуретану.

Сколіоз - бокове викривлення хребетного стовпа в площині спини, яке легше не допустити, ніж вилікувати до кінця. Тому ортопедичні матраци для дітей, в сім'ях в яких спостерігалися випадки сколіозу - це прямі інвестиції в їх здоров'я. Звичка до сну в правильному фізіологічному положенні, придбана в ранньому віці - ефективна профілактична міра.

Ортопедичний матрац: види, типи, як вибрати і користуватисяПри покупці спального місця слід віддавати перевагу виробам з високою та середньою жорсткістю на основі латексу або з в'язко еластичної піни з додаванням кокосової койри. Наявність блоку «Боннель» або незалежних пружинних блоків в цьому випадку не принципово.

Радикуліт, що виникає унаслідок обмеження або запалення сідничного нерву на рівні попереково-крижового відділу, частіше зустрічається у людей зрілого та похилого віку. Полегшити стан в період загострення і служити адекватним профілактичним заходом можуть середньо жорсткі спальні місця, в поєднанні з невисокими ортопедичними подушками.

Рекомендаціям відповідають пружинні матраци з незалежним блоком, доповнені тонким шаром койри і піною з ефектом пам'яті. У безпружинних варіантах краще вибрати моноліти на основі спіненого латексу або поліуретану.

Одне з найважчих захворювань опорно-рухової системи - грижа міжхребцевих дисків, що виникає при випинанні або випадінні фрагмента хрящового з'єднання в хребетний канал. При даній патології необхідний м'який ортопедичний матрац з гарною підтримкою.

Один з варіантів вирішення проблеми - матрац ортопедичний тонкий, він же топпер, що укладається поверх основного, з різним ступенем жорсткості. Регулювання рівня м'якості в період хорошого самопочуття і загострень допомагає хворому вести повноцінне життя.

Тим, хто страждає від міжхребцевої грижі варто купити матрац ортопедичний з підвищеною кількістю пружин на квадратний метр, доповнений м'яким верхнім наповнювачем. Серед варіантів, в яких відсутні пружини, краще вибрати модель, де чергуються шари різного ступеня жорсткості.

Остеоартроз, він же остеоартрит - дегенеративно-дистрофічне захворювань, при якому вражається хрящова тканина суглобів, часто виникає у людей похилого віку. Ортопеди рекомендують хворим сон на боці, в так званій «позі зародка». Положення сприяє розкриттю хребетних суглобів і зниженню тиску на уражені артритом області.

При даній патології протипоказаний сон на м'якій поверхні. Ортопедичний матрац для літніх людей з діагнозом «остеоартрит» - жорсткий, з великою кількістю кокосової койри, та з кілька пом'якшеним шаром еластичної піни з ефектом пам'яті.

Як вибрати ортопедичний матрац

Міцний здоровий сон можливий лише за умови правильного вибору матраца, при якому враховуються:

  • Можливості спального місця;
  • Анатомічні особливості людей, які будуть на ньому спати.

Модна течія, коли замість ліжка купується ортопедичний матрац на підлогу, вимагає покупки виробу з пружинними блоками. Під час сну пружини гратимуть роль еластичноъ і одночасно міцної основи, підтримуючи всю конструкцію.

Ортопедичний матрац: види, типи, як вибрати і користуватисяГабарити визначаються зростом найвищого члена сім'ї, який повинен вільно поміщатися, не спираючись ногами в край, а головою в спинку ліжка. Загальна довжина спального місця повинна бути більше зросту сплячого мінімум на 15 см, а ширина - удвічі перевищувати ширину плечей.

Межі, усередині яких доступний вибір, відповідають типовим мірками ліжок:

  • Одинарних (90 на 190 см);
  • Полуторних (120 на 190 см);
  • Двоспальних (160 на 190 см).

Показники можуть змінюватися на 10-20 см в залежності від технічних умов виробника.

Висота визначається стандартним набором параметрів:

  • Новонароджені і діти + 6-8 см;
  • Підлітки + 8-15 см;
  • Дорослі від 16 см.

Від висоти залежить максимальне навантаження на виріб, яке прописується в інструкції. Чим вище - тим більшу вагу здатна витримати конструкція.

У разі, коли обладнується спальне місце для сімейної пари з великою різницею у вазі, доцільно вибрати два матраца однієї висоти, показники яких підходять кожному з подружжя.

Ступінь жорсткості підбирається відповідно до віку і рекомендаціям лікаря. Наприклад, дітям підходять більш жорсткі моделі, підліткам - еластичні, а дорослі повинні орієнтуватися на стан власного хребта.

Коли вибирається ортопедичний матрац для вагітних, варто віддати перевагу моделям, здатним витримувати зростаюче навантаження і підлаштовуватися під мінливі параметри тіла. Рекомендованими умовами покупки будуть:

  • Наявність шару «меморіформ»;
  • Середня жорсткість;
  • Чохол з гіпоалергенного і гігроскопічного матеріалу.

Висота спального місця для вагітної повинна дозволяти легко підніматися. Бажано підбирати її з урахуванням параметрів наявного ліжка.

Як доглядати за ортопедичними матрацами

Приблизний термін служби ортопедичного матраца, гарантований виробником, виглядає так:

  • Вироби з пружинним блоком "Боннель" - 6 років;
  • З незалежними пружинними елементами - 10 років;
  • Безпружинні моделі - від 8 до 10 років.

Ортопедичний матрац: види, типи, як вибрати і користуватисяРеальний час використання безпосередньо залежить від того, наскільки дбайливо господарі будуть ставитися до виробу. Умовами довгої експлуатації є:

  • Своєчасне перевертання з боку на бік і розворот положень «голова» і «ноги» (в перші 2 місяці використання - кожні 2 тижні, далі раз на півроку);
  • Регулярне чищення від пилу;
  • Оберігання від попадання вологи;
  • Розташування на рівній поверхні без порогів;
  • Регулярне провітрювання;
  • Застосування чохлів і наматрацників.

Інші необхідні заходи - не давати дітям стрибати, а дорослим палити в ліжку.

Де купити

Магазин медичних товарів «Ортоп» пропонує купити ортопедичний матрац з доставкою по Києву та Україні. У каталозі на сайті пружинні і безпружинні моделі з різними наповнювачами, а також Топпери і наматрацники виробництва:

  • Іспанії;
  • Росії;
  • США;
  • України;
  • Швеції;
  • Данії.

Форма оплати - будь-яка, зручна для покупця. Можлива виписка рахунків для оплати через банківську установу або сервіси онлайн-платежів.