Операційний стіл (альтернативна назва хірургічний стіл) - вид медичної меблі, за допомогою якої проводяться необхідні маніпуляції і оперативні втручання. Позиціонування пацієнта на операційному столі полегшує роботу хірурга. Розташування ділянок тіла під потрібним кутом відповідно до напряму розрізів економить сили лікаря і скорочує час операції.
Перші операційні столи, що нагадують сучасні, з'явилися в XVI столітті, а в кінці XIX століття їх конструкція почала активно вдосконалюватися. З'явилися моделі, в яких могло змінюватися положення тіла пацієнта, що помітно знижувало стомлюваність медиків.
Стіл хірургічний: конструкція
Стандартний хірургічний стіл має конструкцію, що включає наступні частини:
- Підставу або ніжки, доповнені механізмами для регулювання висоти;
- Рухливі секції (ножна, тазова, спинна, головна) на загальній стільниці;
- Приводи механізмів для регулювання висоти;
- Фіксатори кінцівок.
Наявність або відсутність додаткових пристосувань - ключовий момент, який дозволяє зробити універсальний стіл спеціалізованим.
Оснащення будь-яких столів пристосуваннями для фіксації кінцівок знижує ризик травм при мимовільних рухах пацієнта. За допомогою спеціальних ременів закріплюються ноги і одна рука оперованого. Другу руку цілеспрямовано залишають вільною, щоб під час операції було можна легко поставити укол або крапельницю, виміряти тиск або підключити датчики приліжкового монітора.
Стіл операційний: види
Розподіл операційних столів на різновиди відбувається по ряду ознак:
- Призначення;
- Тип приводу для регулювання;
- Можливості переміщення.
У зв'язку з зазначеними критеріями виділяють столи:
- Універсальні (широкого профілю) і спеціалізовані;
- Механічні, електричні і гідравлічні;
- Пересувні і стаціонарні.
Операційний стіл хірургічний універсальний підходить для проведення широкого спектру втручань загальної і малої хірургії:
- Травної системи;
- Серцево-судинної системи;
- Сечостатевої системи та ін.
Конструкція стільниці дозволяє змінювати кут її нахилу, забезпечуючи доступ до потрібних ділянок тіла хворого.
Горизонтальне положення застосовується при оперативних втручаннях на передній частині тіла, зокрема на органах черевної порожнини або передньої стінки живота. У положенні на боці оперуються нирки.
Операції, що проводяться на органах таза, вимагають укладання пацієнта головою вниз (положення Тренделенбурга).
Багатофункціональні операційні столи користуються найбільшою популярністю, оскільки їх використання вигідно економічно. Перетворення універсального пристосування до спеціалізованого проводиться встановленням додаткових елементів і налаштуванням рухомих секцій.
Хірургічні столи, спроектовані і випущені як спеціалізовані, володіють необхідною конфігурацією і оснащуються відповідними пристосуваннями:
- Офтальмологічний (підходить і для операцій на ЛОР-органах) - підголовником, фіксатором, а також регулятором положення грудної секції;
- Проктологічний - опорою для живота у вигляді валика і м'якими підколінниками;
- Гінекологічний - має сидячу або лежачу конфігурацію і обладнаний підколінниками Гіппеля;
- Ортопедичний - сумісний з ножними упорами і пристроями для переміщення немобільних пацієнтів.
Механізм регулювання висоти і положення окремих секцій, необхідний для оптимального налаштування перед операцією і під час її проведення, визначає рівень зручності для хірурга. Столи, оснащені гідравлічними вузлами, управляються натисканням ножної педалі, а електричні - за допомогою пульта або кнопок регулювання.
Існують і механічні операційні столи, в яких відсутня будь-яка електроніка, а регулювання здійснюється тільки упорами. Це одні з найдешевших варіантів, які до того ж не залежать від наявності електрики в мережі.
Більшість моделей зі спеціалізованими доповненнями відносяться до категорії стаціонарних пристроїв. Пересувні або мобільні хірургічні столи, використовуються в польових госпіталях, мають мінімально необхідний функціонал для підвищення компактності.
Додаткові можливості
У відділеннях реанімації, особливо призначених для виходжування недоношених немовлят, часто виникає необхідність в обігріві пацієнта під час оперативного втручання. Хірургічний стіл з підігрівом, що підтримує температуру тіла пацієнта, комплектується матрацом з вбудованою електронною начинкою.
У випадках, коли відразу після закінчення операції або під час її проведення потрібно зробити рентгенівський знімок, набуває значення рентген прозорість. Більшість сучасного обладнання володіє цією якістю за замовчуванням. Опція відсутня в недорогих базових моделях або столах, виконаних в переносному варіанті. Точна інформація вказана в інструкції до конкретних моделей.
Розташування пацієнта на операційному столі
Існує кілька різновидів позиціонування пацієнта на столі, в залежності від характеру операції:
- на спині;
- на животі;
- на боці;
- Тренделенбурга або зворотного Тренделенбурга;
- Літотомічне (гінекологічне);
- Фаулера (сидяче).
Найбільш поширене горизонтальне положення на спині, коли висота столу регулюється під зріст хірурга, а під пацієнтом піднімаються або опускаються окремі секції.
У хворого, який покладений на живіт, голова розташовується в спеціальному позиціонері для обличчя. Використовується при операціях на хребті.
Пацієнт, що лежить на боці, протилежному операційній зоні, закріплюється додатковими ременями, щоб уникнути падінь або зсувів. Положення застосовується при операціях на нирках або стегнах.
Положення Тренделенбурга - один з варіантів спинного, коли стільниця ставиться під кутом і ноги розташовуються вище голови. Підвищує зручність лікаря при втручаннях в області черевної порожнини і таза, дозволяючи краще візуалізувати органи.
Анти -Тренделенбург - ноги знаходяться нижче голови. Позиціонування зручно при проведенні операцій на голові або шиї.
Літотомічне (гінекологічне) - необхідно під час пологів, коли ноги жінки знаходяться на опорах-підколінниках Гіппеля.
Положення Фаулера (сидяче) надається пацієнтам під час нейрохірургічних або щелепно-лицевих операцій. Поверхня стола трансформується в крісло, де хворий сидить під кутом в 90 градусів.
Що врахувати при виборі операційного столу
Після покупки хірургічного столу постане питання про його розміщення і технічне обслуговування, тому при вивченні варіантів для придбання слід враховувати:
- Розміри, які повинні відповідати площі приміщення, відданого під обладнання операційної;
- Наявність постійного або автономного джерела живлення;
- Сумісність з аксесуарами, вже наявними в резерві медичного закладу (підголівники, опори для ніг, штативи для крапельниць та ін.);
- Рентген прозорість;
- Допустимий рівень навантаження;
- Можливість легкого замовлення запчастин.
Деякі моделі пропонуються до продажу в укомплектованому вигляді і до них не потрібно додаткового обладнання.
Якщо на балансі є старий стіл, аксесуари до якого придатні для подальшої експлуатації, доцільно придбати більш сучасну модель з цієї ж лінійки.
Де купити
Магазин медичної техніки та обладнання «Ортоп» пропонує купити операційний стіл з доставкою по Києву та Україні. У каталозі представлені універсальні і спеціалізовані моделі під брендами:
- Heaco;
- Praimed.
Варіанти від кожного виробника мають електричні, гідравлічні і механічні столи в базовій або доповненій комплектації.
Габаритне обладнання ретельно і компактно упаковується для відправки за допомогою операторів доставки.
Перед покупкою надаються безкоштовні консультації спеціалістів з медичною освітою, які допоможуть зробити правильний вибір дорогого устаткування. Форма оплати - будь-яка, зручна для покупця.