Вальгусна деформація стоп людини - викривлення, що нагадує букву Х, при якому відстань між кісточками, коли коліна повністю випрямлені складає 5см. і більше, пальці і п'ята при цьому відхиляються у бік зовнішнього краю ступні, а внутрішні зведення стоп - всередину.

Ця патологія у дорослих супроводжується викривленням плюсне-фалангового суглоба першого пальця. Плеснова кістка випинає назовні, придбаває хворобливий наріст, так звану «кісточку», а інші пальці приходять в зігнуте положення.

Вальгусна деформація: симптоми, причини і лікуванняДеформація часто супроводжується:

  • накладенням пальців один на одного;
  • хворобливими відчуттями в суглобах;
  • набряками і почервоніннями навколо великого пальця ноги;
  • мозолями і натоптишами.

За статистикою, захворювання частіше зустрічається у жінок і дітей. Відповідно, вальгусне взуття частіше продається в дамських варіантах і для підростаючого покоління.

Вальгусні (плоско-вальгусные) стопи у дітей, виявлені при огляді у педіатра, нерідко є природженим відхиленням. У дитини спостерігається сплощення ступні і деформація в гомілковостопному суглобі, тому що кісточка розташована нижче, ніж повинно бути в нормі.

При такій патології страждають не лише стопи, які виявляються сплощеними і заваленими всередину, але також колінні і тазостегнові суглоби. А ноги, коли обидві ступні розташовані поруч, починають нагадувати букву Х.

Повністю вилікувати вальгусну стопу дитині, у якої вже сформовані кістки ніг і дорослому, коли хвороба вже запущена, практично не можна, але можна зменшити міру її прояву. Саме тому профілактика і раннє виявлення деформації мають найважливіше і первинне значення для успішного лікування. Дитяче ортопедичне взуття при вальгусній установці стоп, вчасно придбана батьками, здатна запобігти проблемам опорно-рухового апарату в дорослому віці.

Виділяють чотири міри захворювання : перша – найлегша, четверта, відповідно, найважча. Антивальгусне дитяче взуття, підібране і ношене при першо-другій стадії, допомагає стримати подальший розвиток викривлення.

Причини вальгусної деформації

Головний чинник, що провокує захворювання у дорослих – слабкість зведення стопи. Нерідко появі вальгусної деформації передує поперечна плоскостопість, посилена носінням тісного або незручного взуття (сюди ж відносяться і туфлі на високих каблуках). Звідси слідує виведення: ортопедичне взуття для дорослих при вальгусній деформації великого пальця - не та річ, на якій можна економити, якщо проблема діагностована ортопедом.

Коли зведення стопи стає розпластаним, пальці випробовують підвищене навантаження і починають деформуватися. Першим переймає на себе удар великий палець, що відходить убік. Взуття при вальгусній деформації стопи у дорослих здатне пом'якшити негативний вплив, значно зменшити біль і запобігти глибоким змінам.

Утворенню вальгусної кісточки в дорослому віці сприяє ряд захворювань :

  • артроз дрібних суглобів пальців;
  • ревматоїдний артрит, що викликає дегенерацію суглобової тканини;
  • подагра, при якій з організму не до кінця виводиться сечова кислота, що осідає в суглобах у вигляді гострих кристалів;
  • варикоз нижніх кінцівок;
  • остеомієліт (порушення нервової регуляції м'язів стопи);
  • цукровий діабет.

Деформація, при якій не було вчасно використано ортопедичне взуття для вальгусної стопи, здатна дати ускладнення у вигляді хронічного бурситу.

Вальгусна деформація: симптоми, причини і лікуванняНа появу кісточки чинить дію професія і пов'язані з нею особливості повсякденної активності :

  • підняття тяжкості;
  • стояча робота;
  • постійна ходьба пішки.

Подібна діяльність веде до надмірного навантаження на стопу, внаслідок чого кісткове зведення не справляється зі своїми функціями.

Незручні туфлі або черевики – один з чинників, що впливають на виникнення цієї проблеми. Правильне ортопедичне взуття для дорослих при вальгусній деформації повинне допомагати розвантаженню стопи і підтримувати зведення на потрібних ділянках.

У групі ризику знаходяться професійні спортсмени, пальці ніг яких часто травмуються (футболісти, гімнасти і так далі). Танцюристи також постійно отримують забиття, вивихи і переломи, що ведуть до раннього формування вальгусної кісточки.

Деякі жінки спостерігають появу деформації під час вагітності. Це відбувається із-за гормональної перебудови організму, що включає підвищену розтяжність зв'язок і надбавку у вазі. Часто після пологів ситуація покращується сама по собі, за умови, що надмірна маса, яка є потужним провокувальним чинником, буде приведена до норми.

У дитини головна причина захворювання, при якому обов'язково потрібне ортопедичне взуття для дітей при вальгусній деформації частенько має спадкові чинники. Певний тип ступні, спостережуваний в межах однієї сім'ї, може бути схильний до появи плоскостопості і утворення кісточки.

Вальгусна постановка також виникає із-за дисплазії сполучної тканини і ряду інших причин :

  • проблеми з іннервацією стоп внаслідок захворювань нервової системи;
  • збої в роботі периферичної нервової системи із-за уповільненого паралічу або парезу;
  • перенесені травми.

Дитині, у якої виявлена вальгусна постановка стоп, не можна займатися бігом, оскільки це може викликати артроз суглобів.

Діагностика

Патологія виявляється при зовнішньому огляді у ортопеда. Для підтвердження діагнозу призначається рентгенографічне дослідження ступень в трьох проекціях. Порівняння знімків, зроблених під різним кутом, дозволяє лікареві з'ясувати міру деформації стопи і призначити відповідне лікування. За результатами обстежень виписується призначення на масаж, підбирається антивальгусне взуття, або вибираються радикальніші методи.

Вальгусна деформація: симптоми, причини і лікуванняКоли докторові недостатньо даних рентгена, може бути призначена плантография – комп'ютерне дослідження, що виявляє наявність плоскостопості і його міру на основі вимірів параметрів ступні.

Кінчена мета діагностики – виключення захворювань, що мають схожу течію :

  • деформувальний остеоартроз;
  • артрит;
  • подагра.

Визначенню вальгусної постановки стоп у дитини допомагають раніше усього спостереження батьків. Якщо малюк клишає, скаржиться на біль в ніжках і постійно проситься на ручки, нерівномірно стоптує взуття – усе це приводи записатися на консультацію фахівця. Вальгусне взуття для дітей повинне отримуватися мамою або папою тільки після відвідування дитячого ортопеда і відповідного призначення.

Лікування вальгусної деформації у дорослих і дітей

Виділяють декілька мір вальгусної деформації. У легких стадіях показана консервативна терапія:

  • пов'язки, фіксувальні стопу в правильному фізіологічному положенні, які знімають підвищене навантаження з великого пальця і зменшують больовий синдром;
  • носіння спеціальних ортезов і нічних шин;
  • використання міжпальцевих перегородок;
  • підбір антивальгусних ортопедичних устілок;
  • спеціальне взуття для вальгусної стопи;
  • лікувальна фізкультура з використанням індивідуально підібраного комплексу вправ;
  • масаж, спрямований на зняття напруги з м'язів і зв'язок.

Чим раніше почнеться точне і неухильне виконання рекомендацій доктора, тим більше шансів на те, що патологія не прийме важкі форми. Антивальгусне взуття, купити яку Вам порекомендував лікар, необхідно якнайскоріше, оскільки вона, доповнена масажем і вправами – вірний, хоча і не найшвидший, спосіб впоратися з деформацією.

Вальгусна деформація: симптоми, причини і лікуванняКонсервативне лікування доповнюють медичні препарати:

  • що знеболюють;
  • гормональні засоби у вигляді уколів, що вводяться всередину суглоба, - для зменшення запалень;
  • засоби, що знімають набряки.

При важких патологіях, або у випадках, коли консервативне лікування і ортопедичне взуття при вальгусній деформації великого пальця не дають бажаних результатів, доводиться прибігати до хірургічних операцій. Вибір маніпуляцій визначається видом деформації :

  • м'яким (нефіксованим);
  • ригідним (фіксованим).

При нефиксированном искривлении мягких тканей вмешательство проводится на сухожилиях и связках стопы. Ригидная деформация требует операции на костях, в том числе остеотомии. Перечень действий включает:

  • видалення кісткових наростів на великих пальцях;
  • реконструкцію пальцьової кістки і приведення суглоба в нормальне положення;
  • урівноваження м'язів, що підтримують суглоб, щоб уникнути нової появи деформації.

У список радикальних заходів входить коригування зведення стопи для усунення плоскостопості.

Досягнутий після операції результат буде стабільним, за умови, що пацієнтові було підібрано ортопедичне взуття при вальгусній деформації, яку він постійно носитиме.

Де купити

Ортопедичне взуття при вальгусній деформації, купити яку в Києві інших містах України пропонує мережу салонів медичних товарів «Ортоп», допоможе загальмувати розвиток патології при консервативному лікуванні і закріпити результат, досягнутий після оперативного втручання. Також працює інтернет-магазин, де можна купити туфлі або черевики з доставкою.

У каталозі представлено антивальгусне взуття для дітей і дорослих - в зимових і літніх варіантах. Перед купівлею надається безкоштовна консультація фахівців з медичною освітою, які з радістю допоможуть Вам вибрати правильну модель. Якщо Ви живете в місті, в якому є салон «Ортоп», те зможете приміряти вибрані моделі і оцінити, наскільки вони підходять Вам або Вашому малюкові.

У салонах-магазинах «Ортоп», розташованих в Києві і Львові є можливість відвідати лікаря-ортопеда. Прийом проводиться за попереднім записом. За результатами огляду виконується виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок.

Оплата робиться будь-яким способом, зручним для покупця.