Гомілковостопний суглоб, який забезпечує рухливість стопи, відповідає за ходьбу, стійкість тіла і виконує важливу амортизуючу функцію. Він регулярно піддається величезному тиску, що робить його особливо вразливим до різних захворювань і травм. У зв'язку з цим, для захисту гомілковостопного суглобу від пошкоджень під час занять спортом і в повсякденному житті рекомендується використовувати спеціальні ортопедичні вироби, які надають додаткову підтримку тканинам щиколотки і запобігають їх травмуванню при різких рухах і надмірних навантаженнях.

Що являє собою гомілковостопний бандаж і для чого він потрібен?

Бандаж на голеностоп: його види та особливості конструкціїБандаж для гомілковостопного суглобу - це пружна фіксуюча пов'язка, призначена для:

  • закріплення щиколотки в фізіологічно правильному положенні;
  • зниження навантаження на суглоб;
  • для профілактики травм і полегшення стану при пошкодженнях.

Тепер давайте детальніше розглянемо, який саме ефект надає даний виріб.

Гомілковостопний бандаж досить щільно облягає нижню кінцівку, завдяки чому він забезпечує надійну фіксацію суглоба і значно підвищує його стабільність. При цьому, рухливість гомілковостопного суглобу практично не обмежується - м'які еластичні пов'язки надають легку масажну дію і не викликають надмірного здавлювання тканин, що позначається на стані щиколотки виключно позитивним чином. Помірна компресія сприяє:

  • поліпшенню місцевого кровообігу і зняттю напруги з зв'язок;
  • зменшенню больових відчуттів при незначних пошкодженнях суглоба і стимуляції відновних процесів.

Серед найбільш поширених показань до використання гомілковостопних фіксаторів можна відзначити такі патології, як:

  • забій щиколотки;
  • пошкодження ахіллового сухожилля;
  • розтягнення м'язів і зв'язок гомілковостопного суглоба;
  • набряк і біль в районі щиколотки після надмірного фізичного навантаження;
  • легка або помірна нестабільність гомілковостопного суглоба;
  • синовіїт;
  • ахіллобурсит;
  • тендиніт.

Для вирішення більш серйозних проблем зі здоров'ям розроблено окреме пристосування - ортез гомілковостопний. Він забезпечує більш жорстку фіксацію суглоба (аж до повного знерухомлення), що є одним з ключових умов успішного відновлення після вивиху, перелому та інших важких пошкоджень щиколотки. При подібних травмах ортези сьогодні нерідко використовуються в якості більш зручної і практичної альтернативи гіпсовій пов'язці. Також їх носіння може призначатися:

  • при хронічній нестабільності гомілковостопного суглобу;
  • при млявому паралічі стопи;
  • після операцій на щиколотці.

Застосування ортопедичних бандажів і ортезів в таких випадках допомагає звести до мінімуму навантаження на хворий суглоб і зафіксувати його в правильному положенні, а також істотно знизити набряклість і больовий синдром.

Різновиди фіксаторів гомілковостопного суглоба і особливості їх конструкції

Бандаж на голеностоп: його види та особливості конструкціїЗалежно від ступеня жорсткості, ортопедичні пов'язки діляться на 3 основні категорії:

  • м'які (еластичні);
  • напівтверді (середні);
  • жорсткі.

Щоб зрозуміти, який саме фіксатор найкраще впорається з тим чи іншим завданням, пропонуємо ознайомитися з особливостями їх конструкції і функціоналом детальніше.

  • Еластичні моделі з неопрена або щільного еластичного трикотажу з анатомічною в'язкою забезпечують легкий ступінь фіксації і використовуються переважно з метою профілактики спортивних травм і інших пошкоджень суглоба. Зовні такий бандаж схожий на звичайний носок з обрізаною передньою частиною. За рахунок цього він легко надівається, а завдяки високій розтяжності матеріалу і невеликій товщині його зручно носити з будь-яким взуттям. У деяких моделях з боків (по обидва боки) присутні: 1) вшиті силіконові вкладиші, які надають масажний ефект і сприяють поліпшенню пропріоцептивної чутливості; 2) або додаткові фіксуючі стрічки для посиленої стабілізації щиколотки.
  • Для легкої або помірної фіксації гомілковостопного суглоба також можна використовувати роз'ємний бандаж. Він має спеціальні застібки-липучки, за допомогою яких можна легко регулювати силу натягу і домагатися оптимального рівня компресії для якнайшвидшого відновлення після перенесеної травми, операції або зняття гіпсової пов'язки. Завдяки повністю рознімній конструкції такий бандаж для гомілковостопного суглоба зручно одягати навіть при вираженому набряку кінцівки - він надає заспокійливу дію на пошкоджені тканини, сприяє зняттю запалення і зменшення болю.
  • Для посиленої підтримки латеральних зв'язок розроблений лігаментарний ортез. Це еластичний бандаж анатомічної форми, оснащений хрестоподібними знімними ременями. Така конструкція дозволяє зафіксувати суглоб без обмеження його згинально-розгинальної функції, а також - забезпечити додатковий захист зв'язок від розтягнень і інших травм.
  • Напівжорсткі бандажі, як правило, виготовляються з міцних мало розтяжних матеріалів і оснащуються додатковими фіксуючими елементами: металевими ребрами жорсткості, анатомічними модульованими шинами і ін. Такі моделі забезпечують надійну стабілізацію гомілковостопного суглобу і частково обмежують його рухливість, за рахунок чого пошкоджені тканини швидше відновлюються , а ризики їх повторного травмування значно знижуються. Використовувати їх рекомендується при розтягненнях і розривах зв'язок, ударах і підвивихах щиколотки, загостреннях хронічних запальних і дегенеративно-дистрофічних захворювань в області цього зчленування.
  • Ортез гомілковостопного суглоба жорсткої фіксації - незамінна річ при лікуванні важких вивихів і переломів щиколотки, а також в період реабілітації після хірургічних операцій на даній ділянці кінцівки. Виріб являє собою своєрідний чобіт анатомічної форми з текстильним або пластиковим каркасом, оснащений широкою високоміцною підошвою і бічними стійками з фіксуючими ременями. В окремих моделях також може бути присутня пневмокамера (спеціальна порожнина, що заповнюється повітрям для пом'якшення тиску ортеза на травмовану зону) або шарнірна система, що дозволяє регулювати обсяг рухів в суглобі. Завдяки такій конструкції жорсткий фіксатор повністю знерухомлює гомілковостопний суглоб і знімає навантаження з пошкодженої кінцівки, створюючи тим самим оптимальні умови для правильного зрощення переломів і загоєння тканин після інших травм.
  • Окремо варто відзначити і такий виріб, як деротаційний чобіток. Це спеціальна конструкція у вигляді текстильного чобота і пристосованої до нього поперечної перекладини, яка запобігає обертанню ноги вправо або вліво і забезпечує правильне положення кінцівки для успішного загоєння тканин після гострих травм суглобу, перелому шийки стегна, ендопротезування, операцій на гомілці. Застосування деротаційнного чобітка також показано пацієнтам, які перенесли інсульт, парези і паралічі нижніх кінцівок, тому що, як і спеціальний бандаж при відвисання стопи, він сприяє підтримці ноги в функціонально правильному положенні.

Якщо Вам необхідна професійна допомога у виборі гомілковостопного бандажа, фахівці медмагазину «Ортоп» завжди нададуть кваліфіковану і абсолютно безкоштовну консультацію з будь-якого питання. Оформити замовлення можна на сайті або в телефонному режимі. Також пропонуємо відвідати наші фірмові салони, розташовані в Києві та інших великих містах України.

Доставка здійснюється:

  1. по Києву - кур'єром або поштою;
  2. в інші регіони країни - службою «Нова пошта».

Форма оплати можлива будь-яка, на Ваш вибір.

Команда «Ортоп» бажає Вам міцного здоров'я!

Бережіть себе.