Ортопедичні устілки усувають проблеми, пов'язані з біомеханікою ніг. Стопа - природна ресора для опорно-рухового апарату, знижує навантаження на хребет і суглоби нижніх кінцівок. Погіршення амортизаційних якостей стопи в силу будь-яких причин підставляє під удар саме суглоби.

В першу чергу починаються болі в стопі, потім в колінних і гомілковостопних зчленуваннях. Далі виникають захворювання, що ведуть до руйнування суглобових поверхонь, аж до появи артрозу і викривлення хребетного стовпа.

У порівнянні зі звичайними, устілки для взуття ортопедичні здатні надавати більш ефективну амортизацію стопи під час фізичної активності. Правильний, своєчасний підбір ортопедичних устілок і регулярне носіння взуття зі спеціалізованими підтримуючими вкладишами здатне вирішити багато проблем, пов'язаних зі здоров'ям опорно-рухової системи.

Конструкція

Лікуємо захворювання стоп і робимо їх профілактику за допомогою ортопедичних устілокБудова ортопедичної устілки схематично виглядає так:

 • Міцний каркас, який зберігає форму – виготовлений з матеріалів, стійких до зносу при навантаженні;
 • Видавлена в області п'яти виїмка, яка стабілізує положення стопи;
 • Супінатор поперечного зводу (валик Зейца), що запобігає появі поперечної плоскостопості і вальгусної деформації першого пальця;
 • Поздовжній супінатор - амортизатор роботи м'язів поздовжньої арки стопи;
 • Зона перекату, що забезпечує плавність переходу з п'яти на носок;
 • Клини під п'яту, спрямовані на внутрішню частину стопи, що надають п'яті правильне положення при ходьбі.

На виготовлення устілок йдуть різні матеріали, природні та штучні, які комбінуються в одному виробі для досягнення бажаного ефекту або застосовуються окремо.

Види ортопедичних устілок

Лікувальні устілки застосовуються в різних ситуаціях і тому випускаються в безлічі варіантів. Один з найпростіших ознак їх поділу - за рівнем жорсткості:

 • М'які, виготовлені з матеріалів з високим ступенем амортизації. Знижують навантаження на суглоби і підвищують комфорт при діагнозі п'яткова шпора (один із проявів захворювання - так звана "шпора"). Приклад продукції цього класу - силіконові устілки під задню частину або всю поверхню стопи.
 • Жорсткі, зроблені зі шкіри, пластика або вуглецевого волокна. Призначені для вкладання в закрите взуття під час тривалого носіння. Мінімізують неприємні відчуття в ногах і нижній частині спини, запобігають і виправляють різні види деформацій стопи. Устілки-супінатори - один із прикладів продукції цього класу.

Ортопедична устілка виготовляється відповідно до діагнозу, при якому вона покликана принести полегшення:

 • Поздовжня, поперечна і комбінована плоскостопість;
 • Діабетична стопа;
 • Вальгусна деформація;
 • Варусна деформація;
 • П'яткова шпора.

За методом, використаному при виробництві, устілки ортопедичні поділяють на:

 • Індивідуалізовані, зі стандартною основою, доповнені допоміжними елементами;
 • Індивідуальні, вироблені за персональним розмірам відповідно до особливостей конкретної стопи окремої людини.

Придбання ортопедичних виробів рекомендується також для профілактики:

 • Набряклості ніг (устілки при стоячій роботі);
 • Мозолів і натоптишів (гелеві підп’яточники і напівустілки);
 • Швидкого виникнення втоми ніг (жорсткі устілки зі вставками).

Хороші ортопедичні устілки є далеко не найдорожчими виробами, в яких є безперечне достоїнство - вони підібрані відповідно до індивідуальної будови стопи і її стану.

Чи допомагають ортопедичні устілки при плоскостопості?

На стопі розташовуються два дугоподібних зводи, утворені з'єднаними між собою кістками:

 • Поздовжній, розташований між головками плеснових кісток і плесною;
 • Поперечний, що проходить через стопу подібно арці.

Функція склепінь - амортизація і пом'якшення навантаження на ноги під час фізичних навантажень. Дуги, утворені кістками, працюють як ресори при ударах, що виникають при русі. Анатомічна особливість запобігає травмуванню суглобів ніг і хребта.

Лікуємо захворювання стоп і робимо їх профілактику за допомогою ортопедичних устілокПоздовжня плоскостопість - сплощення поздовжнього склепіння, поперечне - зниження висоти поперечної дуги. Зустрічається і комбінований діагноз, коли у обох склепінь знижується висота. При поздовжньому, поперечному або комбінованому видах плоскостопості склепіння уплощаются, звідси і назва такого стану.

Додатковими проблемами, які супроводжують плоскостопість, бувають:

 • Викривлення внутрішніх відділів стопи і відхилення п'яти в сторону (плоско-вальгусна деформація);
 • Поява захворювань хребта (сколіоз та ін.);
 • Утруднення венозного відтоку в ногах, що веде до втоми і появі набряків.

Ортопедичні устілки від плоскостопості вирішують наступні завдання:

 • Устілки при поперечному виді плоскостопості створюють підтримуюче підняття в серединній частині стопи, що не викликає неприємних відчуттів при ходьбі;
 • Устілки для поздовжньої плоскостопості мають супінатор - горбок з округлими краями в зоні внутрішнього краю стопи, який відновлює нормальне положення зводу.

Для підвищення лікувального ефекту:

 • Вироби для лікування поперечної плоскостопості можуть доповнюватися п'ятковим коректором і роздільником пальців;
 • Поздовжня плоскостопість краще лікується додаванням до устілок клинів, що змінюють кут положення стопи при ходьбі.

До застосування ортопедичної продукції потрібно звикнути. На перших порах знадобиться робити дні відпочинку, коли будуть використовуватися звичайні устілки. Інший варіант дій, який полегшує адаптацію - ходьба босоніж по підлозі або землі кілька разів в день.

Середній час, після якого відчувається помітне полегшення - два тижні. Після досягнення цього стану необхідно носити ортопедичні вироби якомога частіше. Дітям - до настання повноліття, коли процеси зростання сповільняться. Дорослим після 40 років рекомендовано постійно ходити у взутті з ортопедичними пристосуваннями.

Устілки при шпорі п'яти

П'яткова шпора - один із проявів хронічного захворювання під назвою підошовний (плантарний) фасциїт. На підошовну фасцію (одна з м'язів стопи) надається постійне навантаження, через що виникають мікронадриви, які поступово загоюються самостійно. В окремих випадках це служить причиною хронічного запалення з больовим синдромом.

На цьому тлі може відбуватися поява крайових кісткових розростань, які отримали назву «п'яткових шпор», видимих ​​на рентгенівському знімку. Явище виникає як компенсаторна реакція організму і супроводжується неприємними відчуттями при ходьбі, особливо після перерви (вранці, після поїздки в транспорті і так далі).

Полегшити такий стан допомагають спеціальні устілки, зроблені у вигляді підп’яточників. Вироби мають площу в одну чверть стандартної устілки і товщину від 3 до 12 мм, в залежності від призначення.

Підп’яточники проявляють властивості амортизації і їх носіння помітно знижує ударне навантаження і розвантажує нижню частину ноги. Завдяки цьому при ходьбі менше відчувається втома і не виникає біль.

На виробництво під яточників йде:

 • Пробкове дерево;
 • Силікон;
 • Матеріал Comfort gel.

Використання щільної напівустілки при шпорі п'яти фіксує склепіння стопи (поздовжній і поперечний) в анатомічно правильному положенні. Також підп’яточники усувають наслідки вродженої різниці довжини ніг до 30 мм у вигляді перекосу таза.

Силіконові і гелеві напівустілки не тільки амортизують навантаження під час фізичної активності, але і допомагають в усунення тріщин на шкірі п'ят.

Устілки при вальгусній деформації стопи

Носіння взуття на підборах викликає провисання поздовжнього склепіння стопи. В результаті навантаження передається на поперечний звід. Це веде не тільки до швидкої втоми ніг, набряків і неприємних відчуттів, але і до вальгусної деформації ступні в області переднього пальця, так званої «кісточки».

Лікуємо захворювання стоп і робимо їх профілактику за допомогою ортопедичних устілокПодібні наслідки також здатне викликати неякісне взуття, зроблене з матеріалів з низькою щільністю (тканинні балетки, кеди і ін.) І підошвою, яка не має анатомічних вигинів. Носіння тісних туфель з надмірно вузькими носами призведе до того ж результату.

Ортопедичні устілки від кісточки на нозі, альтернативна назва - устілки для вальгусної стопи, підтримують кістки поперечного та поздовжнього склепіння. Фізіологічно правильне положення здатне запобігти порушенням суглобових зчленувань і появі «кісточки».

Випускаються в варіантах які повністю і частково перекривають підошви взуття. Рішення з напівустілкою часто рекомендуються дітям або дорослим, що носять взуття з відкритими носами. Дитячі моделі під п'яту можуть називатися в каталогах - устілки від клишоногості. У дитини, озутої в сандалі або туфлі з напівустілками, не вийде ставити ногу всередину при ходьбі, тобто «клишоногити» і його хода поступово буде виправлятися.

Не слід плутати антивальгусні і антиварусні устілки. Останні підтримують ступню в правильному вертикальному положенні і не дають їй згинатися хвилями. Носіння антиварусних вкладишів, доповнює спеціальне ортопедичне антіварусне взуття, яке змушує спиратися не на зовнішні склепіння, а на повну стопу.

Ортопедичні устілки: позбавлення від втоми ніг і профілактика захворювань стопи

Сучасний магазин устілок (звичайний або онлайн) має великий асортимент, в якому важко зорієнтуватися. Як вибрати устілки, якщо діагноз не поставлений, а ноги до кінця дня набрякають і втомлюються?

В першу чергу необхідна консультація лікаря-ортопеда, але якщо похід до лікаря викликає складності, то можна скористатися загальним правилом:

 • В профілактичних цілях самостійно купуються і застосовуються устілки з м'яких матеріалів, які підвищують комфорт ніг, підтримують в правильному положенні склепіння стопи і усувають перевтому м'язів і зв'язок;
 • Жорсткі або напівтверді устілки, які не змінюють форму під впливом навантаження, купуються і використовуються за призначенням лікаря, при виявленні ознак плоскостопості або різних викривлень стопи.

Де купити

Інтернет-магазин медичних і ортопедичних товарів «Ортоп» пропонує купити ортопедичні устілки з доставкою по Києву та Україні. В каталозі пропонуються моделі, що допомагають профілактиці і лікуванню:

 • Поздовжнього, поперечного та комбінованого видів плоскостопості;
 • Плантарного фасциїта (п'яткової шпори);
 • Вальгусної деформації ( «кісточки»).

Перед покупкою фахівці з медичною освітою нададуть Вам безкоштовні консультації.
Доступна консультація лікаря-ортопеда за попереднім записом в приміщенні салонів-магазинів в містах:

 • Київ;
 • Львів.

Після консультації можливе виготовлення ортопедичних устілок за індивідуальними розмірами протягом 30-40 хвилин.