УЗД сканер - обладнання для неінвазивної діагностики, яка проводиться при допомозі ультразвукових хвиль, які не сприймаються людським вухом, чия частота лежить в межах від 20 до 100 кГц.

УЗД апарат вибудовує картину стану внутрішніх органів на основі інформації, яку дає відмінний акустичний опір твердих, рідких і газоподібних середовищ. Датчик сканера протягом певного часу випускає серії хвиль, які по-різному пропускаються або відображаються кістками, тканинами і рідинами людського тіла.

Після того, як запити були відправлені, датчик очікує відповіді. Час між передачею і прийомом сигналу перераховується в відстань від джерела ультразвуку до досліджуваного об'єкта. Інформація служить для автоматичної побудови моделі на екрані і виконання необхідних вимірювань. Після того, як дані будуть закодовані кольором, процесор виведе на монітор зображення.

Ультразвукові сканери, в основному, дають чорно-білу картину, так як людське око добре сприймає відтінки сірого. Таке технічне рішення дозволяє з більшою точністю побачити різницю в показаннях і виявити можливі відхилення від норми.

Кольорове уявлення використовується в якості допоміжного інструменту, наприклад, при визначенні швидкості кровотоку.

Види ультразвукових сканерів

УЗД апарат: принцип роботи, аксесуариУЗД сканери побудовані за однією схемою, яка включає:

  • Несучу стійку;
  • Набір датчиків;
  • Монітор;
  • Роз'єми, через які приєднується комп'ютерна техніка (принтер та ін.)

За типом конструкції виділяють два види апаратів:

  • Стаціонарні - з великими габаритами, широким екраном і можливістю підключення додаткової техніки;
  • Портативні - компактні, з маленьким дисплеєм і обмеженою кількістю роз'ємів, які можуть переміщатися по лікарні і за її межами.

Одна з найбільш наочних класифікацій ультразвукового устаткування - по класах, визначальним технічний рівень:

  • Початковий і середній;
  • Високий;
  • Експертний.

До початкового і середнього класу відносять легкі малогабаритні прилади, що мають від 16 до 32 каналів для передачі даних. Подібний бюджетний УЗД прилад зазвичай купується для допоміжного використання або обладнання машини швидкої допомоги.

Ультразвуковий сканер високого класу більш функціональний, оскільки його оснащення дає кращі діагностичні можливості. Кількість каналів в такому апараті коливається від 32 до 64, часто за замовчуванням встановлюється опція кольорового допплерівського картування. Стаціонарне обладнання комплектується великим екраном з високою роздільною здатністю, що дозволяє ретельно розглянути область дослідження.
УЗД апарати експертного класу мають максимально розширений функціонал.

Мінімальна кількість каналів в приладах такого класу - 64, плюс кольорове доплерівське картування і звукове уявлення. Додаткова відміна, що породила альтернативну назву «цифровий сканер» - наявність режимів 3D і 4D для побудови об'ємних моделей.

Аксесуари для діагностичного обладнання

Ультразвуковий апарат має модульну будову, яка досягає максимальної універсальності при підборі датчиків, які підходять для досліджень в певній сфері.

Чим вище частота, з якою працює датчик, тим точніше буде побудовано зображення на екрані. Однак високочастотні пристрої не можуть проводити діагностику глибоко розташованих органів, тому при комплектації апарату для відділення лікарні слід передбачити межі максимального залягання, на якому будуть робитися дослідження.

УЗД апарат, купити який з метою економії можна і в не укомплектованому повністю вигляді, все ж має важливу особливість - датчики від стаціонарних пристроїв не завжди підходять по роз'ємів до портативних і навпаки. Це обов'язково слід враховувати, і при самостійному підборі аксесуарів необхідно перевіряти не тільки марку, але і тип пристрою.

Робоча поверхня аксесуара для сканування може збігатися за площею з випромінюючої поверхнею, яка називається апертурою. Таку будову мають лінійні, конвексні і фазовані датчики.

Аксесуари для проведення досліджень за допомогою ультразвуку випускаються в декількох видах:

Лінійні

УЗД апарат: принцип роботи, аксесуариПрацюють з частотою 5-15 мГц, глибина проникнення складає 10 см. Дають на моніторі зображення з високою роздільною здатністю. На окремих ділянках прилягають до тіла пацієнта нещільно, через що картина на дисплеї спотворюється по краях. Головна характеристика - довжина апертури, яка визначає ширину зони видимості.

Застосовуються для діагностики органів, розташованих близько до поверхні, кровоносних судин, м'язів і суглобів з маленькою площею.

Конвексні

Працюють з частотою 2-7,5 мГц, сканують на глибину до 25 см. Відрізняються особливістю - дають зображення, яке на кілька сантиметрів більше, ніж розмір датчика. З їх допомогою проводиться дослідження глибоко залягаючих органів.

Характеризуються довжиною дуги (відповідає опуклою робочою частини) і кутом сектора сканування.

Даний тип може бути використаний для пацієнтів з будь-якою комплекцією, потрібно лише підібрати відповідну частоту.

Мікроконвексний

Педіатричний підвид стандартних конвексних датчиків, придатний для тих же діагностичних процедур.

Секторні

Працюють з частотою 1,5-5 мГц, сканують далеко вглиб, але з маленькою ділянкою поверхні.

Секторні фазовані

Спеціалізовані кардіологічні. Вбудована фазированна решітка, розділена на сектори, дає можливість при скануванні міняти кут нахилу променю. Технічне рішення дозволяє побачити ділянки, що знаходяться за ребрами, джерельця немовляти або очними яблуками (необхідно при дослідженнях мозку). Окремі осередки решітки можуть працювати на відправку і прийом імпульсів незалежно один від одного в режимі постійно-хвильового або безперервно-хвильового доплера.

Внутрішньо порожнинні

Сканер УЗД може комплектуватися спеціалізованими ректально-вагінальними, ректальними або вагінальними датчиками, що відрізняються показниками кривизни. Застосовуються в сфері урології, проктології, гінекології.

Біпланова

Конструкція включає два суміщених випромінювача. Пара складається з конвексних або конвексного і лінійного елементів. Дають можливість отримувати картинку в поперечному і поздовжньому зрізі. Модифікація у вигляді трьох-планових датчиків, виводить зображення з усіх випромінювачів одночасно.

3D / 4D об'ємні

УЗД апарат: принцип роботи, аксесуариСкладні конструкції, що включають елементи з кільцевим обертанням або кутовим коченням. При дослідженні проводять автоматичне сканування органів і тканин. Накопичені дані прораховуються процесором і виводяться на дисплей в тривимірному вигляді. 4D дає картинку в режимі реального часу з можливістю перегляду всіх зроблених зрізів.

Матричні

Несуть вбудовану двомірну решітку і виробляються в двох видах:

  • 1.5D (півтора мірні), у яких осередки по ширині решітки менше, ніж по довжині, що забезпечує максимальну роздільну здатність по товщині зрізу;
  • 2D (двовимірні), де кількість осередків в решітці більше, ніж півтора мірному датчику, завдяки чому отримана картинка включає кілька проекцій і зрізів.

Олівцеві (допплерівські)

Пристрої, де приймач розділений з випромінювачем, що застосовуються для досліджень великих судин кінцівок і серця. Працюють в режимі безперервно-хвильового доплера, але не можуть давати кольорового зображення.

Відеоендоскопічні

Мають камеру для внутрішнього дослідження і джерело ультразвуку одночасно. Іноді оснащуються каналом для взяття біопсії.

Голчасті (катетерного типу)

Мініатюрні пристрої, що вводяться в важкодоступні порожнини, кровоносні судини, серце.

Лапароскопічні

Виготовляються у вигляді тонких трубок, що завершуються лінійним, боковим або конвексним випромінювачем. Вигинаються в одну або дві сторони або залишаються нерухомими. Застосовуються для додаткового контролю при проведенні лапароскопічних операцій. Управляються також, як і гнучкі ендоскопи - за допомогою джойстика.

Де купити

Інтернет-магазин медичних товарів і устаткування «Ортоп» пропонує купити УЗД сканер і повний комплект датчиків до нього з доставкою по Києву та Україні. В каталозі знаходяться стаціонарні і портативні апарати за доступними цінами.

Фахівці з медичною освітою безкоштовно проконсультують перед покупкою і допоможуть вибрати прилад, а також всі аксесуари до нього, які підходять для вашої установи.