Що таке остеохондроз.

Щодня мільйони людей по всьому світу стикаються з больовими відчуттями в спині і кінцівках, тяжкістю в потилиці, запамороченнями, онімінням пальців рук, сильними головними болями. Найчастіше причиною даних порушень самопочуття є остеохондроз - патологія, при якій відбувається руйнування міжхребцевих дисків і кісткової тканини хребців. Це тягне за собою передчасне старіння, зневоднення хрящів і втрату стійкості хребетного стовпа.

Щоб зрозуміти механізми розвитку остеохондрозу, потрібно трохи заглибитися в анатомію. Наш хребет складається з 32-33 хребців і 23 міжхребцевих дисків. Хребці виконують опорну і захисну роль. М'язово-зв'язковий апарат, суглоби і міжхребетні диски з'єднують їх в єдину структуру, яка підтримує тіло у вертикальному положенні, а також захищає спинний мозок і нервові корінці від пошкоджень - хребетний стовп, або лат. «Columna vertebralis».

Остеохондроз шийного відділу хребтаВажливу роль у функціонуванні хребта грають міжхребетні диски. Це складна структура, яка виконує функцію амортизації і з'єднання тіл сусідніх хребців. Вони складаються з пульпозного (студенистого) ядра, оточеного фіброзним (сполучнотканинним) кільцем. У нормі це кільце утворене міцними волокнами, які перехрещуються в трьох площинах, завдяки чому утримується ядро диска і запобігає зміщення хребців відносно один одного. При остеохондрозі ці волокна заміщуються рубцевою тканиною, яка не володіє ні еластичністю, ні достатнею міцністю. Зміни в диску тягнуть за собою руйнування кісткової тканини хребців, що в підсумку призводить до артрозу міжхребцевих суглобів.

Існують наступні види остеохондрозу:

  • шийний,
  • грудний,
  • поперековий,
  • поширений, при якому вражається 2 або 3 відділу хребта.

Залежно від клінічних проявів і ступеня пошкодження хребта лікарі виділяють 4 стадії розвитку цього захворювання:

  1. Початкова стадія руйнування міжхребцевих дисків. Виявляється періодичним дискомфортом, або взагалі протікає безсимпомно.
  2. Починається руйнація фіброзного кільця і відбувається протрузія (зміщення) диска. Людину турбують різкі інтенсивні болі внаслідок защемлення нервових корінців.
  3. Прогресує руйнування кільця, з'являються міжхребцеві грижі. Дана стадія характеризується деформацією хребта.
  4. Найважча стадія. Відбувається руйнування міжхребцевих дисків і зрощення хребців між собою. Знижуються больові відчуття, але істотно обмежується рухливість хребта - аж до інвалідності.

Причини розвитку захворювання.

За даними Всесвітньої організації здоров'я, в розвинених країнах захворюваність остеохондрозом досягає 80%. Переважна більшість хворих - люди у віці 30-40 років. Можна виділити основні і другорядні причини розвитку даного захворювання. До основних причин належать:

  • вікові зміни міжхребцевого диска. Погіршення кровопостачання диска, яке настає у людей після 20 років і тягне за собою порушення в обмінних процесах, зниження вмісту води в ядрі;
  • нерівномірне, занадто сильне навантаження на хребет. Тривале сидіння в неправильній позі, носіння тяжких предметів в одній руці, підняття важких предметів перед собою - все це може привести до розтягування, зміщення диска і надриву зв'язок.

Другорядні причини розвитку остеохондрозу:

  • сидячий образ життя;
  • зайва вага, куріння;
  • генетична схильність;
  • аутоімунні захворювання;
  • плоскостопість, сколіоз;
  • травми опорно-рухового апарату;
  • професійні шкідливості: вібрація, вимушене положення і т. д .;
  • незбалансоване харчування, недостатнє споживання води;
  • незручне, неправильно підібране взуття, носіння високого каблука;
  • регулярні переохолодження;
  • вагітність.

Симптоми і синдроми остеохондрозу.

Здоровий хребет захищає спинний мозок і відходячи від нього спинномозкові корінці від пошкоджень, пом'якшуючи тряску при ходьбі, стрибках і будь-яких інших різких рухах. При остеохондрозі ця функція виконується не в повному обсязі. Більш того, пошкоджені хребці можуть здавлювати, дратувати і травмувати корінці, що викликає найрізноманітнішу симптоматику. Найчастіше страждають поперековий і шийний відділи хребта. До загальних симптомів остеохондрозу відносять:Остеохондроз шийного відділу хребта

  • біль в шиї, спині, попереку. Іноді больові відчуття можуть поширюватися на ребра і кінцівки;
  • дискомфорт в області хребта;
  • скутість рухів в спині і кінцівках;
  • поколювання, оніміння кінцівок;
  • порушена чутливість певних ділянок тіла і кінцівок;
  • спазми м'язів, що стабілізують хребет;
  • головні болі, болі в області серця. Іноді виникає біль в животі без чіткої локалізації;
  • запаморочення. Небезпечні тим, що можуть маскувати серйозні неврологічні проблеми (наприклад, інсульт).

Клініка остеохондрозу різноманітна і залежить від локалізації ураження хребців. Розглянемо окремі випадки:

  1. Остеохондроз шиї найчастіше характеризується больовими відчуттями в шиї, плечах, лопатці. Крім цього, людину можуть мучити постійні головні болі, запаморочення, "мушки" перед очима, шум у вухах. Ця симптоматика характерна для синдрому хребетної артерії. Він виникає внаслідок спазму даної судини у відповідь на роздратування грижею або кістковими розростаннями. Крім больової складової, цей синдром небезпечний тим, що може посилювати порушення серцевого кровотоку.
  2. При грудному остеохондрозі біль може віддавати в область серця, пахв, плечей, лопатки. Якщо в патологічний процес залучаються міжреберні нерви, з'являється біль по ходу ребер. Іноді виникає задишка і дискомфорт при глибокому вдиху. Можливе формування так званого кардіального синдрому - поява болю по типу стенокардії, але набагато більш тривала і не піддається лікуванню нітрогліцерином. Біль може віддавати в діафрагму або верхні кінцівки. У ряді випадків цей синдром супроводжується підвищенням артеріального тиску і аритмією.
  3. Поперековий і попереково-крижовий остеохондроз проявляється болем в нижній частині спини і живота, ногах. У зв'язку з порушенням іннервації внутрішніх органів малого тазу з'являється нетримання сечі, сексуальні розлади. Однією з найпоширеніших форм поперекового остеохондрозу є люмбаго (поперековий простріл). Для нього характерні різкі інтенсивні болі по типу прострілів, стійке напруження м'язів навколо уражених хребців, обмеження рухливості в цій області.

Окремо виділяють корінцевий синдром, що виникає при стисненні нервових корінців пошкодженими хребцями або дисками. Для нього характерний стріляючий біль і порушення чутливості, зниження тонусу і об'єму м'язів, зниження рефлексів в області ураження. При пошкодженні шийних відділів хребта можливі розлади нюху і смаку, дефекти мови, відчуття грудки в горлі, постійна закладеність носа.

Діагностика остеохондрозу.

Діагностикою остеохондрозу зазвичай займається невролог. Найчастіше люди звертаються зі скаргами на біль, дискомфорт, обмеження рухливості певній галузі. Після опитування пацієнта лікар проводить огляд, під час якого визначає рівень ураження хребта і ступінь залученості в патологічний процес навколишніх тканин. Оцінюється постава, особливості будови тулуба, розташування нижніх кутів лопаток, плечей і гребенів клубових кісток. Особлива увага приділяється лінії остистих відростків (борозна по центру спини).

Крім клінічних методів дослідження велику роль в постановці діагнозу грає рентгенографія, комп'ютерна томографія і, при необхідності, магнітно-резонансна томографія. З їх допомогою оцінюється точна локалізація і ступінь ураження, а також залученість оточуючих тканин. За допомогою ультразвукової доплерографії можна визначити стан кровотоку в судинах хребта.

Методика лікування остеохондрозу шийного відділу. Комір Шанца як засіб від остеохондрозу.

Розглянемо більш детально, як лікувати остеохондроз шиї. У гострому періоді призначається медикаментозна терапія: знеболюючі, протизапальні, спазмолітичні засоби, хондропротектори і вітаміни. Коли гострі прояви захворювання стихають, призначаються фізіопроцедури, лікувальна фізкультура, масаж, мануальна терапія. У важких випадках показано хірургічне втручання, після якого пацієнти з діагнозом "шийний остеохондроз" продовжують лікування вдома.

Остеохондроз шийного відділу хребтаОсобливістю даної локалізації остеохондрозу є застосування особливої шини, яка називається "комір Шанца". Це спеціальний фіксатор, який допомагає розвантажити шию завдяки перенесенню ваги голови на ключиці і надпліччя. Шийні коміри бувають різних видів і розмірів: м'які, жорсткі і надувні, ортопедичні коміри для новонароджених, дітей і дорослих.

Шина Шанца використовується на всіх етапах лікування. Під час гострого періоду він дозволяє відновити кровотік, зменшити або зняти м'язову напругу, максимально розвантажити хребет, забезпечуючи спокій хворим хребцям і м'язам. В післяопераційному періоді ортопедичний комір іммобілізує шию, що сприяє швидкому загоєнню і відновленню.

Слід зазначити, що довго носити лікувальний комір для шиї не можна, так як м'язи, що підтримують голову, ослабнуть. Допускається носіння не більше 3-4 годин на день. Крім того, не слід носити корсет для шиї довше терміну, який вказав лікар. Спати в ньому забороняється!

Звертаємо Вашу увагу, що людині, якій поставили діагноз "шийний остеохондроз", лікування повинен призначати і контролювати тільки кваліфікований лікар!

Як вибрати бандаж на шию?

Кожен випадок застосування корсета для шиї індивідуальний. Лікар вказує, який шийний комір купити. При підборі виробу необхідно звернути увагу на його висоту і довжину - голова повинна бути паралельно підлозі, а бандаж - щільно охоплювати шию, але не перешкоджати диханню.

Якщо Вам потрібно шину Шанца, купити її Ви можете в нашому інтернет-магазині. Наші менеджери допоможуть підібрати підходящий тип і розмір бандажа, щоб лікування шийного остеохондрозу проходило максимально ефективно і комфортно