Варусна деформація: симптоми, причини і лікуванняВарусна деформація (вона ж варус) - захворювання, при якому викривляється склепіння стопи. У такому стані відбувається нерівномірний перерозподіл навантаження, що припадає в основному на зовнішню частину стопи.

Зсув зводу стопи зовні нагадує клишоногість, хоча і не є нею. Клишоногість - захворювання, з яким народжуються, в той час як варусна деформація формується в перші роки життя дитини при збігу несприятливих обставин.

Вроджена клишоногість - явне порушення формування опорно-рухового апарату, помітне ще до того, як малюк встане на ніжки.

Батьки таких дітей повинні вживати відповідних заходів з раннього віку, буквально через два тижні після появи на світ малюка - робити масаж і спеціальні комплекси вправ. В особливо важких випадках необхідне накладання фіксуючих гіпсових пов'язок на приведену в потрібне положення ногу.

Малюкові, який буде вчитися ходити обов'язково потрібне антиварусне взуття, щоб стан його нижніх кінцівок не погіршувався.

Ознаки варусної деформації у дітей

Вчасно виявлена ​​у дитини варусна деформація піддається лікуванню і корекції, і частіше за все для цього призначається саме дитяче антиварусне взуття.
Ознаками відхилення у малюка, який недавно почав ходити, є:

 • Вивертання ніжок всередину;
 • Часті падіння через те, що малюк спіткнувся;
 • Швидке настання втоми;
 • Поява болю в литкових м'язах, колінах, тазостегнових суглобах, які супроводжуються постійними скаргами.

У більш старших дітей видно сліди нерівномірного зношування взуттєвої підошви, яка стирається з зовнішнього боку. Коли дитина стоїть прямо, її ноги повинні стикатися одна з одною в точках на стопах і колінах. Якщо стопи стикаються, а коліна - розходяться, то це явна ознака порушення, так звана О-образна деформація, в просторіччі «ноги колесом».

Ступінь розбіжності може бути незначною, що не доставляє естетичних або функціональних незручностей, проте в будь-якому випадку необхідно вжити заходів, оскільки в майбутньому цей стан здатний обернутися:

 • Хронічними болями в ногах;
 • Порушенням постави, аж до виникнення сколіозу;
 • Постійними набряками ніг.

Варусна деформація з О-образними ногами проявляється, як правило, до чотирирічного віку. В окремих випадках, у міру зростання дитячого скелета, порушення йдуть самостійно, але в список рекомендацій лікаря-ортопеда обов'язково буде входити антиварусне взуття для дітей, купити яке необхідно якомога скоріше, щоб уникнути розвитку патології.

Вичерпна діагностика вимагає проведення рентгенографічного обстеження, при якому робиться знімок. По ньому оцінюється градус відхилення і внутрішнє становище кісток. Додаткова міра - зняття відбитків стоп і визначення, за допомогою спеціальних формул, показників навантаження на суглоби.

Причини Варуса у дітей і дорослих

Варусна деформація: симптоми, причини і лікуванняУ список причин, що викликають дане викривлення входять:

 • Не виявлена вчасно плоскостопість;
 • Захворювання обміну речовин (рахіт, цукровий діабет та ін.);
 • Загальне ослаблення організму через перенесення важких захворювань (грип, пневмонія);
 • Супутні захворювання кісткової системи;
 • Ендокринні порушення (збої в роботі щитовидної залози, гіпофіза та ін.);
 • Генетична схильність;
 • Зайва вага;
 • Ранній початок ходьби, пропуск стадії повзання;
 • Перенесені травми ступень (явні і не виявлені).

Розвиток патології в дорослому віці, як правило, відбувається через не прийнятих вчасно профілактичних заходів і нехтування правилами здорового способу життя. У більшості дорослих могло б і не виникнути деформації, якби їх батьками в дитинстві їм було придбане варусне взуття.

Лікування варусної деформації у дітей

Варус в дитячому віці, при достатній увазі і належних зусиль з боку дорослих, може бути практично повністю скоректований.

Легкі випадки можуть бути усунені заходами консервативного лікування:

 • Ходьба босоніж по піску, траві, гальці;
 • Вправи на масажних килимках;
 • Гімнастичні комплекси на балансувальних півсферах.

Лікувальна фізкультура - ефективний захід при скошуванні стоп, особливо коли на додаток лікарем призначається правильне антиварусне дитяче взуття.

В особливо важких випадках може знадобитися лікування за допомогою гіпсових пов'язок (застосовується для зовсім маленьких дітей) або ортезів на гомілковостопний і колінний суглоби (підходить дітям старшого віку і дорослим). Закріпленню результатів успішного лікування допоможе нескладний масаж, який батьки можуть робити самостійно:

 • Розтягнення сухожилля;
 • Відведення переднього відділу стопи назовні.

Взуття антиварусне, серед якого є моделі як для вулиці так і домашнього носіння, абсолютно необхідне для ніжок Вашої дитини, якщо є найменші підозри на викривлення стоп, і тим більше - коли лікарем вже поставлений діагноз.

Ортопедичне взуття при варусній деформації: особливості конструкції

Ортопедичне взуття антиварусне для дітей не дає малюкові ставити стопу на зовнішній звід, але дозволяє розгорнути ніжку так, щоб носова частина ступні дивилася назовні.
Необхідний лікувальний ефект досягається створенням у взутті трьох точок опори:

 1. Перша - це п'ята. Чашеобразне поглиблення в задній частині підошви і жорсткі бокові берци утримують стопу в вертикальному положенні.
 2. Друга знаходиться з внутрішньої сторони стопи (перший плеснофаланговий суглоб).
 3. Третя розташована із зовнішнього боку стопи (суглоб Лісфранка).

Антиварусне взуття для дітей рівномірно розподіляє навантаження на ступні і змушує дитину ставити ногу правильно, на всю стопу, а не тільки на передню частину, що допомагає правильному формуванню склепіння.

Особливість конструкції забезпечує відведення передньої частини стопи на 8 градусів.

Варусна деформація: симптоми, причини і лікуванняЯкісне ортопедичне взуття має наступні деталі:

 • Жорсткий високий задник;
 • Широкий носок;
 • Підошву, виготовлену за спеціальною колодкою, з відхиленою на 8-11 градусів передньою частиною;
 • Надійні фіксатори на липучках в області гомілковостопного суглобу;
 • Вбудований в підошву спеціальний каблук Томаса з повітряним клапаном або без нього (варіативно).

Конструкція каблука Томаса має асиметричну будову - подовження до середини стопи з одного боку підошви. Такий каблук незначно піднімає п'ятку щодо підошви і перерозподіляє навантаження в залежності від віку дитини.

Носіння ортопедичного взуття полегшить больові відчуття в ніжках Вашого малюка і зменшить прояв втоми. Позитивні зміни відбуваються завдяки відновленню нормального кровообігу стоп і зниженню навантаження на суглоби.

Сучасні моделі дитячого антиварусного взуття стали симпатичними і радують око. Яскраві кольори і прикраси сподобаються маленьким модникам і модницям.

Ортопедичне взуття для дорослих при варусній деформації

Варус - загальний термін деформацій, при яких передній відділ стопи зміщується всередину. Подібна картина може зустрічатися не тільки в дитячому віці, а й у дорослих.

Патологічний стан зачіпає не тільки ступні, негативні зміни можуть доходити до колін і стегон. Стегнові кістки набувають перекошений вид - зовнішня частина надмірно збільшується. Гомілка стає опуклою і цей горбок звертається назовні. П'яти, як і вся стопа, згинаються всередину.

Якщо у малюка не була своєчасно виявлена ​​проблема, то в дорослому віці у нього може виникнути проблема вимушеної помітної обмеженої рухливості.

У зв'язку з тривалою нерівномірною роботою при осьових навантаженнях (ходьбі і бігу), наростає надмірна дія на одні зв'язки і м'язи, і здійснюється непотрібне розтягування інших. Одночасно з фізичними стражданнями проявляється естетичний недолік - ноги виглядають «колесом».

Виявлення проблеми у дорослої людини вимагає, в загальному, тих же дій, що і при лікуванні дітей:

У зрілому віці суглоби і зв'язки не так еластичні і всі вжиті заходи здатні лише призупинити розвиток патологічної деформації, а ось усунути її до кінця, на жаль, уже навряд чи вийде. Саме тому для дорослих так важливе взуття при варусній деформації, яке зможе запобігти обмеженню або втраті рухливості в майбутньому.

Виділяють наступні види ортопедичного взуття, спроектованого і зшитого з урахуванням відхилень в стопі, гомілці і стегні:

 • Профілактичне, що призначається при ранніх стадіях деформації;
 • Малоскладне, використовується при помірній патології;
 • Складне, що застосовується в комплексній терапії, коли деформації вже яскраво виражені.

При підборі моделі слід вибирати ту, яка ідеально відповідає формі і розміру стопи пацієнта. Обраний варіант повинен відповідати всім вимогам, які пред'являються до виробів цього класу:

 • Легкість;
 • Еластичність;
 • Міцність;
 • Стійкість до деформації в процесі носіння.

На пошиття верхньої частини йде м'яка шкіра, на задники і боки - більш жорстка. Внутрішня поверхня взуття повинна бути гладкою, без грубих швів і інших дефектів, що знижують комфортність в процесі експлуатації.

Підвищенню ефективності допоможуть ортопедичні устілки, напівустілки і підпяточники, підібрані за рекомендаціями лікаря. Для їх виготовлення використовується натуральна пробка, шкіра або піна.

Де купити

Дитяче та доросле антиварусне взуття, купити яке з доставкою по Києву та Україні пропонує магазин медичних товарів «Ортоп», воно представлено​​ в літніх і зимових варіантах. В каталозі є моделі з відкритим і закритим носком, призначені для хлопчиків і дівчаток, чоловіків і жінок.

Якщо хочеться приміряти взуття перед покупкою, можна відвідати один з салонів-магазинів «Ортоп», представлених в таких містах:

 • Київ;
 • Львів;
 • Одеса;
 • Полтава;
 • Дніпро.

У салонах Києва і Львова при покупці варусного взуття є можливість попереднього замовлення консультації лікаря-ортопеда. Якщо Ви живете в іншому місті, то безкоштовну консультацію нададуть фахівці з медичною освітою по телефону або в месенджерах.

Оплата обраної моделі можлива будь-яким, зручним для покупця, способом. При необхідності формуються рахунки на оплату через банківські установи або сервіси онлайн платежів.