Тонометр - це прилад для вимірювання тиску: артеріального, внутрішньоочного, а також тонусу м'язів (їх напруги). У медичних установах і в домашніх умовах найчастіше використовується апарат для вимірювання артеріального тиску, який включає в себе:

  • манометр, який вказує на цифри тиску;
  • нагнітач повітря (найчастіше цю роль виконує гумова груша), який забезпечений клапаном - регулятором спуску;
  • манжета, яку одягають на плече, трохи вище ліктя.

Вимірювач тискуПоказник артеріального тиску має особливе значення, так як смертність від серцево - судинних захворювань займає, на сьогоднішній день, лідируюче положення у всьому світі і більше 85% таких смертей відбувається в результаті інсульту, або серцевого нападу. Першим кроком на цьому шляху стає зміна артеріального тиску в бік підвищення. Саме тому, цей показник є надзвичайно важливим і за ним треба ретельно і регулярно стежити, щоб раптово не опинитися в зоні ризику. Молодим людям не треба забувати той факт, що серцево - судинні захворювання сильно «помолодшали», останнім часом, вони наздоганяють не тільки літніх, але і тим, кому ще немає і 35-40 років. Особливо, це стосується тих, хто проживає в містах і мегаполісах, з їх поганою екологією і надто швидким ритмом життя. Сучасна людина, яка прагне встигнути все, дуже часто не встигає головного: забезпечити собі повноцінний сон, правильне харчування, розмірений, спокійний ритм життя, здоровий відпочинок, а також - вчасно звернути увагу на «дзвіночки» в зміні стану свого організму. Тому, раптова смерть вдома, на роботі і в дорозі від серцевого нападу, або інсульту - зараз далеко не рідкість. Необхідно також враховувати і те, що підвищення тиску відчувають далеко не всі, а виявити його за допомогою приладу можна дуже просто. Не завжди, на жаль, у нас є час для частих візитів до лікаря, тому найкраще купити апарат для вимірювання тиску і спостерігати за своїм здоров'ям дома і на роботі. Щоб розібратися в тому, який тонометр вибрати, необхідно ознайомитися з тим, які модифікації зараз випускаються.

В даний час, існує два види приладу - механічний і електронний.

1. Тонометр механічний.

Складається з помпи (груші) для накачування повітря, манжети, манометра (циферблата) зі стрілкою, на якому можна побачити дані вимірювань артеріального тиску, а також фонендоскопу, завдяки якому прослуховується момент фіксації верхнього тиску (систолічного) і нижнього (діастолічного), а також є можливість більш точно поспостерігати за частотою пульсу. Якщо говорити про те, який тонометр найточніший, в порівнянні з іншими аналогами, то це, без сумніву, механічний, так як його свідчення не залежать від слабкості пульсу і наявності аритмії. Саме тому, щоб уникнути похибок, він до цих пір, активно використовується лікарями, незважаючи на те, що вже давно існують більш зручні електронні апарати останнього покоління. Цей вид тонометра вважається еталоном в методах вимірювання артеріального тиску і за його показниками звіряють показання інших модифікацій.

До переваг механічних виробів також можна віднести:

  • манжети для таких приладів виготовляються різних розмірів, від самих маленьких, (для вимірювання тиску грудним діткам), до найбільших (для вимірювання тиску людям, які мають великий об’єм руки);
  • їм не потрібна заміна батарейок, тому апарат цілком можна брати з собою на роботу, або в дорогу;
  • має порівняно невисоку вартість, в порівнянні з іншими моделями.

Недоліки: а) необхідно навчитися правильно користуватися приладом, що потребує від людини деяких знань і навичок; б) потрібно мати хороший слух і зір; в) він буває не дуже зручний в експлуатації в домашніх умовах.

Тонометр гамма2. Тонометр електронний.

У порівнянні з механічною моделлю, більш простий і зручний в користуванні, хоча і менш точний. Складається з манжети і електронного дисплея, на який виводяться дані вимірювання. У напівавтоматичних апаратів є груша - нагнітач повітря, як і в механічних пристроях.

Електронні апарати діляться на кілька типів - напівавтоматичні тонометри і автоматичні.

А. Тонометр напівавтомат.

У такому приладі повітря в манжету нагнітається вручну грушею - нагнітачем, а результати вимірювань можна побачити на електронному екрані з кнопковим управлінням.

Переваги таких пристроїв полягають в наступному:

  • апарат видає досить точні показники тиску;
  • компактність;
  • може працювати, як від мережі, так і за допомогою батарейок;
  • ним набагато зручніше і простіше користуватися в побуті, в порівнянні з механічною моделлю;
  • має можливість запам'ятовувати час і результати попередніх вимірювань;
  • визначає ритм серця, показує наявність аритмії.

Недоліки: дуже літні і ослаблені люди можуть мати труднощі з накачуванням повітря в манжету за допомогою груші.

Б. Тонометр автоматичний.

Це моделі самі вдосконалені, що мають масу додаткових опцій. В таких приладах після того, як манжета одягнута на область плеча, весь процес вимірювання тиску відбувається в автоматичному режимі, в тому числі і закачування повітря. Тому, можна сміливо стверджувати, що це найкращий тонометр, серед інших, в плані зручності і комфорту в експлуатації, для людей будь-якого віку, в тому числі і для тих, хто фізично ослаблений.

Цей пристрій має ще ряд переваг:

  • компактність;
  • працює, як від електромережі, так і від батарейок, що дозволяє контролювати стан організму за порогом свого будинку;
  • для того, щоб виміряти тиск, людині не потрібна допомога інших людей;
  • може містити в собі масу додаткових функцій:
  • індикатор, який показує наявність аритмії;
  • індикатор правильності накачування манжети повітрям;
  • індикатор, який показує, чи правильно одягнена манжета;
  • має можливість показувати час попереднього користування приладом і виводити середній результат декількох вимірювань тиску;
  • самостійно вимикається після того, як замір був завершений.

Недоліки:

1) прилад дуже делікатний, що зобов'язує користуватися ним особливо уважно і дбайливо;

2) щоб отримати максимально точні результати вимірювань, необхідно ретельно дотримуватися всіх правил користування пристроєм. Зокрема, неправильне розташування тіла, руки з манжетою, розмови, руху і навіть схрещені ноги, можуть вплинути на показники артеріального тиску;

3) його вартість трохи вище, ніж у апаратів з механічним, або напівавтоматичним способом роботи. Але, з огляду на те, що такий прилад точний і комфортний, він цілком виправдовує витрачені кошти на його придбання.

Тому, прийнявши рішення купити тонометр автомат, Ви знайдете разом з ним домашнього доктора, який буде уважно стежити за змінами в стані Вашого здоров'я, в будь-який час дня і ночі.

Тонометр на рукуТонометр на зап'ястя є одним з різновидів електронних автоматичних модифікацій. Його відмінною рисою є те, що манжета має зовсім невеликий розмір і на ній закріплено маленький дисплей для зняття показників вимірювань. Такий апарат ідеально підійде тим, хто веде активний спосіб життя, але повинні регулярно контролювати свій артеріальний тиск. Так як пристрій дуже компактний, нетяжкий і запакований в надійний футляр, і саме це дозволяє носити його постійно з собою. Дана модель зручна ще й тим, що немає необхідності знімати одяг, щоб зробити вимір, як у випадку з іншими варіантами. Необхідно лише закріпити прилад на зап'ясті, зручно присісти, заспокоїтися і розташувати руку з манжетою на лінії серця. Недоліки: а) має похибки результатів, тому з особливою ретельністю треба стежити за розташуванням руки з приладом в процесі експлуатації; не рекомендований для використання дуже літніми людьми, а також тим, у кого є проблеми з тонусом судин.

Але все ж, якщо у людини, як то кажуть, скаче тиск, часто паморочиться, або болить голова, відчувається дискомфорт в області серця, то їй треба розуміти, в будь-який момент часу, чи потрібно негайно прийняти ліки. У таких випадках, наручний тонометр стане йому вірним супутником і помічником.

У медмагазині «Ортоп» представлено широкий вибір різних моделей механічних і електронних тонометрів (виробництво - Японія, Німеччина, Великобританія), які мають дуже високу якість і користуються найбільшим попитом у покупців.

Консультанти медмагазину завжди готові надати допомогу, дати грамотну, кваліфіковану, вичерпну інформацію про товар. Вони детально розкажуть, який тонометр краще підійде Вам, або Вашим близьким, щоб уберегти від невірного вибору.

Можлива безкоштовна доставка по Києву, а також - в інші регіони України сервісом «Нова Пошта».

На закінчення, можна зупинитися ще на кількох моментах. Користувачі не повинні забувати про те, що кожен апарат для вимірювання артеріального тиску повинен проходити перевірку раз на рік, навіть в тому випадку, якщо їм не користувалися.
З огляду на обстановку в світі, що склалася з частотою і тяжкістю захворювань серцево - судинної системи, такий пристрій, як тонометр, повинен бути присутнім абсолютно в кожному будинку, як зараз перебуває термометр.

За оцінками, більшість випадків смертей від серцево - судинних патологій (більше 75%), припадає на країни із середнім і низьким рівнем доходу, тому що пацієнтам не надається своєчасна якісна медична допомога, що особливо важливо при інсульті. Це дуже грізна, підступна і важко виліковується хвороба, яка призводить до смерті, або до інвалідності і яка може спіткати зовсім раптово, підкравшись тихо до людини через підвищення артеріального тиску. Особливу обережність треба дотримуватися людям, що страждають на цукровий діабет і вагітним жінкам, їм необхідно частіше і ретельніше стежити за показаннями тонометра.

Будьте здорові і бережіть себе, не відмахуйтеся навіть від невеликих змін в стані свого організму, приділяйте йому своєчасну увагу і він віддячить Вас хорошим самопочуттям і райдужним настроєм.